Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 1 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amstaff agresiv
Autor Mesaj
savi0r Deconectat
Baby

Alăturat: Oct 2013
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Amstaff agresiv
Buna ziua. Sunt nou pe forum si vreau in primul rand sa salut toata comunitatea de aici. Am si eu o problema cu cainele meu. Sunt sigur ca s-a mai discutat, imi cer scuze daca deschid un subiect deja dezbatut, dar as vrea niste sfaturi specifice problemei cu care ma confrunt. Am un caine amstaff de 7 luni. Problema e ca e agresiv cu mama si bunica mea. Cu mine, tatal meu si sora-mea nu are treaba. E agresiv si cu persoane straine si alti caini, dar asta nu ma deranjeaza in mod special. Pe mama si bunica mea a muscat-o de cateva ori si de atunci au prins frica. L-au si batut dar fara rezultat. Cainele e sanatos, are spatiu de joaca,il luam cu noi pe camp regulat (stau la tara). Imi puteti face ceva recomandari sau sa-mi indicati ceva carti care m-ar ajuta? Multumesc.
14-10-2013 11:48 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
14-10-2013 11:48 AM
Dragos07 Deconectat
Baby

Alăturat: Sep 2013
RE: Amstaff agresiv
(14-10-2013 11:48 AM)savi0r a scris:  Buna ziua. Sunt nou pe forum si vreau in primul rand sa salut toata comunitatea de aici. Am si eu o problema cu cainele meu. Sunt sigur ca s-a mai discutat, imi cer scuze daca deschid un subiect deja dezbatut, dar as vrea niste sfaturi specifice problemei cu care ma confrunt. Am un caine amstaff de 7 luni. Problema e ca e agresiv cu mama si bunica mea. Cu mine, tatal meu si sora-mea nu are treaba. E agresiv si cu persoane straine si alti caini, dar asta nu ma deranjeaza in mod special. Pe mama si bunica mea a muscat-o de cateva ori si de atunci au prins frica. L-au si batut dar fara rezultat. Cainele e sanatos, are spatiu de joaca,il luam cu noi pe camp regulat (stau la tara). Imi puteti face ceva recomandari sau sa-mi indicati ceva carti care m-ar ajuta? Multumesc.

Nu sunt in masura sa iti dau un sfat , dar crezi ca bataia are vreun rost deja la varsta sa? banuiesc ca locuieste toata familia in curte si daca decat ele au fost muscate in ce momente au fost muscate? adica pur si simplu sa repezit la ele nefacandui nimic eu stiu ca un caine oricat de agresiv ar fi nu se repede chiar asa pe un stapan din curte .

Sa iti spun o intamplare am avut si eu o perioada cand stateam la casa si am avut un caine care ma muscat de 3-4 ori daca retin eu bine si de fiecare data au fost cand ori i`am facut ceva ori am trecut pe langa cand manca ceva ori aveam eu ceva in mana si mancam si sa repezit la mine asta nu insemna faptul ca daca era liber prin curte ma musca nu nu avea treaba cu mine dar find mai mic evitam sa am legatura cu el de frica na .
Nu sunt eu in masura sa iti dau un sfat dar probabil mai multe detali ar ajuta sa ti se dea sfaturi mai bune .
14-10-2013 12:05 PM
Larsson Deconectat
Intermediara

Alăturat: May 2013
Reputaţie: 6
Multumiri primite: 15
Salut, o sa-ti raspund in special pentru ca esti membrul nr. 1000 Big Grin Big Grin
Toata familia trebuie sa trateze cainele la fel, cu autoritate si fermitate. Cainele e un animal care are instinctul de a urca in ierarhie, si pentru asta va incerca sa domine cel mai slab membru al familiei, in speta mama si bunica ta. Trebuie sa le inveti sa fie ferme cu cainele, si sa nu-l mai bata. Exista aici pe forum topicuri unde gasesti informatii despre dresaj, comportament canin, tehnici de dominare si subordonare a cainelui. Informeaza-te.

I believe in integrity. Dogs have it. Humans are sometimes lacking it.
14-10-2013 12:18 PM
savi0r Deconectat
Baby

(14-10-2013 12:18 PM)Larsson a scris:  Salut, o sa-ti raspund in special pentru ca esti membrul nr. 1000 Big Grin Big Grin
Toata familia trebuie sa trateze cainele la fel, cu autoritate si fermitate. Cainele e un animal care are instinctul de a urca in ierarhie, si pentru asta va incerca sa domine cel mai slab membru al familiei, in speta mama si bunica ta. Trebuie sa le inveti sa fie ferme cu cainele, si sa nu-l mai bata. Exista aici pe forum topicuri unde gasesti informatii despre dresaj, comportament canin, tehnici de dominare si subordonare a cainelui. Informeaza-te.

Multumesc pentru raspunsurile prompte.Chiar vreau sa ma apuc sa ma documentez pe tema asta. In speta, cainele sarea pe noi sub forma de joaca. Nu musca, doar ca incerca si el sa agate cate ceva in gura. Daca vedea ca te tragi inapoi si iti era frica, atunci sarea sa muste agresiv. Va mai deranjez cu niste ultime intrebari. Si maica-mea si bunica-mea au au frica de el acu. Ce presupune mai in detaliu afirmatia " trebuie sa le inveti sa fie ferme cu cainele"? Mentionez ca in urma batailor, care au fost doar 2,3 la numar, cainele acu sare peste partea cu joaca si cand le vede sare direct sa muste. Intr-o vreme, si mama si bunica aveau incontinuu o jordita in mana, de frica. Smile Ce ar trebui sa faca ele mai exact?
14-10-2013 01:27 PM
Dragos07 Deconectat
Baby

Alăturat: Sep 2013
(14-10-2013 01:27 PM)savi0r a scris:  
(14-10-2013 12:18 PM)Larsson a scris:  Salut, o sa-ti raspund in special pentru ca esti membrul nr. 1000 Big Grin Big Grin

Multumesc pentru raspunsurile prompte.Chiar vreau sa ma apuc sa ma documentez pe tema asta. In speta, cainele sarea pe noi sub forma de joaca. Nu musca, doar ca incerca si el sa agate cate ceva in gura. Daca vedea ca te tragi inapoi si iti era frica, atunci sarea sa muste agresiv. Va mai deranjez cu niste ultime intrebari. Si maica-mea si bunica-mea au au frica de el acu. Ce presupune mai in detaliu afirmatia " trebuie sa le inveti sa fie ferme cu cainele"? Mentionez ca in urma batailor, care au fost doar 2,3 la numar, cainele acu sare peste partea cu joaca si cand le vede sare direct sa muste. Intr-o vreme, si mama si bunica aveau incontinuu o jordita in mana, de frica. Smile Ce ar trebui sa faca ele mai exact?

Sa nu le fie frica de el este cel mai important , si sa nu fuga de el sau cand latra la fel sa nu arate teama sau frica , din contra sa se duca spre el in momentul in care vor fugi sau se vor da mai in spate de teama vor devenii victime .

Era bine si ideea cu batul dar nu sa il bati posibil acuma , va reactiona cand va vedea batul initial sa ai doar un bat in mana nu sa dai in el efectiv te apleci , il sperii tipi in marte parte e vorba de dominare teritoriala trebuie sa ii arati , demonstrezi sau cel putin mama si bunica ca ele sunt sefele nu sugerez sa mai foloseasca sau sa aibe un bat in mana sar putea sa le atace direct.
14-10-2013 01:47 PM
savi0r Deconectat
Baby

Multumesc frumos!
14-10-2013 02:08 PM
savi0r Deconectat
Baby

Salut. Nu am vrut sa deschid topic nou, pentru ca povestea cainelui meu este, in mare, scrisa in randurile de mai sus. Vreau, adica va rog foarte frumos,sa ma ajutati cu problema mea. Mi-as dori niste pareri sincere si sfaturi utile, pentru ca urmaresc o solutie pe termen lung. Rog sa aveti rabdare in a citi povestea mea pentru ca v-as fi recunoscator din suflet pentru orice sugestie.Asadar, situatia e urmatoarea : cainele nu a incetat sa fie agresiv. Foarte agresiv chiar. Cu strainii, alte animale,etc. Problema cea mai grava e ca, in continuare, e agresiv cu bunica mea. Eu stau la tara. il tin majoritatea timpului inchis pentru ca bunica mea are treaba prin curte,dar in fiecare zi are parte de miscare dupa ce sosesc de la serviciu. Il las prin curte, stau cu el, ma joc cu el, etc. Totusi, la 4 ani cati are, a devenit riscul foarte mare ca, odata si odata, sa se intample sa se intalneasca cu bunica-mea si iasa urat. Cainele imi este extraordinar de drag si vreau ce e mai bun pt el. Asadar, peste curte am o gradina foarte mare. Ma gandeam sa-i aranjez acolo un tarc, ceva in genul a 70,80 m patrati, poate chiar mai mare. Gradina este langa sosea, deci o sa mai vada lume, animale, etc. Nu o sa fie izolat total. Credeti ca e o idee buna? Sunt dispus sa fac orice sacrificiu, doar sa stiu cainele fericit si bunica-mea in siguranta. Va rog mult sa ma ajutati.
18-06-2016 02:22 PM
Zaza Deconectat
Baby

Alăturat: Feb 2016
Reputaţie: 1
Multumiri primite: 5
Cam greu de corectat , decat sa faci un tarc de 5600 mp apelaza la un dresor profesionist, acuma u nu cred ca mai poti sa il corectezi daca pana acum nu ai reuait , probabil daca doar cu bunica ta din familie are probleme, sar putea sa ii fi aplicat corectii cu bota gen mai demult
20-06-2016 09:52 AM
adyd Deconectat
Amator

Alăturat: May 2014
Multumiri primite: 6
Tarcul poate fi o rezolvare de moment. Dresorul nu mai poate face nimic cu el la varsta asta. Parerea mea, catelul nu este agresiv in mod deosebit, agresivitatea fata de alte animale si fata de strainii care patrund pe teritoriul lui este o caracteristica a rasei. Mai mult ca sigur persoanele din familie pe care le-a atacat l-au batut cand era mic iar amstafful/pitbullul este un caine care nu uita nimic si cauta sa se razbune imediat ce poate. Dau 2 exemple din experienta proprie:
-prima catelusa pe care am avut-o se intelegea foarte bine cu o vecina care ne ajuta la diverse treburi prin casa pana intr-o zi cand vecina a intrat pe poarta cu o galeata cu apa iar fetita a vrut sa sara pe ea sa se bucure si a nimerit in apa. Din acel moment vecina nu a mai putut sa intre la noi in curte/casa. Respectiva catelusa era innebunita sa faca baie in lacuri, balti, chiar si in bazinele decorative de pe strada dar nu suporta ploaia sau sa o ude cineva.
- Urmatorul caine, un mascul a fost un pui foarte jucaus insa in momentul in care l-am luat aveam si un brac in varsta de 10 ani putin mai ursuz din cauza varstei. Cand puiul incerca sa se urce pe fotoliul celui batran sa se joace bracul il maraia ba chiar l-a si capsat de cateva ori. Puiul a invatat lectia si l-a lasat in pace pana in jurul varstei de aproape un an cand s-a simtit in putere, a atacat bracul care era cel putin o data si jumatate cat el si l-a umplut de sange. De atunci a trebuit sa-i tinem despartiti bracul in sufragerie si dormitorul mamei, celalalt la mine in camera cu posibilitatea de a se plimba prin restul casei si a iesi prin curte. Aproape 4 ani pana a murit bracul a trebuit sa procedam asa.
20-06-2016 11:07 AM
Sandokan Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 7
Multumiri primite: 33
(20-06-2016 09:52 AM)Zaza a scris:  Cam greu de corectat , decat sa faci un tarc de 5600 mp apelaza la un dresor profesionist, acuma u nu cred ca mai poti sa il corectezi daca pana acum nu ai reuait , probabil daca doar cu bunica ta din familie are probleme, sar putea sa ii fi aplicat corectii cu bota gen mai demult
ce tare ZaZa , țarc de 5600 mp , , esti belea bos , cred că nici grădina ,curtea si casa omului in total nu însumează 5600 de mp.
20-06-2016 06:07 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
Exclamation Amstaff mai dominant! nitzuu_95 7 2,763 30-01-2017 03:39 PM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Amstaff jucaus, dar ... Ionut Mihai 1 902 31-07-2016 08:19 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
  Extrem de agresiv Robertak47 5 1,685 14-04-2016 09:04 AM
Ultimul mesaj: Zaza
  Probleme Amstaff 4 luni riri21 4 2,906 28-01-2016 11:15 AM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Amstaff fricos cu alti caini Alexs123 8 3,623 14-04-2015 09:36 PM
Ultimul mesaj: Alexs123
  agresiv cu alti caini Doina 5 2,987 23-03-2015 09:21 AM
Ultimul mesaj: Razvan1994
  Amstaff foarte fricos! FlorinTudor 8 4,385 01-12-2014 09:59 AM
Ultimul mesaj: FlorinTudor
  Amstaff Agresiv Sasha97 5 3,020 30-11-2014 08:08 PM
Ultimul mesaj: Alleexxa
  Catelul meu de amstaff e foarte dominant Grove 4 2,155 26-11-2014 12:05 AM
Ultimul mesaj: Grove
  Agresiv cu copii. Anitaa 33 9,939 02-05-2014 04:57 PM
Ultimul mesaj: Amnesia13

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor