Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cei 2 catei ai mei nu se inteleg
Autor Mesaj
Raichelbianca Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2016
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 5
Multumiri primite: 1
Cei 2 catei ai mei nu se inteleg
Buna tuturor!
Am o catelusa Amstaff de 8 saptamani, foarte frumoasa si foarte jucausa. Se joaca cu alti catei fara nicio problema, in afara de celalalt catel care sta cu noi in casa, un sorecar de 13 ani al bunicii mele. Acum 2 zile l-a muscat de gura f rau, i-a curs f mult sange din gura, dar acum e ok el. Acum catelului ii este foarte frica de Aisha, catelusa mea. Am incercat sa ii scot pe amandoi pe afara, sa il tin eu in brate in timp ce alticeva o tine pe Aisha, sa se miroase, dar nici nu s-au bagat in seama . In schimb, acasa, Cookie(catelul) sta numai in pat, ii este frica si sa se dea jos sa bea apa din cauza ei.
Chiar nu stiu ce sa fac, nu pot sa dau niciunul dintre ei. Astept sfaturile voastre.
31-07-2016 12:31 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
31-07-2016 12:31 PM
Raichelbianca Deconectat
Baby

RE: Cei 2 catei ai mei nu se inteleg
Nu a mai trecut nimeni prin ceva asemanator?
07-08-2016 11:39 PM
Anitaa Deconectat
Moderator

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 6
Multumiri acordate: 26
Multumiri primite: 65
Catelusa mea are 4 luni dar nu are treaba cu nici un catel. Cum poate la 8 saptamanii sa muste? Poate in joaca,la varsta asta nici nu isi stie numele. Tine-i impreuna pentru ca nu are ce sa ii faca sincer. E foarte mica,nici nu se pune problema.

İmage
08-08-2016 08:15 AM
adyd Deconectat
Amator

Alăturat: May 2014
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 6
La varsta asta nu e vorba de agresivitate, faptul ca l-a muscat pe catel a fost un accident, joaca puiutilor de amstaff este mai dura. Faptul ca nu il baga in seama cand ii scoti afara in brate este cea mai buna dovada, daca ar avea ceva impotriva lui ar incerca sa il atace.
Depinde numai de tine sa incerci sa-l faci pe cel batran sa nu se mai teama.
08-08-2016 10:51 AM
Raichelbianca Deconectat
Baby

Nu stiu cum a reusit sa il muste. Ideea e ca a devenit mai agresiva de cand am luat-o, musca destul de rau desi poate nu isi da seama si crede ca se joaca, dar nu suporta sa pui mana pe ea, mereu incearca sa te apuce cu dinti. Eu incerc sa o iau in brate, sa o pup, ma joc cu ea cu jucariile ei, ii spun ca nu are voie sa muste, dar degeaba...
Aici e poza cu Cookie imediat dupa ce l-a muscat:
İmage
08-08-2016 06:48 PM
Anitaa Deconectat
Moderator

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 6
Multumiri acordate: 26
Multumiri primite: 65
E aiurea intr-adevar. Poate in joaca la apucat asa,e imposibil sa fie agresiva la 8 saptamanii. Incearca sa ii socializezi unu cu altu.

İmage
08-08-2016 07:07 PM
Pepsý Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Dec 2015
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 14
Din proprie experienta iti spun faptul ca muscatul este modalitatea ei de a te domina, de a iti arata ca ea vrea sa fie sefa, ea sa te stapaneasca pe tine.

Eu am reusit s aindrept acest lucru cu catelul meu prin ridicare de voce (un hei cu tonalitatea acceptuata), cand vroia sa ma muste il luam si il puneam jos si il tineam pana se linistea. Chiar daca se zbate tu tine-l pana simti ca cedeaza si se lasa moale.

Incearca pedepsele atunci cand musca mai usor...ceva de genul treci pe balcon si nu mai iesi pana nu spun eu (eu dupa 1 saptamana aprox am reusit sa fac asta si sa las usa deschisa la balcon, cainele statea in prag si astepta sa ii dau eu comanda sa intre. cand vedea ca se prelungea timpul se culca pe balcon, langa prag.

Incearca sa te impui in fata ei. Te joci cu ea cand vrei tu, nu cand vrea ea. ii dai sa mananci si tine-o in fata bolului de mancare pana ii dai tu comanda sa manance.

Cea mai mare pedeapsa pe care poti sa o dai este, atunci cand face prostii, sa o iei de ceafa si sa o ridici de la pamant...sa o tii in aer chiar daca se zbate. O sa ii fie foarte clar faptul ca tu conduci (la inceput o sa se zbata dar nu trebuie sa cedezi)

Sunt chestii minore dar care iti intaresc tie autoritatea fata de catel.

Desi catelul meu a devenit foarte violent cu alti catei, niciodata in casa nu a mai vrut sa se lupte cu mine pentru autoritate si conducere.

in legatura cu muscatura, unii catei asa se joaca: muscand de falca alti catei. Al meu are (avea Smile ) 2 catei prietenoi care aveau stilul asta de joaca, inclusiv cand alergau unul langa altul, de era al meu tot timpul cu rani pe falci! Ea acum are si dintii de lapte care sunt foarte ascutiti...de aici si ranile celuilalt catel.

mult succes
09-08-2016 11:25 AM
 Multumiri acordate de: Raichelbianca
Raichelbianca Deconectat
Baby

Multumesc mult pentru sfaturi!
09-08-2016 01:49 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Agresiva cu alti catei! Bianca123 7 2,557 04-07-2014 10:48 PM
Ultimul mesaj: Bianca123

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor