Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ajutor! Caine agresiv.
Autor Mesaj
rericha Deconectat
Baby

Alăturat: Apr 2013
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Ajutor! Caine agresiv.
Am un amstaf de 6 luni. In general e un catel cuminte care nu pune probleme deosebite. Insa uneori devine extrem de agresiv chiar si cu noi, cei din casa. Are momente cind se repede la tine si vrea sa te rupa. De exemplu , in zilele trecute trebuia sa ies cu tractorul din curte ( locuim la tara ) si l-am chemat pe baiatul meu sa il tina sa nu iasa in strada. Cind a vazut ca e tinut si eu ma pregatesc de plecare a sarit la mine sa ma rupa si asa m-am ales cu o muscatura la mina si pantalonii rupti la genunchi. In plus e agresiv si cu personele care intra in curte si la fel face si pe strada.
Nu stiu cum sa procedez cu el. Am prieteni care au caini si imi spun sa il bat ca sa stie de frica. Pe forum am citit ca nu e bine sa il bati. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?
17-09-2013 11:30 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
17-09-2013 11:30 AM
Larsson Deconectat
Moderator

Alăturat: May 2013
Reputaţie: 6
Multumiri primite: 9
RE: Ajutor! Caine agresiv.
Cainele sta doar in curte? El are nevoie sa fie plimbat, sa-si consume energie, sa alerge, lucru de care nu poate avea parte stand inchis intr-o curte.

In al doilea rand, cainele trebuie dominat. Trebuie sa-i arati ca tu esti alfa. Intr-o haita, nimeni nu pleaca nicaieri fara permisiunea masculului dominant,de aia te-a muscat cand ai vrut sa plec. Incearca multe exercitii de subordonare, de dominare, si, nu in ultimul rand, consuma-i energia, pentru ca daca e acumulata e normal sa aiba excese din astea necontrolate.

I believe in integrity. Dogs have it. Humans are sometimes lacking it.
17-09-2013 11:44 AM
donratzuska Deconectat
Banned

Pe langa ce a spus larsson, cred ca ai putea apela si la un dresor specializat, macar pentru niste sfaturi (dupa ce il vede cum se manifesta), daca nu sa lucreze cu el. Poate si mai multa socializare, dar cu botnita, ar ajuta. Eu unul te-as sfatui sa-l obisnuiesti de acum cu botnita, poate fi in acelasi timp si-o chestie prin care-i arati ca tu esti seful, dar e si utila daca-l plimbi. Dar tinand cont de varsta lui, cred ca primul pas si cel mai indicat ar fi un dresor.
17-09-2013 01:02 PM
Larsson Deconectat
Moderator

Alăturat: May 2013
Reputaţie: 6
Multumiri primite: 9
Mare atentie insa, daca il duci la un dresor, sa te invete pe tine sa lucrezi cu cainele, sa fii prezent, nu sa ti-l ia 2 luni si sa ti-l aduca acasa "dresat". Trebuie sa inveti tu sa reactionezi cu el, si sa-i intelegi gesturile si cum sa actionezi. La 6 luni inca e mic, ai tot timpul din lume sa il aduci pe calea cea buna, dar nu lasa pe mai tarziu, ca e mai greu sa reabilitezi un caine decat sa-l inveti cat inca e mic.

I believe in integrity. Dogs have it. Humans are sometimes lacking it.
17-09-2013 01:26 PM
nicolae Deconectat
Intermediara

Alăturat: Aug 2012
Reputaţie: 2
Multumiri primite: 1
cand mai face asa il iei de gat il pui jos si il ti acolo pana cand devine calm asa ii arati ca il domini dar problema la voi este alta ca trebuia dominat de toti din curte nu numai de o singura persoana.
17-09-2013 01:28 PM
elisa Deconectat
Banned by request.
*

Alăturat: Feb 2013
Nicu are dreptate,stand la curte cam toti ar trebui sa-l dominati,banuiesc ca e invers,el e sefu curti,pune-l la pamant,ca sa vada ca tu esti sefu,iti spun ca la fel am procedat si eu,Tyson avea tendinta sa ma domine,mai ales pe mine,pe sotul meu nu a reusit,si odata a dat sa ma prinda de mana,si atunci l-am luat de gat,l-am pus jos,si l-am tinut strans pana ce sa calmat,si a inteles ca si eu sunt sef,punel la respect de pe acum,dar nu prin bataie,e ca si cu copii,fi dur,imbrancestel nul lovi,fi ferm in voce nu urla,ca te simte speriat cand urli,sunt destepti si ei simt tonalitatea voci,ei asa ne percep!Daca ai rabdare o sa reusesti,mai ales ca e tinerel,dupa aia o sa-si formeze un caracter si o sa-ti fie mai greu.....Niciodata sa nu folosesti bataia,e cea mai mare prostie.......tine cont de spun cei de aicea si o sa reusesti!Cu dresori nu stiu ce sa zic,sa fi langa el cand il dreseaza,am un prieten la dat 2 luni la dresat,si cainele a venit bolnav acasa,cand a cerut explicati ,cainele a fost defapt dresat cu zgarda cu curent,asta nu inseamna ca toti fac asa,dar nu se stie niciodata,succes!
17-09-2013 02:09 PM
rericha Deconectat
Baby

Reputaţie: 0
Probabil ca cea mai buna solutie ar fi sa vorbesc cu un dresor. Se pare ca agresivitatea o are din nastere, fiind cel mai nestimparat catel dintre toti de unde l-am cumparat. Ce am observat e faptul ca la inceput sare in joaca pe alte persoane sau alti caini insa devine extrem de agresiv ( parca e turbat ) atunci cind incerci sa il opresti. Acum la 6 luni are 22 de kile si ma gindesc cum o sa fie cind va ajunge la 35-40kg. Te omoara.
17-09-2013 02:26 PM
Alleexxa Deconectat
Administrator

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 4
Multumiri primite: 4
Eu cred ca are nevoie si de socializare cu oamenii. Pe langa exercitiile de dominare ar fi bine sa fie scos si la socializare si plimbari.
17-09-2013 02:29 PM
nicolae Deconectat
Intermediara

Alăturat: Aug 2012
(17-09-2013 02:26 PM)rericha a scris:  Probabil ca cea mai buna solutie ar fi sa vorbesc cu un dresor. Se pare ca agresivitatea o are din nastere, fiind cel mai nestimparat catel dintre toti de unde l-am cumparat. Ce am observat e faptul ca la inceput sare in joaca pe alte persoane sau alti caini insa devine extrem de agresiv ( parca e turbat ) atunci cind incerci sa il opresti. Acum la 6 luni are 22 de kile si ma gindesc cum o sa fie cind va ajunge la 35-40kg. Te omoara.

ne poti pune poze cu cainele tau?
17-09-2013 05:05 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Agresiv cu copii. Anitaa 33 980 02-05-2014 04:57 PM
Ultimul mesaj: Amnesia13
  AMSTAFF - caine cu potential periculos Champion Of Rings Kennel 16 1,993 23-10-2013 10:24 AM
Ultimul mesaj: Larsson
Wink Ajutor Ovidiu 36 1,941 22-10-2013 09:02 AM
Ultimul mesaj: elisa
Photo Pui amstaff agresiv Nofivex 8 810 17-10-2013 09:36 PM
Ultimul mesaj: MissRhyne
  Amstaff agresiv savi0r 5 790 14-10-2013 02:08 PM
Ultimul mesaj: savi0r
  AJUTOR! Dytzu 38 2,936 12-07-2013 12:12 PM
Ultimul mesaj: Dytzu

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

Parteneri

AmStaff Romania © 2012-2014 Toate drepturile rezervate autorilor