Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amstaff Agresiv
Autor Mesaj
Sasha97 Deconectat
Baby

Alăturat: Nov 2014
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 1
Amstaff Agresiv
Salut,am si eu un de Amstaff care are in jur de 2luni si jumate aproape 3 .
Am unele probleme cu ea cand ne jucam musca foarte agresiv maraie .Pe mine personal nu prea ma asculta findca sincer sa fiu de cand am luat-o nu prea aveam timp sa stau cu ea .. si a luat-o pe mama de Primstapan.. ideea e ca ea se joaca si cu mama asa .. e foarte dominanta .Cand nu e mama acasa ma asculta .. intelege dar cand e mama prin preajma nu ma prea ia in seama dar daca ii spune mama .. acolo stai ..pei nu se misca ..
Ajutati-ma cu un sfat cum sa nu mai fie asa agresiva la joaca .. sa nu mai fie dominanta ..si ce as putea sa fac sa ma asculte..acum am mai mult timp sa stau cu ea ..Nu vreau neaparat sa ma ia drept prim stapan .. dar vreau sa ma asculte cum o asculta pe mama ..

Tin sa precizez ca eu o mai lovesc cand face prosti ...dar nu tare..stiu ca nu e bine..dar e primul caine de genul si nu prea stiu ff bn sa il educ..doar ce am citit pe aici .. de ziar ii e frica ..chiar vreau sa ma asculte ca pe mama ..sincer incepe sa imi fie frica sa mai ma joc cu ea ..ca sare si la fata ..Multumesc
27-11-2014 11:40 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
27-11-2014 11:40 AM
Ally Deconectat
Baby

Multumiri acordate: 2
Multumiri primite: 0
RE: Amstaff Agresiv
Pei cearto dar nu ii da cu palma dai cu un ziar ca sa nu o doara prea tare si ai grija cu ea cand creste mare se poate sa te muste cam tare Smile)
Ia masuri de pe acum incearca sa o domini nustiu cum sa-ti explic ,nu o mai lasa sa faca ce vrea ea .
Ai grija nu e de joaca cu rasa asta parerea mea !
Tipa la ea mai tare cearto cu voce mai tare ca daca vede ca tu nu esti hotarata sa faci ceva degeaba o bati ..
27-11-2014 06:34 PM
Sasha97 Deconectat
Baby

Multumiri primite: 1
...mama mea nu intelege.. o cam rasfata ...
27-11-2014 08:50 PM
icss17 Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Oct 2014
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 17
Nu trebuie nici să tipi, nici să o bati cu ziar sau cu orice altceva, toți puii mușcă din instinct, dar muscatura trebuie sa fie blândă, daca nu vrei sa te muște in momentul cand a facut-o îi spui pe un ton ferm, nu țipăt, "nu, nu-i voie" si joaca s-a încheiat imediat dupa care o ignori, in timp va intrlege ca daca mușcă numai exista joaca.
27-11-2014 09:26 PM
EduardNou Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2014
Multumiri acordate: 16
Multumiri primite: 0
si al meu facea la fel cand era mic ...dar nu-ti face griji pe la 4 luni a inceput sa-si revina...idea e ca trebuie sa-l hranesti tu ,sa-l plimbi tu,sa te joci cu el si sa-i dai atentie....asa o sa te iubeasca si ai sa vezi ca nu o sa mai maraie sau muste ci o sa fie un prieten adevaratBig Grin...a si era sa uit nu-l lovi cand greseste ridica putin tonul la el si pedepseste-l (nu-l bagi in seama)Tongue sper ca am fost de ajutor...Oricum BAFTA CU EL
30-11-2014 12:16 AM
Alleexxa Deconectat
Avansat

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 7
Multumiri primite: 64
Ea a luat drept lider pe mama ta,probabil,ea i-a impus anumite limite,ea a certat-o,ea a hranit-o,etc. Musca fiindca e pui,joaca-te cu ea doar cu jucarii,cand musca "au" apoi o ignori",daca da sa va muste "nu-i voie" si cand musca din jucarie "bravo". Dupa 3 luni va incepe sa-si controleze muscatura,daca o lasi sa se joace si cu alti caini cu mult mai bine,la un moment dat nu o sa mai fie asa,doar ca trebuie sa fiti si voi perseverenti.
Daca vrei ca tu sa fi stapanul ei atunci fa ce trebuie sa faca un stapan ce are o reponsabilitate. OCupa-te doar tu de ea,nu o lasa sa faca ce vrea ea,ceart-o cu un ton ferm (nu tipat),impunei limite,incepe predresajul (search: gabriel cocu predresaj pe youtube si gasesti ce ai nevoie) ,cand primeste mancarea i se da doar dupa ce a executat o comanda sau a asteptat permisiunea ta de a manca.

A mea pe mine ma stie de lider,dar ea 6-8 ore pe zi sta doar cu mama. Un caine intotdeauna va urma pe cel ce se impune in fata lui,cel ce ii da ordine,nu cine il rasfata toata ziua. Cainele cauta un lider ferm si echilibrat daca nu gasesti aceste caracteristici in vreun membru al familiei vor aparea problemele de comportament.
Poate intelegi ca nu te mai joci cu ea sau nu o mangai,nu o alinti,ba da,dar cand vrei tu,nu cand vrea ea,dupa ce a depus efort (ex: se duce dupa mingia aruncata de tine,executa comenzi,sare sa ia ceva,intelegi)

İmage
30-11-2014 08:08 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
Exclamation Amstaff mai dominant! nitzuu_95 7 2,887 30-01-2017 03:39 PM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Amstaff jucaus, dar ... Ionut Mihai 1 1,019 31-07-2016 08:19 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
  Amstaff agresiv savi0r 10 7,439 20-06-2016 10:14 PM
Ultimul mesaj: Zaza
  Extrem de agresiv Robertak47 5 1,862 14-04-2016 09:04 AM
Ultimul mesaj: Zaza
  Probleme Amstaff 4 luni riri21 4 3,002 28-01-2016 11:15 AM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Amstaff fricos cu alti caini Alexs123 8 3,816 14-04-2015 09:36 PM
Ultimul mesaj: Alexs123
  agresiv cu alti caini Doina 5 3,123 23-03-2015 09:21 AM
Ultimul mesaj: Razvan1994
  Amstaff foarte fricos! FlorinTudor 8 4,616 01-12-2014 09:59 AM
Ultimul mesaj: FlorinTudor
  Catelul meu de amstaff e foarte dominant Grove 4 2,289 26-11-2014 12:05 AM
Ultimul mesaj: Grove
  Agresiv cu copii. Anitaa 33 10,368 02-05-2014 04:57 PM
Ultimul mesaj: Amnesia13

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor