Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amstaff fricos cu alti caini
Autor Mesaj
Alexs123 Deconectat
Baby

Alăturat: Apr 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Amstaff fricos cu alti caini
Salut, am o caţeluşă Amstaff de 9 luni ,arata foarte bine ,este grasuţă ,mananca bine,ma asculta etc..Problema este ca atunci cand era mic orice caine prindea se lua la trante cu el si imi placea,acum cand vede un caine ca se uita mai insistent la ea sau ca maraie la ea ,indiferent ca e mic sau mare , baca coada intre picioare ,se pune in culcat sau fuge.. Nu imi doresc un caine fricos ,as dori niste sfaturi cum sa ii sporesc cat de cat agresivitatea..
11-04-2015 04:59 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
11-04-2015 04:59 PM
icss17 Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Oct 2014
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 17
RE: Amstaff fricos cu alti caini
Te-as sfătui Sa nu o înveți agresivă...e pui încă, abea dupa 2 ani se va maturiza si își va schimba caracterul, ai răbdare și se rezolva de la sine
11-04-2015 06:57 PM
Anitaa Deconectat
Moderator

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 6
Multumiri acordate: 26
Multumiri primite: 65
(11-04-2015 04:59 PM)Alexs123 a scris:  Salut, am o caţeluşă Amstaff de 9 luni ,arata foarte bine ,este grasuţă ,mananca bine,ma asculta etc..Problema este ca atunci cand era mic orice caine prindea se lua la trante cu el si imi placea,acum cand vede un caine ca se uita mai insistent la ea sau ca maraie la ea ,indiferent ca e mic sau mare , baca coada intre picioare ,se pune in culcat sau fuge.. Nu imi doresc un caine fricos ,as dori niste sfaturi cum sa ii sporesc cat de cat agresivitatea..

La fel e si catelusa mea si are aceiasi varsta. Nustiu nici eu ce a'r trebuii sa fac Smile) sau daca e ceva de facut. Sincer am incercat sa bag o pisica in tarc la ea am zis ca sunt pe faza daca sare o scot imd dar cand am vazut ce se intampla am ramas masca. Kira mea ii facea baie Smile)) Poate cu timpul o sa se schimbe. Asteptam sa mai creasca poate se maturizeaza.

İmage
11-04-2015 08:34 PM
sorin_cera Deconectat
Baby

Alăturat: Sep 2014
Multumiri acordate: 1
Salutare. daca o intariti la alti caini poate devine prea agresiva si o sa dai de alta problema. daca ai un prieten care are un catel de talie mai mica, preferabil mascul, dar mai mare ca varsta ca si a ta cu care sa se joace fara sa se incaiere incearca sa-i faci sa stea impreuna cat mai mult. chiar daca nu se joaca la inceput si doar stau in acelasi spatiu tot e un progres. O sa inerce sa copie comportamentul cainelui mai mare ca varsta si o sa se simta in siguranta si cand o sa intalneasca alti caini. Eu am avut o catea de amstaff care a trait impreuna cu un caniche 4 ani pana a murit canicheul. Erau nedespartiti si faceau totul impreuna. acum am alta catea de amstaff care creste impreuna cu un metis de teckel de la 4 luni si se inteleg f bine.
13-04-2015 09:23 PM
Alexs123 Deconectat
Baby

Nu stiu ce sa zic, totusi ceva pentru a stimula agresivitatea,cand era mai mica,putea sa fie caine de 3 ori cat ea ,tot se ducea la el ,si il apuca de gat
13-04-2015 11:43 PM
icss17 Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Oct 2014
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 17
(13-04-2015 11:43 PM)Alexs123 a scris:  Nu stiu ce sa zic, totusi ceva pentru a stimula agresivitatea,cand era mai mica,putea sa fie caine de 3 ori cat ea ,tot se ducea la el ,si il apuca de gat

Omule intelege ca problema la cainii astia nu e sa ii inveti sa devina agresivi...asta e cel mai usor lucru pe care il poti face, doar ca nu ii mai poti face docili vreodata dupa ce i-ai invatat agresivi...lasa catelusa sa se maturizeze, sa-si formeze caracterul, e un copil deocamdata, abea dupa 2 ani sa ai pretentii
14-04-2015 12:18 PM
Alleexxa Deconectat
Avansat

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 7
Multumiri primite: 64
Un caine agresiv e un caine dezechilibrat. Cand ai un caine agresiv niciodata nu-i vei putea da drumul din lesa decat pe camp sau locuri fara sa exista pericolul ca apare vreun caine/om. Un caine care nu socializeaza cu alti cainii nu va fi niciodata fericit. Ea nu e fricoasa,ea de fapt ia atitudinea de caine supus si asta e bine. A mea si acum la aproape 2 ani daca o bag in tarc si vin mai multi caini sa o miroasa,baga coada intre picioare si le sala putin in jos,apoi isi revine. Cand e libera si vine un caine sa latre la ea mai periculos fuge de el,apoi se intoarce,cand se da ala la ea,iar fuge => joaca. Eu zic sa nu o subestimezi. A mea daca ar fi fost agresiva,ar fi mers cu capul inainte,si-ar fi luat-o grav. Era in tarc cu 2 dobermani,cei 2 se jucau impreuna,ea singura si ei au inceput sa fuga unul dupa celelalt la un moment dat prin tarc,Mascha si ea dupa ei si au vrut sa o atace,a mea s-a bagat intr-un colt si s-a facut mica,iar acestia doar au latrat la ea,dar daca a mea ar fi ripostat si-ar fi luat-o grav. Gandeste-te bine ce presupune un caine agresiv si sa strici un caine echilibrat se poate face usor,poate si fara sa-ti dai seama. La un caini ce poate deveni posesiv e bine ca aceasta latura sa o inhibi si sa dezvolti ce e bun din el.

İmage
14-04-2015 12:58 PM
Razvan1994 Deconectat
Moderator

Alăturat: Aug 2014
Multumiri primite: 33
Rabdarea e cheia succesului, socializaeaza cainele cu alti caini si oameni sa nu ai probleme mai tarziu . Acum iti doresti sa fie mai agresiva dar mai tarziu o sa ai mari probleme Big Grin
14-04-2015 02:53 PM
Alexs123 Deconectat
Baby

Multumesc de ajutor,o voi lasa sa se maturizeze, si daca o sa mai intampin probleme o sa revin
14-04-2015 09:36 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
Exclamation Amstaff mai dominant! nitzuu_95 7 2,766 30-01-2017 03:39 PM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Amstaff jucaus, dar ... Ionut Mihai 1 906 31-07-2016 08:19 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
  Amstaff agresiv savi0r 10 6,988 20-06-2016 10:14 PM
Ultimul mesaj: Zaza
  Probleme Amstaff 4 luni riri21 4 2,908 28-01-2016 11:15 AM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Posesorii ce caini - Atentie!!! VLANCEA 1 1,441 16-05-2015 10:56 AM
Ultimul mesaj: Dany25
  agresiv cu alti caini Doina 5 2,990 23-03-2015 09:21 AM
Ultimul mesaj: Razvan1994
  Amstaff foarte fricos! FlorinTudor 8 4,388 01-12-2014 09:59 AM
Ultimul mesaj: FlorinTudor
  Amstaff Agresiv Sasha97 5 3,022 30-11-2014 08:08 PM
Ultimul mesaj: Alleexxa
  Catelul meu de amstaff e foarte dominant Grove 4 2,158 26-11-2014 12:05 AM
Ultimul mesaj: Grove
  Agresiva cu alti catei! Bianca123 7 2,420 04-07-2014 10:48 PM
Ultimul mesaj: Bianca123

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor