Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amstaff foarte fricos!
Autor Mesaj
FlorinTudor Deconectat
Baby

Alăturat: Nov 2014
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 0
Amstaff foarte fricos!
Buna ziua!
Am achiziționat un cățel din rasa amstaff sau cel puțin așa cred (o sa revin cu poze pentru cei ce se pricep)! Am ajuns la vârstă de 5 luni azi i-am împlinit! Creste foarte frumos, apropie 15 kg! Problema este ca afara este foarte fricos mai ales in lesa! De când ieșim din apartament si pana afara mergem fara lesa! Daca întâlnim pe cineva pe scara totul sa sfârșit, coada intre picioare si ne speriem! Afara totul bine pana dam de oameni! Nu i-am interzis joaca cu copii si alti câini ba chiar se joaca cu cățelul cumnatului meu la curte, si la bloc mai avem alti câini cu care se joaca! Afara merge cu coada intre picioare, urechile pe spate si ne speriem de orice zgomot! Ieșim afara de 1 luna jumate! Menționez ca sta destul de mult timp singur! Daca ma puteți ajuta as fi recunoscător!
28-11-2014 04:29 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
28-11-2014 04:29 PM
Sasha97 Deconectat
Baby

Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 1
RE: Amstaff foarte fricos!
ocupate m-ai mult timp de el ,si cand il mai scoti afara si se sperie de vreun caine sau zgomot .. incurajeaza-l spunei Hai nu iti fie frica nu ti se intampla nimic . Eu am un pui de aproape 3 luni ..si asa face si la mn cand plecam sa facem vaccinuri .. ! Bafta
28-11-2014 09:07 PM
FlorinTudor Deconectat
Baby

Crede-ma ca tot încerc asta dar nici macar nu ma baga in seama! Sper ca totul va fi bine!
28-11-2014 09:49 PM
FlorinTudor Deconectat
Baby

Avem si poze! O sa mai adaug dar asta ca sa va dati cu parerea!
İmage
İmage
29-11-2014 08:24 AM
Alleexxa Deconectat
Avansat

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 7
Multumiri primite: 64
Cainele e in perioada de cunoastere,socializare daca zici ca sta mult timp singur e normal fiind izolat. A mea a fost de la 3 luni dusa in parc,se juca cu caini mai mare de 2x cat ea,o tavaleau aia in ultimul hal si nu se lasa,am lasat-o sa o atinga toata lumea. Din iunie pana cand s-a racit afara o ducea de cel putin 2 ori pe sapt in parc si afara o scoteam in fiecare zi.
Trebuie pus in diferite situatii,aglomeratie,zgomote,multime ca sa se obisnuiasca,dar acum fiind e mai mare,e mai speriat, e cam greu sa-l expui de o data in fata acestor lucruri,acum el trebuie luat treptat,era bine daca aveai un loc de munca unde ai fi putut sa il iei sa stea cat mai mult in preajma oamenilor,sa il mangaie,sa il bage in seama,asa procesul ar fi mai rapid... In parc daca il duci trebuie sa se joace cu caini care nu se reped imediat la joaca,caini ce sunt linistit,echilibrati,sa aiba timp catelul tau sa-i cunoasca. Nu trebuie mangaiat cand e frica,doar te opresti si stai pana se linisteste,pana vezi ca s-a relaxat,nu il bagi deloc in seama.
Si a mea se mai sperie de diferite lucruri sau zgomote,dar chiar de se sperie,ori se indeparteaza putin si revine cu mai mult curaj pana cunoaste sau doar tresare,baga coada putin intre picioare si trece la cunoastere.

İmage
29-11-2014 03:57 PM
 Multumiri acordate de: FlorinTudor
FlorinTudor Deconectat
Baby

(29-11-2014 03:57 PM)Alleexxa a scris:  Cainele e in perioada de cunoastere,socializare daca zici ca sta mult timp singur e normal fiind izolat. A mea a fost de la 3 luni dusa in parc,se juca cu caini mai mare de 2x cat ea,o tavaleau aia in ultimul hal si nu se lasa,am lasat-o sa o atinga toata lumea. Din iunie pana cand s-a racit afara o ducea de cel putin 2 ori pe sapt in parc si afara o scoteam in fiecare zi.
Trebuie pus in diferite situatii,aglomeratie,zgomote,multime ca sa se obisnuiasca,dar acum fiind e mai mare,e mai speriat, e cam greu sa-l expui de o data in fata acestor lucruri,acum el trebuie luat treptat,era bine daca aveai un loc de munca unde ai fi putut sa il iei sa stea cat mai mult in preajma oamenilor,sa il mangaie,sa il bage in seama,asa procesul ar fi mai rapid... In parc daca il duci trebuie sa se joace cu caini care nu se reped imediat la joaca,caini ce sunt linistit,echilibrati,sa aiba timp catelul tau sa-i cunoasca. Nu trebuie mangaiat cand e frica,doar te opresti si stai pana se linisteste,pana vezi ca s-a relaxat,nu il bagi deloc in seama.
Si a mea se mai sperie de diferite lucruri sau zgomote,dar chiar de se sperie,ori se indeparteaza putin si revine cu mai mult curaj pana cunoaste sau doar tresare,baga coada putin intre picioare si trece la cunoastere.

Multumesc mult pentru ajutor! Am sa incerc sa gasesc un parc de caini si sa il las sa se joace mai mult cu ei!
30-11-2014 08:22 AM
EduardNou Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2014
Multumiri acordate: 16
petrece-ti mai mult timp cu ea ....asa facea si a mea era sperioasa ....dar dupa mai mult timp petrecut cu ea ....are foarte mult curaj
30-11-2014 02:34 PM
Alleexxa Deconectat
Avansat

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 7
Multumiri primite: 64
Da,trebuie sa aiba incredere in tine,sa stie ca daca i se intampla ceva tu esti baza ei,poate e si dezorientat cand iese afara,fiindca nu are unn lider,nu stie pe cine trebuie sa urmeze,lipsa de socializare,izolatul il afecteaza. Unii caini pot deveni agresivi,independenti, altii fricosi.

Cand ti l-ai luat trebuia sa te gandesti ca nu e un caine dintr-o rasa care poate sta singura ore intregi,sa doarma pe canapea,sa fie scos 10 minute afara si gata.

Cate ore ii acorzi zilnic pentru plimbare? Fii sincer!

İmage
30-11-2014 07:44 PM
FlorinTudor Deconectat
Baby

(28-11-2014 09:07 PM)Sasha97 a scris:  ocupate m-ai mult timp de el ,si cand il mai scoti afara si se sperie de vreun caine sau zgomot .. incurajeaza-l spunei Hai nu iti fie frica nu ti se intampla nimic . Eu am un pui de aproape 3 luni ..si asa face si la mn cand plecam sa facem vaccinuri .. ! Bafta

(30-11-2014 07:44 PM)Alleexxa a scris:  Da,trebuie sa aiba incredere in tine,sa stie ca daca i se intampla ceva tu esti baza ei,poate e si dezorientat cand iese afara,fiindca nu are unn lider,nu stie pe cine trebuie sa urmeze,lipsa de socializare,izolatul il afecteaza. Unii caini pot deveni agresivi,independenti, altii fricosi.

Cand ti l-ai luat trebuia sa te gandesti ca nu e un caine dintr-o rasa care poate sta singura ore intregi,sa doarma pe canapea,sa fie scos 10 minute afara si gata.

Cate ore ii acorzi zilnic pentru plimbare? Fii sincer!

Pai iesim afara de 4 ori pe zi si stam mai mult după amiaza! Dimineața si la prânz 15- 20 de Min!
01-12-2014 09:59 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
Exclamation Amstaff mai dominant! nitzuu_95 7 2,887 30-01-2017 03:39 PM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Amstaff jucaus, dar ... Ionut Mihai 1 1,020 31-07-2016 08:19 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
  Amstaff agresiv savi0r 10 7,440 20-06-2016 10:14 PM
Ultimul mesaj: Zaza
  Probleme Amstaff 4 luni riri21 4 3,003 28-01-2016 11:15 AM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Amstaff fricos cu alti caini Alexs123 8 3,816 14-04-2015 09:36 PM
Ultimul mesaj: Alexs123
  Amstaff Agresiv Sasha97 5 3,203 30-11-2014 08:08 PM
Ultimul mesaj: Alleexxa
  Catelul meu de amstaff e foarte dominant Grove 4 2,289 26-11-2014 12:05 AM
Ultimul mesaj: Grove
  Foarte agresivă rucarr 5 3,821 26-04-2014 06:35 PM
Ultimul mesaj: Kimo
  Agresivitate Amstaff AmstaffPaco 8 7,202 15-01-2014 08:23 AM
Ultimul mesaj: Perkele
  Am o problema foarte urgenta ENNNDOR 5 2,357 26-10-2013 09:13 PM
Ultimul mesaj: elisa

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor