Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fac paza cainii vostri?
Autor Mesaj
EugeniuR Deconectat
Baby

Alăturat: Dec 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Fac paza cainii vostri?
Am avut si eu un Amstaff foarte frumos si a decedat acum 4 ani. Momentan detin un pitbull.

Vreau sa scrim aici fiecare cum se comporta câinele ca si câine de paza, desi stiu ca nu pentru asta a fost creata rasa. Ma interesează mai mult cei care sunt tinuti in curte.

In rol de bodyguard stiu ca stau foarte bine, eu nu am văzut staff sau pit care sa nu reactioneze când stăpânul este atacat, acum sa vedem cum reactioneaza ei când cineva străin intra pe teritoriul lor fără sa fie si stăpânul casei de fata.

Încep eu cu Amstafum pe care l-am avut. Nu l-am crescut eu, a fost crescut de către un un unchi la oras apoi mi l-a donat ca el nu se descurca cu el. Nu a fost deloc invatat sa păzească sau sa fie agresiv.
La animale si câini era foarte agresiv, când le vedea turba. Cu oamenii nu avea nici o treaba, se juca cu oricine.

Acum partea interesanta! Noaptea îl lăsăm liber in curte, latra la toti trecătorii de pe drum. Chiar un prieten de al meu, care tot are câine si ne plimbam mereu cu câinii împreună liberi, mergea pe lângă gardul meu si amstafful meu îl latra si se enerva la gard, el incerca sa vorbească cu el dar câinele mai tare se enerva.

Deci nustiu cum dar noaptea se transforma într-un adevărat paznic.
Daca ma duceam cu el la bunelul in gradina si lucram, îl luăm cu mine si îl lăsăm liber acolo sa zburde, patrula gradina într-una si latra la oricine se apropia de gard, chiar sarea pe gard.

Deci foarte ciudat, ziua la noi acasa nu era deloc agresiv cu străinii sau pe drum, as fi putut fără probleme sa il plimb fără lesa desi nu o făceam ca putea sa prindă vreun câine si să-l omoare.

Acum despre pitul pe care îl am.

L-am cumpărat chiar de la cei care fac lupte, dar nu pentru asa ceva. Stiind ca ei sunt foarte prietenosi, mi-am cumpărat o carte si l-am educat exact cum scrie acolo ( despre câini de paza cartea). Despre acesta pot spune doar ca nu lasa pe nimeni sa intre in curte, indiferent că-i zi sau noapte. E foarte agresiv si teritorial. Cu noi e jucaus si iubitor, iar pe strada merge linistit.

As vrea sa aud si de la altii cum se comporta câinii lor in situatii similare.
13-12-2015 01:05 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
13-12-2015 01:05 AM
EugeniuR Deconectat
Baby

Alăturat: Dec 2015
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
RE: Fac paza cainii vostri?
Nimeni de pe forumul acesta nu are amstaff??
15-12-2015 12:11 AM
cornel4you Deconectat
Baby

Alăturat: Sep 2015
Multumiri acordate: 24
Multumiri primite: 5
RE: Fac paza cainii vostri?
uite aici caine de paza
http://amstaffromania.ro/Thread-ciobanesc-german
http://www.canisa.com/index.php/ro/de-va...smack.html
06-01-2016 01:06 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor