Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AJUTOR!
Autor Mesaj
nicolae Deconectat
Intermediara

Alăturat: Aug 2012
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 7
RE: AJUTOR!
pentru caini am renuntat la pasari si aveam numai de rasa grea de carne. a omorat lui vecina mea 11 gaini si asta acuma de curand de o saptamana si ce sa ii fac?sa omor caini sau sa ii arunc ca sant eu de vina?nu mai spun ca mi-a omorat si vreo 3 porumbei care iam cumparat cu 100 de euro bucata.nu este de vina cainele ,omul este de vina ca nu stie ce sa faca cu un caine.daca era tatal meu si imi zicea ca duce cainele il bateam in cap cu toti puii aia de gaina pana il intenam la azilul de batrani.
07-07-2013 07:54 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
07-07-2013 07:54 PM
elisa Deconectat
Banned by request.
*

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 2
Multumiri primite: 1
Cateaua lui fratele meu,mananca in fiecare vara toti pui din curte,a certato,a aplicat tot felul de metode,si tot degeaba,desi gainile au curtea lor ingradita cu plasa,mai iese cate unu,si cateaua daca ii afara la halit,totusi nu cred ca e cazul sa-l dai cainele,se pot gasi alte solutii,la urma urmei gainile trebuie sa aiva tarc,ca la fel le poate manca si alt caine,nu neaparat al tau,o prietena are 3 malamuti de alaska,si intr-o noapte au mancat 25 de gaini!
08-07-2013 09:38 AM
Dytzu Deconectat
Baby

Alăturat: May 2013
Reputaţie: 0
Multumiri primite: 0
Perkle...care e problema ta ma rog?Sictir tie si neamului tau in evul mediu...eu nu am venit aici pe forum sa fiu insultat de un needucat ca tine.
Daca crezi ca vrei doar sa insulti lumea dute inapoi in vagauna ta...si HIBERNEAZA.
08-07-2013 10:00 AM
radu brasov Deconectat
Puppy
*

Ce dur le da Perkele Smile)
08-07-2013 10:06 AM
Larsson Deconectat
Intermediara

Reputaţie: 6
Multumiri primite: 15
In primul rand trebuie sa constientizam faptul ca un terrier are un instinct foarte puternic din acest punct de vedere, si vede relatia lui cu gainile ca pe una de tipul vanator-prada, mai ales cand "prada" fuge de el. E la fel ca si cu rosul papucilor cand e mic, trebuie ca el sa stie ca gainile sunt ale tale, si nu sunt jucariile lui. Cum facem asta?
Pui cainele in lesa si lasi gainile libere in curte. De fiecare data cand se repede spre ele, il corectezi verbal cu un NU! ferm. De fiecare data cand e atent la tine mai mult de 2 secunde, ii dai o recompensa( carne fiarta, bobite, ce-i place lui, important e sa ii atragi atentia). Repeti exercitiul treptat, pana cand cainele va fi mai atent la tine decat la gaini. Ai rabdare, poate dura multe zile, chiar cateva saptamani.
Tine cainele cu tine in lesa si cauta-ti de treaba prin curte. De fiecare data cand face ceva gresit(se repede sau se pune in pozitia de atac), il corectezi verbal, NU-I VOIE, NU, sau o comanda la alegerea ta. Pe de alta parte, de fiecare data cand miroase o gaina linistit si nu se repede la ea, il recompensezi foarte mult, ca sa invete ca daca iti respecta gainile, primeste ceva bun. Din nou, asta o sa dureze, si nu te astepta la rezultate peste noapte.
Cand il vezi ca incepe sa percuteze corect cand ii spui NU, si e atent la tine, incearca acelasi exercitiu fara lesa, dar asta dupa multe exercitii descrise anterior, cand esti sigur ca a invatat cainele ce vrei de la el. Daca se repede spre gaini, strigi NU! Ar trebui instant sa se opreasca, si sa fie atent la tine. Si acest exercitiu poate dura mult, dar trebuie sa ai rabdare si sa fii ferm, iar cainele va invata intr-un final ca daca nu atinge gainile e recompensat, si daca le fugareste e mustrat. Amstaffii au o dorinta innascuta de a-i face pe plac stapanului, trebuie doar sa stii sa il faci sa inteleaga ce vrei de la el. Daca ai rabdare cu cainele poti avea rezultate de exceptie, mai ales acum cat e mic si absoarbe toate informatiile ca un burete.

Uite un clip cu un pitbull care e prieten cu orice animale, pui de gaina, iepuri, pisici, etc. Asa poate fi si al tau, trebuie doar sa te informezi corect si sa ai multa rabdare si fermitate.

http://www.youtube.com/watch?v=hBuhwi2k7PM
(daca te uiti pe tot canalul asta de youtube, are vreo 300 de clipuri cu cainele cum interactioneaza cu diferite animale). Mult succes!

I believe in integrity. Dogs have it. Humans are sometimes lacking it.
08-07-2013 10:13 AM
Dytzu Deconectat
Baby

Multumesc mult Larsson o sa incerc si daca da roade aceste exercitii te anunt Smile
08-07-2013 10:39 AM
Perkele Deconectat
Junior
**

Alăturat: Mar 2013
Reputaţie: 9
Multumiri acordate: 5
Multumiri primite: 9
(08-07-2013 10:00 AM)Dytzu a scris:  Perkle...care e problema ta ma rog?Sictir tie si neamului tau in evul mediu...eu nu am venit aici pe forum sa fiu insultat de un needucat ca tine.
Daca crezi ca vrei doar sa insulti lumea dute inapoi in vagauna ta...si HIBERNEAZA.

Cainele e oglinda stapanului. Daca tu mananci cratime, virgule etc. ca un educat care esti, bietul caine ce sa faca si el?! Trebuie sa manance si el ce nu trebuie: pui! Big Grin

İmage
08-07-2013 01:31 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Dytzu Deconectat
Baby

Citat:Cainele e oglinda stapanului. Daca tu mananci cratime, virgule etc. ca un educat care esti, bietul caine ce sa faca si el?! Trebuie sa manance si el ce nu trebuie: pui!
Omule,te rog nu mai fa pe inteligentul cu mine.Eu nu ti-am zis nimic niciodata,si acuma vi tu la mine cu prostii de ale tale in loc de sfatul care l-am cerut pentru Zeus.
Te rog nu mai comenta la acest subiect,sau ii voi spune unui moderator cat de pus pe cearta esti.
08-07-2013 01:46 PM
elisa Deconectat
Banned by request.
*

Reputaţie: 2
Multumiri primite: 1
Perkele,nu mai fi rau.......semeni atat de bine cu sotu meu,asa sarcastic Smile)Smile) Dytzu nu te supara,perkele asa e el...... pe catelul tau poti sa-l corectezi cu lesa,asa cum ti-au spus si baieti mai sus!
09-07-2013 03:21 PM
nicolae Deconectat
Intermediara

Alăturat: Aug 2012
Reputaţie: 3
Multumiri primite: 7
larsson a explicat foarte bine ce sa faci si inca o modalitate mai este sa dai drumul la gaini si sa te plimbi cu cainele in lesa printre gaini.cum incearca sa se dea la ele il corectezi din lesa si daca se supune il recompensezi.cu plimbarea printre gaini trebuie tot timpul distras saii muti atentia in alta parte.trebuie nicita rabdare dar se rezolva treaba.
10-07-2013 08:09 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
Wink Ajutor Ovidiu 36 12,188 22-10-2013 09:02 AM
Ultimul mesaj: elisa
  Ajutor! Caine agresiv. rericha 8 8,013 17-09-2013 05:05 PM
Ultimul mesaj: nicolae

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2020 Toate drepturile rezervate autorilor