Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bataie intre caini (ajutor)
Autor Mesaj
gunnR Deconectat
Baby

Alăturat: Jan 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 4
Multumiri primite: 0
Bataie intre caini (ajutor)
Salut , vin aici cu o problema si sper sa ma ajutati pe cat puteti .

Detin un amstaff (Aldo), mascul in varsta de 1 an si 10 luni si o femela de cane corso (Jessie) in varsta de 1 an si 5 luni. De cateva zile au inceput sa se bata. Prin "bataie" ma refer la faptul ca isi lasa urme si curge sange. Nu se joaca daca aveti dubii asupra faptului, sunt exact ca doi oameni cand se bat.

O data a inceput de la faptul ca eu il mangaiam pe Aldo care era in 2 labe si cu celelalte 2 pe pieptul meu, Jessie fiind mai geloasa sare si ea si cateodata il da pe Aldo jos sau se urca peste el si incearca sa ajunga la mine si iese cu bataie si sange daca nu ii despart sau daca e mama in locul meu, ea neputand sa ii desparta.Nici eu nu ii pot desparti singur pentru ca nu pot prinde numai pe 1. De multe ori am vazut ca incearca sa ii puna laba dupa cap Jessie la Aldo si se lasa cu scandal.

Jessie mananca foarte repede si foarte mult pe cand Aldo mananca lent iar cantitatea depinde de preferintele lui pe moment, deci clar Jessie termina mai repede decat Aldo. Dupa ce Jessie termina merge spre bolul lui Aldo sa linga si de la el dar Aldo nu o lasa si maraie , iar cateodata sare pe ea.

In seara asta s-au batut 1 data de la bolul de mancare pentru ca terminase Jessie de mancat si s-a dus spre bolul lui Aldo sa linga si de la el iar Aldo nu a lasat-o si a sarit la ea , asa am inteles din spusele mamei mele asta pe la ora 5-6 dupa-masa.
Apoi pe la 9 seara s-a dus mama sa le ia mancarea sau sa le puna apa nici nu stiu si s-au luat la bataie in afara tarcului fara motiv.

I-am despartit si tata l-a inchis pe Aldo in tarc si pe Jessie a lasat-o afara cam 30 de minute in speranta ca se linistesc. In tarc sunt 2 custi, 1 mare in care stau amandoi si au stat mereu pana acum si inca 1 mica unde nu sta nimeni. Cea mare are un calorifer in spate sa le incalzeasca cusca pe timpul iernii. Cum ziceam Aldo ramase inauntru in tarc si se bagase in cusca la caldura pe cand Jessie a ramas afara . Dupa 30 de minute tata le-a deschis tarcul si Jessie a intrat in tarc dar nu in cusca mare(acolo era Aldo), cam 30 de minute a stat in tarc si PE cusca mica. Am zis ca nu o sa se intample nimic daca continuam asa. Am reusit sa-l scot pe Aldo afara si le-am oprit caldura dupa care m-am bagat la un film. Acum pe la 2 noaptea amandoi stau in fata casei Jessie pe patura si Aldo dormea in fund (m-am uitat pe geam pur si simplu dormea in fund) si tremura. Cand am iesit afara amandoi s-au trezit bineinteles si Aldo a mers catre Jessie, parca i-am simtit tendinta sa sara la ea sau sa o muste asa ca am plecat si i-am lasat singuri in speranta ca se linistesc pana dimineata.

O chestie am de mentionat in toata treaba asta. Cateaua mea , Jessie nu a intrat deloc in calduri pentru ca i-am administrat injectii ca sa ii intarziu intrarea in calduri sa nu cumva sa se monteze cu Aldo. Cred ca a luat 1/2 injectii iar acum la sfarsitul lui noiembrie Aldo o tot calarea si era peste ea dar nu statea pentru ca nu era intrata in calduri, am mers cu ea la veterinar sa vad daca chiar nu intra in calduri pentru ca stiam ca trecuse ceva timp de la ultima injectie deci trebuia sa intre sau sa ii mai dam o injectie. Am mers intr-o sambata sa o vada parca si a zis ca nu se poate pronunta si sa o las pana la sfarsitul saptamanii urmatoare si daca nu intra in calduri pana atunci sa ii dea injectia si asa a si facut. Sa fie asta vreo cauza de la certuri?

Cum ii pot face sa nu se mai bata sau sa o fac pe femela sa nu mai fie geloasa sau sa nu mai mearga la el? Am zis ca daca o batut-o 1 data sau o capsat-o bine se invata minte si nu mai sare la el dar ea e cea rea, ea incepe.

Va rog sa ma ajutati nu mai stiu ce sa fac , mersi mult.
04-01-2015 04:37 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
04-01-2015 04:37 AM
icss17 Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Oct 2014
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 17
RE: Bataie intre caini (ajutor)
Au exact vârstele la care incep sa se facă simțiți hormonii, daca spui ca încerca sa o monteze și nu e în călduri ala e un act de dominare, încerca sa o domine și de acolo pleaca scandalul, cateaua e dominanta si ea daca spui ca se duce sa fure din mâncarea lui, ignoră avertismentele pe care i le da(maraitul) si din nou începe scandalul. Ei se lupta practic pentru a urca un rang mai sus în "haită", ti-am explicat care e situatia între ei dupa spusele tale si ai nevoie de un dresor bun care sa-ti dea sfaturi in legatura cu situația asta. Personal nu stiu ce ai putea face, poate te ajuta altcineva pe aici cu sfaturi utile, baftă!
04-01-2015 05:04 AM
 Multumiri acordate de: gunnR
gunnR Deconectat
Baby

(04-01-2015 05:04 AM)icss17 a scris:  Au exact vârstele la care incep sa se facă simțiți hormonii, daca spui ca încerca sa o monteze și nu e în călduri ala e un act de dominare, încerca sa o domine și de acolo pleaca scandalul, cateaua e dominanta si ea daca spui ca se duce sa fure din mâncarea lui, ignoră avertismentele pe care i le da(maraitul) si din nou începe scandalul. Ei se lupta practic pentru a urca un rang mai sus în "haită", ti-am explicat care e situatia între ei dupa spusele tale si ai nevoie de un dresor bun care sa-ti dea sfaturi in legatura cu situația asta. Personal nu stiu ce ai putea face, poate te ajuta altcineva pe aici cu sfaturi utile, baftă!

Mersi mult ca mi-ai raspuns, atunci doar daca iau legatura cu un dresor sa-mi dea ceva sfaturi? Nu voi putea sa stau langa ei sa nu se bata. Stiu ca ei sunt niste rase mai "dure" si sunt obisnuiti cu astea inca din gena. Sa nu-mi fac griji ca o sa ajung odata acasa si sa-l gasesc pe unu lat jos?(sper sa ma luati in seriosBig Grin). Stiu ca ei nu simt durerea asemenea cum o simt alte rase mai sensibile.

Inca odata mersi pentru ca m-ai ajutat Big Grin
04-01-2015 05:18 AM
Grove Deconectat
Baby

Alăturat: Nov 2014
Multumiri acordate: 8
Multumiri primite: 1
Salut!
M-am confruntat si eu cu problema aceasta,la mine era un mascul(pitbull) si o catea(amstaff),ei se bateau cam din aceeleasi motive cum ar fi:mancarea,atentia cusca sau din joaca.
Incearca sa le acorzi atentie in mod egal,sa le pui mancarea separat sau la o anumita distanta si cand se mai cearta pe atentia ta,le spui NU si gata joaca!

Sper ca te-am ajutat!
04-01-2015 07:53 AM
gunnR Deconectat
Baby

(04-01-2015 07:53 AM)Grove a scris:  Salut!
M-am confruntat si eu cu problema aceasta,la mine era un mascul(pitbull) si o catea(amstaff),ei se bateau cam din aceeleasi motive cum ar fi:mancarea,atentia cusca sau din joaca.
Incearca sa le acorzi atentie in mod egal,sa le pui mancarea separat sau la o anumita distanta si cand se mai cearta pe atentia ta,le spui NU si gata joaca!

Sper ca te-am ajutat!

Mersi mult o sa incerc sa fac asta , iar cand le dau de mancare o sa ii separ indiferent ce le dau sa manance.
04-01-2015 03:29 PM
icss17 Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Oct 2014
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 17
(04-01-2015 03:29 PM)gunnR a scris:  

Sper ca te-am ajutat!

Mersi mult o sa incerc sa fac asta , iar cand le dau de mancare o sa ii separ indiferent ce le dau sa manance.

Ce spui tu e valabil pentru pui...in timp ce se bat nu vor mai asculta comenzile stapanului pentru ca in mintea lor e o situatie de supravietuire, nu de joaca...
Sa ii hranesti separat, da, e solutia pe un sfert din problema, vor continua sa se lupte pana cand unul va ceda rangul in ''haita'' (familie) si pana se intampla asta se pot rani grav reciproc...

Ii poti tine separat daca spui ca nu poti sa pleci de langa ei fara sa se incaiere, asta ar fi cea mai buna solutie pe moment, pana gasesti un dresor bun...ai nevoie de ajutor profesional si nu stiu sa iti recomand pe nimeni.
Nu te obosi sa cauti pe internet ca nu vei gasi mare lucru...doar metode de duzina care in majoritatea cazurilor nu dau rezultate in astfel de situatii, pentru ca dresorii cu adevarat buni nu isi publica cunostintele pe internet gratuit. Ai grija cu ei, bafta!
04-01-2015 04:11 PM
gunnR Deconectat
Baby

(04-01-2015 04:11 PM)icss17 a scris:  
(04-01-2015 03:29 PM)gunnR a scris:  

Sper ca te-am ajutat!

Ce spui tu e valabil pentru pui...in timp ce se bat nu vor mai asculta comenzile stapanului pentru ca in mintea lor e o situatie de supravietuire, nu de joaca...
Sa ii hranesti separat, da, e solutia pe un sfert din problema, vor continua sa se lupte pana cand unul va ceda rangul in ''haita'' (familie) si pana se intampla asta se pot rani grav reciproc...

Ii poti tine separat daca spui ca nu poti sa pleci de langa ei fara sa se incaiere, asta ar fi cea mai buna solutie pe moment, pana gasesti un dresor bun...ai nevoie de ajutor profesional si nu stiu sa iti recomand pe nimeni.
Nu te obosi sa cauti pe internet ca nu vei gasi mare lucru...doar metode de duzina care in majoritatea cazurilor nu dau rezultate in astfel de situatii, pentru ca dresorii cu adevarat buni nu isi publica cunostintele pe internet gratuit. Ai grija cu ei, bafta!

Aldo (amstaff-ul schiopateaza putin) acum dupa ce s-au batut azi dimineata iar . Dar daca nu e nimeni langa ei nu se bat ! doar in prezenta oamenilor sau daca merg eu sau altcineva la ei sau pe langa ei se iau la bataie ori fara motiv ori cu motiv. Jessie, femela are urechea capsata si locuri unde nu ii mai creste parul(unde a muscat-o aldo) , inclusiv pe gat si cap.
04-01-2015 05:27 PM
Alleexxa Deconectat
Avansat

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 7
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 64
Situatia e destul de grava la tine avand in curte doi caini periculosi. Solutii prea multe nu sunt fiindca in general un amstaff daca e provocat ataca si e dominant,niciodata nu va vrea sa fie pe un loc mai jos in ierarhie si e recomandat sa fie singurul caine din familie.
De mici trebuia sa fie corectat cel care dadea semne de agresivitate si iubiti in egala masura. Nu ai decat sa le dai sa manance separat,sa-i separi si in tarc,fiecare cu culcusul lui si cu partea lui de tarc si dat drumul pe rand sau in prezenta voastra la amandoi. Cand vezi ca deja incep sa de-a semne de bataie(marait,da sa se urce pe celalalt),cel care incepe i se da diferite comenzi "lasa-l","nu-i voie". Poti vorbi cu un dresor sa-ti spuna ce sa faci si cam ce gandesc ei,dar nici el nu va putea sa-i dreseze pentru a nu se mai bate fiindca e in natura lor. Unul din motive ati fi si voi,cei ce sunteti in preajma lor,posibil sa-i fi dat la unul din ei mai multa atentie si de aici a intervenit gelozia.
Eu am avut aceeasi problema,doar ca aveam o pechineza,tot ea era cea rea si dupa o bataie calumea a trebuit sa o dau. Momentan, am un pechinez si el daca Mascha a marait o lasa in pace,nu are curaj sa se dea la ea si nu am avut nici o problema pana acum,doar de mancat mananca separat fiindca in general cainii intre ei se maraie la mancare.
Chiar aici pe forum era un baiat care si-a luat 2 amstaffi,femela si mascul,diferenta dintre ei e de o luna si cand au inceput sa creasca i-a tinut in tarc separati si le da drumul doar cand e cineva de fata fiindca femela e dominanta si de aici se iau la harta.

İmage
04-01-2015 06:49 PM
gunnR Deconectat
Baby

(04-01-2015 06:49 PM)Alleexxa a scris:  Situatia e destul de grava la tine avand in curte doi caini periculosi. Solutii prea multe nu sunt fiindca in general un amstaff daca e provocat ataca si e dominant,niciodata nu va vrea sa fie pe un loc mai jos in ierarhie si e recomandat sa fie singurul caine din familie.
De mici trebuia sa fie corectat cel care dadea semne de agresivitate si iubiti in egala masura. Nu ai decat sa le dai sa manance separat,sa-i separi si in tarc,fiecare cu culcusul lui si cu partea lui de tarc si dat drumul pe rand sau in prezenta voastra la amandoi. Cand vezi ca deja incep sa de-a semne de bataie(marait,da sa se urce pe celalalt),cel care incepe i se da diferite comenzi "lasa-l","nu-i voie". Poti vorbi cu un dresor sa-ti spuna ce sa faci si cam ce gandesc ei,dar nici el nu va putea sa-i dreseze pentru a nu se mai bate fiindca e in natura lor. Unul din motive ati fi si voi,cei ce sunteti in preajma lor,posibil sa-i fi dat la unul din ei mai multa atentie si de aici a intervenit gelozia.
Eu am avut aceeasi problema,doar ca aveam o pechineza,tot ea era cea rea si dupa o bataie calumea a trebuit sa o dau. Momentan, am un pechinez si el daca Mascha a marait o lasa in pace,nu are curaj sa se dea la ea si nu am avut nici o problema pana acum,doar de mancat mananca separat fiindca in general cainii intre ei se maraie la mancare.
Chiar aici pe forum era un baiat care si-a luat 2 amstaffi,femela si mascul,diferenta dintre ei e de o luna si cand au inceput sa creasca i-a tinut in tarc separati si le da drumul doar cand e cineva de fata fiindca femela e dominanta si de aici se iau la harta.

Nu vreau sa ajung la stagiul sa nu se mai inteleaga . Sper ca , chestia asta e trecatoare. Inainte dormeau in aceasi cusca si mancau impreuna deodata ( doar la oase si carne ii separam pentru ca se maraiau ) si nu am avut deloc probleme. Nu vreau sa ajung sa ii dau pentru ca ii iubesc pe amandoi in egala masura si niciodata nu le-am acordat atentie in mod special unuia. Ziceam mai sus ca incepeau sa se bata in preajma noastra numa dar fara sa ii strigam sau sa ii atingem , daca erau singuri nu faceau nimic. Azi noapte dupa ce m-am uitat la film pe la 2-3 noaptea am iesit afara sa vad ce fac si Aldo dormea in picioare sprijinit de un pilon al casei si Jessie pe o patura jos. Acum sunt separati, le-am scos o cusca afara si una e in tarc si mai fac cu schimbu cu ei dar Aldo o maraie prin gard pe Jessie cand o bag in tarc cum ziceam mai sus acu 2 zile nu o lasa sa intre in cusca si statea(Jessie) in fata custii din tarc pana am mers si i-am scos pe amandoi din tarc si le-am oprit caldura in cusca mare unde dormeau amandoi(adica aia unde statea Aldo si nu o lasa pe Jessie). Mai aveam o cusca in tarc mai mica unde nu statea nimeni si acum aia e scoasa afara si o las pe Jessie pe timpu noptii pentru ca nu e incalzita si ea mai poate rabda frig cu blana de pe ea.

Nici nu stiu daca se ranesc foarte tare pentru ca din cate am vazut doar la Jessie ii curge sange cand se bat , poate pentru ca are pielea mai adunata si mai groasa?

Stiu si simt ca Aldo nu o sa cedeze pentru ca eu l-am crescut si il cunosc . L-am crescut normal ca pe un caine cu iubire si l-am rasfatat si la fel si pe Jessie. Jessie e genu de caine care are fi genu de om care se da in spectacol , pe ea daca o atingi la mana sau ceva repede striga chiar daca nu o doare.

Aldo e o fire mai agresiva cu cainii , stiu ca odata l-am scapat din curte pentru ca uitasem poarta deschisa si eram la inceput cand abia ne-am mutat la casa si a fugit la o casa unde erau niste tigani si s-a luat la bataie cu un caine de acolo(acum 8-10 luni cam asa). Atunci l-am adus inapoi si l-am batut si certat si nu a mai iesit din curte pana intr-o zi din noiembrie anu trecut(2014) cand tata plecase in delta cu barca si barca lui mirosea a caini pentru ca o tine la firma unde lucreaza si acolo sunt caini si raman liberi. Si atunci iesise. Pe Jessie pot sa o prind daca iese dar pe Aldo nu. A mers la caini si latra la garduri pana am ajuns langa el si a plecat la o casa unde s-a luat la bataie cu o corcitura de ciobanesc si jessie ii sarise in ajutor. Am reusit pana la urma sa ii prind pe amandoi. Nu sunt genu de caini care sa duca lipsa de ceva . Imi e frica sa ies cu Aldo mai ales in natura pentru ca imi e frica ca daca vede ceva el nu imi mai asculta comenzile si fuge si Jessie dupa el. Asa am mai iesit cu ei la plimbare in parc sau in oras (eu stau la marginea orasului).

Mersi inca odata la toti Smile .
04-01-2015 09:17 PM
Alleexxa Deconectat
Avansat

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 7
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 64
(04-01-2015 09:17 PM)gunnR a scris:  
(04-01-2015 06:49 PM)Alleexxa a scris:  Situatia e destul de grava la tine avand in curte doi caini periculosi. Solutii prea multe nu sunt fiindca in general un amstaff daca e provocat ataca si e dominant,niciodata nu va vrea sa fie pe un loc mai jos in ierarhie si e recomandat sa fie singurul caine din familie.

Nu vreau sa ajung la stagiul sa nu se mai inteleaga . Sper ca , chestia asta e trecatoare. Inainte dormeau in aceasi cusca si mancau impreuna deodata ( doar la oase si carne ii separam pentru ca se maraiau ) si nu am avut deloc probleme. Nu vreau sa ajung sa ii dau pentru ca ii iubesc pe amandoi in egala masura si niciodata nu le-am acordat atentie in mod special unuia. Ziceam mai sus ca incepeau sa se bata in preajma noastra numa dar fara sa ii strigam sau sa ii atingem , daca erau singuri nu faceau nimic. Azi noapte dupa ce m-am uitat la film pe la 2-3 noaptea am iesit afara sa vad ce fac si Aldo dormea in picioare sprijinit de un pilon al casei si Jessie pe o patura jos. Acum sunt separati, le-am scos o cusca afara si una e in tarc si mai fac cu schimbu cu ei dar Aldo o maraie prin gard pe Jessie cand o bag in tarc cum ziceam mai sus acu 2 zile nu o lasa sa intre in cusca si statea(Jessie) in fata custii din tarc pana am mers si i-am scos pe amandoi din tarc si le-am oprit caldura in cusca mare unde dormeau amandoi(adica aia unde statea Aldo si nu o lasa pe Jessie). Mai aveam o cusca in tarc mai mica unde nu statea nimeni si acum aia e scoasa afara si o las pe Jessie pe timpu noptii pentru ca nu e incalzita si ea mai poate rabda frig cu blana de pe ea.

Nici nu stiu daca se ranesc foarte tare pentru ca din cate am vazut doar la Jessie ii curge sange cand se bat , poate pentru ca are pielea mai adunata si mai groasa?

Stiu si simt ca Aldo nu o sa cedeze pentru ca eu l-am crescut si il cunosc . L-am crescut normal ca pe un caine cu iubire si l-am rasfatat si la fel si pe Jessie. Jessie e genu de caine care are fi genu de om care se da in spectacol , pe ea daca o atingi la mana sau ceva repede striga chiar daca nu o doare.

Aldo e o fire mai agresiva cu cainii , stiu ca odata l-am scapat din curte pentru ca uitasem poarta deschisa si eram la inceput cand abia ne-am mutat la casa si a fugit la o casa unde erau niste tigani si s-a luat la bataie cu un caine de acolo(acum 8-10 luni cam asa). Atunci l-am adus inapoi si l-am batut si certat si nu a mai iesit din curte pana intr-o zi din noiembrie anu trecut(2014) cand tata plecase in delta cu barca si barca lui mirosea a caini pentru ca o tine la firma unde lucreaza si acolo sunt caini si raman liberi. Si atunci iesise. Pe Jessie pot sa o prind daca iese dar pe Aldo nu. A mers la caini si latra la garduri pana am ajuns langa el si a plecat la o casa unde s-a luat la bataie cu o corcitura de ciobanesc si jessie ii sarise in ajutor. Am reusit pana la urma sa ii prind pe amandoi. Nu sunt genu de caini care sa duca lipsa de ceva . Imi e frica sa ies cu Aldo mai ales in natura pentru ca imi e frica ca daca vede ceva el nu imi mai asculta comenzile si fuge si Jessie dupa el. Asa am mai iesit cu ei la plimbare in parc sau in oras (eu stau la marginea orasului).

Mersi inca odata la toti Smile .

Nu stiu ce rezolvare ar avea problema ta,chiar trebui sa vorbesti cu un dresor,sa intelegi de ce face asta,unde gresesti si sa.ti de.a poate o solutie. Totusi cred ca nu ar trebui sa nu.i mai lasi impreuna ca se pot rani grav,daca ii curge sange inseamna ca a fost muscata,deci lucrurile nu stau deloc bine. Aldo cand o musca trebuie sa.i deschizi maxilarul cu ceva sau ii da drumul singur?
Aldo trebuie neaparat dresat,nu e in regula daca la aceasta varsta nu vine la tine cand e chemat,asta inseamna ca nu stie cine e lider si dasta se manifesta asa.
La mine,la inceput se luau la bataie,dar mereu Mascha era accidentata fiindca nu voia sa o muste pe pechineza. Cand s.au batut rau pechineza a ramas agatata de Mascha si pana nu i.am deschis maxilarul cu mana (mare greseala) nu i.a dat drumul.

Cat despre calduri,renunta la injectii si pastile administrate la fiecare ciclu fiindca ii fac rau,cel mai bine o sterilizezi,ori il castrezi pe el. Daca nu au ped legea cam spune sa fie castrati toti cainii. Castrarea/sterilizarea e cea mai sanatoasa,scapi de probleme de sanatate la catea(piometru,tumori),probleme de comportament la mascul (dominare,marcare peste tot,va fi mai receptiv)

İmage
05-01-2015 01:52 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  O mana de ajutor daca se poate Ashar_Steel 3 1,602 05-07-2016 05:04 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
  Un mic ajutor Rewka 2 1,281 23-02-2016 01:12 PM
Ultimul mesaj: Rewka
  Probleme comportament AJUTOR!!! EduardNou 26 8,752 09-09-2014 02:35 AM
Ultimul mesaj: SamGold
  Putin ajutor ?? Robert A 3 1,635 07-08-2014 08:04 AM
Ultimul mesaj: Robert A
  putin ajutor pt mine si Rocky costy 3 1,716 30-07-2014 12:58 AM
Ultimul mesaj: costy
  rocky!!! Putin ajutor internautilor costy 2 1,473 27-07-2014 08:43 PM
Ultimul mesaj: costy
  Putin ajutor daca vreti va rog EduardNou 3 1,545 18-07-2014 08:31 PM
Ultimul mesaj: SamGold
  Va rog putin ajutor EdiVdss 2 2,097 10-02-2014 12:42 AM
Ultimul mesaj: Daniel Theodor
Question putin ajutor? valirigo 7 3,208 04-02-2014 04:42 PM
Ultimul mesaj: Alleexxa
  ajutor marcud 10 4,196 03-09-2013 10:06 AM
Ultimul mesaj: marcud

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2019 Toate drepturile rezervate autorilor