Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Donez Amstaff Blue - pentru paza
Autor Mesaj
Pepsý Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Dec 2015
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 14
Donez Amstaff Blue - pentru paza
CU mare durere, dupa cum spune si titlu, intentionez sa donez catelul.
Motivul: in urma unei batai comportamentul catelului s-a schimbat total fata de cateii masculi.

Povestea este asa: in tarc catelul se juca si l-a un moment dat a intrat un baiat cu alt amstaff (nu stiu daca ma hazardez dar dupa semnele catelului celalat era "experimentat") pana sa ajung eu l-a al meu sa il tin, catelul celalat s-a repezit si a iesit cu bataie. Urmari>
al meu:- rana deschisa la ochi, rani pe bot si una pe cap (acum sunt cicatrici)
celalalt caine: muscat de coaste rau si sange in gura si regiunea gatului.

Din acel moment, catelul meu s-a schimbat cu ceilalti caini. Femelele accepta dar orice mascul, cu talie medie in sus, vede sare din prima. La cei mici se arcuieste tot si asteapta maraind.

In acest moment mai accepta 3 labradori (masculi) cu care a crescu, si inca un mascul dar pe care a facut pipi cand l-a vazut prima oara si ala a stat.

Comportamentul cu oamenii este neschimbat, fiind echilibrat in acest capitol: protectie si joaca cu cei 3 copii ai mei, asculta de sotie (pana la un punct) asculta de mine, cu strainii pe strada are comportament jucaus, linge, sta la mangaiere, si totosata cauta apropierea in casa.

Am fost la 3 instructori, toti dupa evaluari au spus acelasi lucru: catel stabil in prezenta oamenilor, dar cand vede alt mascul nu mai aude si vede nimic. Se pare ca este acel mascul dominant ca si caracter iar lupta i-a accentuat aceasta dominatie.

In acest moment iesim in parc cu zgarda de forta si lesa, insa copiii, dupa ce au asistat la niste conflicte in parc, nu mai vor sa iasa, nu se mai bucura de plimbarea in parc, de joaca cu mingea etc.
In casa totul este perfect, afara nu!

la trecerea altui catel pe langa noi, al meu se arcuieste, se repede, trage de lesa chiar daca este strans. Prin smuciri de lesa, glas autoritar, etc....reusim sa trecem pe langa alti catei, cateodata doar cu maraieli si arcuiri.

Asa ca am ajuns sa ma gandesc sa donez catelul, cuiva care are nevoie de un catel pentru paza unei curti sau ceva de felul acesta.

catelul a trecut prin program de predresaj, stie comenzi, mananca doar la comanda stapanului...etc.

pentru mai multe amanunte discutie particulara.

Nu voi discuta cu minori decat in prezenta unui parinte.

NU voi lasa catelul oriunde si oricui, donatia va fi daca va fi bine catelului si daca viitorul stapan va fi echilibrat.

catelul are 10 luni, amstaff blue (metis) mama fara pedegree...tatal cu pedegre!

multumesc
07-08-2016 08:45 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
07-08-2016 08:45 PM
marius alin Deconectat
Baby

Alăturat: Aug 2016
Reputaţie: 0
Multumiri primite: 0
RE: Donez Amstaff Blue - pentru paza
salut a si fi interesat sa adopt un amstaffer sau mettin daca mai este valabil contacteazama 0764120064
31-08-2016 02:15 AM
Pepsý Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Dec 2015
Reputaţie: 3
Multumiri primite: 14
Imi pare rau. am ajuns la concluzia ca schimbarea stapanului in acest moment ar inrautatii situatia catelului.
asa ca, va ramane in continuare la noi in casa, unde e inconjurat de afectiune orice ar face.

Lucram la partea cu agresivitatea, dar nu cred ca va fi vreodata indreptata. Zilele trecute, desi am rugat un alt stapan de amstaff sa nu intre in tarc, acesta a intrat si al meu pur si simplu, fara sa maraie sau sa latre, s-a repezit in el. urmarea> al meu muscat de gusa, celalalt muscat de falci, gat, fata.
Si-a cerut scuze proprietarul dupa aceea, a zis ca nu isi imagina sa fie asa...etc.

Din discutiile cu proprietarul celuilalt caine, am inteles ca si ala era un caracter dominant. Asa am ajuns la concluzia ca se simt Smile si vor sa isi arate muschii.

In familie, comportamentul lui este super protectiv cu copii, jucaus (a inceput sa isi de-a seama de putere si o lasa mai moale cu saritul pe copii) si super ascultator cu mine.

Asa ca...continuam sa lucram.
02-09-2016 07:54 AM
Anitaa Deconectat
Moderator

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 6
Multumiri acordate: 26
Multumiri primite: 65
Felicitari pentru decizia luata !!!

İmage
02-09-2016 09:10 AM
Barbu Alexandru Deconectat
Baby

Alăturat: Sep 2016
Reputaţie: 0
Multumiri primite: 0
Imi doresc foarte mult sa stam de vorba in privinta puiutului. 0773348549. Multumesc anticipat! suntem un cuplu ce am vrea sa il adoptam!
04-09-2016 04:36 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Donez Amstaff, femela, 3 ani, castrata, heterocromie CristianMircea 0 525 20-03-2018 11:27 AM
Ultimul mesaj: CristianMircea
  Donam metis pitbull amstaff de 1 an si 4 luni CristianMircea 11 3,953 04-03-2017 10:14 PM
Ultimul mesaj: KGB
  Donez Amstaff metis andonealex 3 3,386 31-08-2016 02:21 AM
Ultimul mesaj: marius alin
  donez amstaff gabrielzorz 5 3,439 31-08-2016 02:19 AM
Ultimul mesaj: marius alin
  caut femela amstaff pentru adoptie florin ionescu 0 949 27-07-2016 09:11 AM
Ultimul mesaj: florin ionescu
  Donez Amstaff mascul Tina 12 4,990 17-02-2016 12:27 PM
Ultimul mesaj: Tef1988
  Ofer spre adoptie metis pitbull amstaff Ra7uca 3 2,725 15-02-2016 10:36 AM
Ultimul mesaj: Ra7uca
  donez american pitbull 13luni ada0885 12 9,309 29-08-2015 06:37 PM
Ultimul mesaj: Petrica
  Donez mascul amstaff fara ped. Tony13 8 3,917 20-04-2015 08:18 PM
Ultimul mesaj: Tony13
  Amstaff, 2 ani, mascul, Bacau Sabina77 1 2,339 04-05-2014 04:28 PM
Ultimul mesaj: Sabina77

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor