Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alimentatie amstaff 2 luni
Autor Mesaj
icss17 Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Oct 2014
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 17
RE: Alimentatie amstaff 2 luni
Salut, pe site te pot ajuta si alti useri, nu doar admini, vad ca au cam disparut cei care m-au ajutat pe mine, nu stiu ce s-a intamplat cu ei.
In legatura cu catelul, e foarte frumos, sa-ti traiasca si sa te bucuri de el, pt asta trebuie sa te inarmezi cu rabdare de fier:
- toti cainii din rasa asta au muscatul de mici in gene, (al meu are 1 an si 4 luni si inca musca usor cand se joaca), trebuie sa il faci sa inteleaga ca nu are voie, nu iti place cand musca, ii spui "Nu" pe un ton ferm, apasat (sa inteleaga ca nu e de gluma) si il ignori (pentru caini e cea mai mare peseapsa sa fie ignorati de stapan)
- cu facutul in pat, in primul rand nu ar trebui sa aibe voie sa stea in acelasi pat cu membrii familiei, pentru el asta inseamna ca e egal cu voi in ierarhie si va fi foarte greu sa il domini, iar in afara de asta, cainii au nevoie de un loc sa fie numai al lor (o saltea mica de ex. intr-un colt undeva), ala e barlogul lui, locul lui de refugiu, cand face cate o prostie trebuie sa il trimiti la loc si sa stea linistit acolo (atentie, dupa ce s-a dus la locul lui numai trebuie sa il certi pt ca o sa se simta incoltit si usor usor o sa i se clatine increderea in stapan), ca sa se duca la locul lui trebuie sa il inveti sa doarma acolo in primul rand, sau sa roada, sa se joace frumos pe salteaua lui si incepi prin comanda verbala "treci la loc" sau "fugi la locul tau" cum vrei tu si il iei usor de zgarda si il duci acolo, nu trebuie sa il lasi sa plece pana nu ii permiti tu, pleaca de acolo, il duci iar spunand comanda in acelasi timp (o sa inteleaga ca acolo trebuie sa stea cand face cate o boacana)
- cu alimentatia e foarte bine, poti sa ii dai si orijen si acana, aambele sunt mancaruri superpremium, le poti combina la masurarea gramelor jumatate din una si jumatate din cealalta, momentan e bine sa ii dai 3 mese pe zi, dupa 6 luni reduci la 2 mese pe zi, dimineata si seara, iar greutatea de 6 kg la 2 luni e foarte bine
- cu facutul prin casa, pana l-am invatat sa faca afara, am avut ideea de a-l pune sa faca la baie, pe un ziar (cum pe jos e gresie, aveam intotdeauna o galeata cu mop si dezinfectant pregatita ca sa curat imediat dupa ce a facut, iar ziarul ca sa isi aminteasca unde trebuie sa faca, "trebuie sa fac pe ziar, unde e ziarul? In baie" ), o sa ai putin de lucru sa il inveti asta, cum il apuca nevoile si se trezeste sa faca unde vrea el trebuie sa il iei rapid de zgarda si sa il duci la ziar certandu-l cu blandete de fiecare data, pana la urma va intelege ca acolo trebuie sa faca
- banuiesc ca ai citit despre chestiile cu intratul/iesitul pe usi (ca trebuir sa fie intotdeauna ultimul, liderul haitei este mereu primul la toate), cu mesele la fel, trebuie o mica sincronizare ca ora lui de masa sa fie dupa ce ati servit voi masa, membrul mai mic in ramd mananca ultimul. Foarte important sa nu primeasca nimic de mancare cand sunteti la masa, altfel se va obisnui si va cersi mereu. Cand ai musafiri, nu ii lasi sa-l mangaie pana nu au salutat toti membrii familiei inainte (cei prezenti de fata cu catelul bineinteles), fiind cel mai mic in rang, catelul trebuie sa fie salutat ultimul. Astea sunt lucruri esentiale pe care va trebui sa le respecti toata viata daca vrei sa iti domini cainele, sa te asculte.
Momentan numai am idei...e foarte frumos catelul si repet, iinarmeaza-te cu muuulta rabdare ca sunt foarte incapatanati, iar cu bataia nu rezolvi nimic, le vei castiga doar ura in timp, bafta cu el!
30-11-2015 10:36 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Multumiri acordate de: Daniel Ilie
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
30-11-2015 10:36 AM
Sandokan Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 7
Multumiri primite: 33
icss17 ai deplina dreptate in legatura cu catelusu.
30-11-2015 12:35 PM
Tef1988 Deconectat
Baby

Alăturat: Oct 2015
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 0
Multumesc mult de sfaturi.Voi incerca sa le urmez si sper ca se va mai linisti.
P.S. Acum are 3 luni jumatate si 11 kg Smile.
30-11-2015 05:44 PM
icss17 Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Oct 2014
Multumiri primite: 17
Sper ca ai inceput dresajul bazic, sezi, culcat, asteapta etc.
2-3 sedinte de cateva minute pe zi il obosesc mai mult decat ar alerga.
Si nu stiu daca am mentionat, nu ii da nimic prajit, prajeala la cainii astia e foarte toxica, in scurt timp ii poti distruge ficatul, totul fiert si fara carne de porc sau oase de pui.
Am un videoclip pe youtube, in unul din comentarii la postul cu catelul meu, cu dresaj la 4 luni jumate, sunt foarte usor de facut, doar ca trebuie timp mult investit in catel, sunt foarte destepti, invata foarte repede, dar uita la fel de repede, de aceea trebuie sa faci 2-3 sedinte scurte de dresaj pe zi, iar cand vrei sa ii dai o bucatica de ceva, orice, pune-l sa execute o comanda inainte, orice comanda minora (sezi de ex.) Ca sa inteleaga ca nu primeste gratis nimic niciodata, asta va ajuta si la dominare.
30-11-2015 10:15 PM
 Multumiri acordate de: Daniel Ilie , Tudi
Daniel Ilie Deconectat
Baby

Alăturat: Sep 2015
Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 23
Multumiri primite: 10
Insfarsit un raspuns demn de acest site.
Cred ca toți ar trebui sa îți multumim pt sfaturi ICSS17. Smile
30-11-2015 10:39 PM
Anne-Marie Deconectat
Baby

Bună ,
Am o mica sau mare problema cu golanul nostru Thor ...i-am dat sa manance și am ieșit din cameră ..Din neatenție am uitat sa iau punga cu mâncare de pe dulap și el a mâncat cam 400 de grame în plus pe lângă masa lui. A vomat de 2 ori și acum doarme ...Este posibil sa îi fie mai rău mai încolo ? Sad
07-12-2015 07:11 PM
Daniel Ilie Deconectat
Baby

Alăturat: Sep 2015
Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 23
Multumiri primite: 10
Nu are de ce sa fie problema, atâta timp cat e mâncarea lui Smile). Eu la a mea nu i-am dat mâncare la porție dar nici un am băgat in ea a in balon, la locul ei gaseste mereu mâncare si apa. Poate nu e ok dar nu mi-a justificat nimeni răspunsul.
Poate cu ocazia asta aflu si eu dc nu este voie sa ii dai la caine mai multa mâncare decat trebuie mai ales cand este in perioada de crestere, parerea mea.
Multumesc!
07-12-2015 08:51 PM
Sandokan Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 7
Multumiri primite: 33
nu e obligatoriu sa i dai in portii calculate tre sa aiba mancare la discretie si apa . apa este importanta pentru hidratare.
07-12-2015 09:24 PM
Anne-Marie Deconectat
Baby

Multumesc de răspunsuri Smile, în cazul nostru nu e indicata mâncarea la discreție pentru ca oricât i-am da el mănâncă tot ...nu prea știe când sa se opreasca . Când l-am luat, arata ca un balon tocmai din cauza ca avea mâncare la discreție .
08-12-2015 12:23 AM
blu3light Deconectat
Baby

Alăturat: Aug 2015
Multumiri primite: 3
(07-12-2015 08:51 PM)Daniel Ilie a scris:  Nu are de ce sa fie problema, atâta timp cat e mâncarea lui Smile). Eu la a mea nu i-am dat mâncare la porție dar nici un am băgat in ea a in balon, la locul ei gaseste mereu mâncare si apa. Poate nu e ok dar nu mi-a justificat nimeni răspunsul.
Poate cu ocazia asta aflu si eu dc nu este voie sa ii dai la caine mai multa mâncare decat trebuie mai ales cand este in perioada de crestere, parerea mea.
Multumesc!

Salut! am sa incerc sa iti explic in cateva randuri de ce nu e bine sa lasi mancarea la discretie la un catele!

In momentul in care cainele are un orar fix de mese( adica mesele sunt date regulat la o anumita ora),senzatia de foame apare doar in jurul acelor ore (efectul Pavlov), totodata senzatia de foame disparand aproape complet intre mese, ceea ce e mai usor pt tine sa il inveti sa nu manance de la straini sau de pe jos.
In momentul in care mesele sunt regulate , tot tractul digestiv se pregateste pentru digerarea hranei la ora mesei iar catelul va manca mai cu pofta si va asimila mai bine nutrientii din hrana. Mancarea lasata la discretie reduce pofta de mancare la catel considerabil.
In momentul in care catelul are hrana la discretie ori manaca tot de la inceput (daca e unul mai haplea) si va voma sau mai rau va face indigestii urate ...de iti pui mainile in cap iar daca mananca cate putin de mai multe ori...nu face decat sa tina in priza degeaba tubul digestiv. Acest lucru nu e bine, sucurile gastrice eliminate in stomac pentru a ajuta sa fie digerata hrana, in timp vor produce gastrite catelului deoarece el nu poate doza exact cantitatea de sucuri gastrice necesara digerararii hranei, acestea din urma avand un efect coroziv asupra mucoasei stomacului. Mai pe scurt cantitate mare de sucuri gastrice eliberate pentru hrana putina. Tot tubul digestiv (stomac, intestin subtire,gros, bila etc...) vor lucra continuu si pe degeabaSmile
Pe scurt astea sunt principalele motive pt care e mult mai bine ca un catel sa aiba un program fix de mese si nu aleator sau cu mancare la discretie. Te ajuta la dresaj si la mentinerea tractului digestiv in conditii optime eliminand complicatiile dpvd al sanatatii catelului care vor aparea mai tarziu.

Sper ca te.am ajutat un pic cu lucrurile esentiale!
08-12-2015 11:14 AM
 Multumiri acordate de: Daniel Ilie
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Hrana femela amstaff 5 luni hera 53 16,822 31-01-2017 01:41 PM
Ultimul mesaj: Madallinaaaaa
  Hrana - Amstaff - 5 saptamani Mytza 5 1,174 09-08-2016 04:04 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
  Alimentație bogdan99 12 5,212 17-05-2016 10:43 PM
Ultimul mesaj: alinushapissy
Shocked Buna! Ce mâncare imi recomandați pentru un mascul de 4 luni ? Robertajack 5 3,597 14-05-2016 11:36 AM
Ultimul mesaj: Adyluc88
  amstaff fetita de 3saptamani și jumatate rammo 8 3,916 08-04-2016 09:57 AM
Ultimul mesaj: Champion Of Rings Kennel
  Tara - o catelusa Amstaff de 3 luni Razvan83 4 1,446 03-03-2016 09:38 AM
Ultimul mesaj: Zaza
  Alimentația a unui amstaff C. Andrei 7 4,584 16-02-2016 11:10 AM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Alimentatie. Oprea 2 1,221 14-02-2016 10:38 PM
Ultimul mesaj: Irina Gabriels
Bug Amstaff, 2 luni Reya.09 5 1,442 09-12-2015 01:34 AM
Ultimul mesaj: Reya.09
  Alimentatie Magureanu 1 1,180 11-10-2015 09:38 AM
Ultimul mesaj: Razvan Alc

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor