Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hrana pentru amstaff de 2 luni jumate.
Autor Mesaj
Durby Deconectat
Baby

Alăturat: May 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 4
Multumiri primite: 0
Hrana pentru amstaff de 2 luni jumate.
Salut,

In primul va multumesc pentru acest forum, am gasit foarte multe informatii utile.
Am si eu un amstaff frumusel cu varsta de 2 luni si 12 zile. il am de 5 zile deja si in perioada asta m-am tot documentat cu privire la alimentatie (sfaturi de la doctor prieteni frati si internet). Dupa ce am tot citit despre multe variante, orijen, acana, taste of the wild, chiar si farmina(dar am inteles ca o gasesti mai greu),am ajuns la concluzia ca il voi hrani cu ancana. Am gasit cateva variante:

1. Hrana pentru Caini Acana Miel / Mere, 2 kg (aici spune juniori si adulti)
2. Hrana pentru caini Acana Junior Mini, 2.27 Kg (juniori)
3. Hrana pentru caini Acana Junior Mini, 6.8 Kg (juniori)
4. Hrana pentru caini Acana Sport & Agility, 13 Kg (Juniori si adulti)
5. Hrana pentru caini Acana Puppy & Junior, 18 Kg (juniori)
daca am voie sa pun linkuri de la magazine online revin si editez.

Din cate am inteles pana la 4 luni sunt puppy si de la 5-6 sunt juniori. la toate variantele de mai sus este trecut ca precizare ca este pt juniori, al meu fiind mic inca, se incadreaza acolo? sau trebuie sa ma reorientez.
Miscare o sa faca cam o ora pe zi afara ( luni-vineri) in weekend mai mult.

Un lucru recomandat de fratele meu este sa contina antioxidanti naturali si nu chimici, in unele variante la acana am vazut EPA SI DHA, cat de mult tin cont de asta?pot sa trec peste avand in vedere ca in rest compizitia hranei este foarte ok si nu lipseste aproape nimic din necesarul cainelui?

Multumesc anticipat.

Inca o nelamurire pe care o am este in privinta vitaminelro ( am citit ca multi le dau cafortan k9 si altele) dar am inteles ca este strict pt musculatura lor, hrana boabe avand deja tot ce le trebuie, avand in vedere ca nu este caine care sta la curte sa alerge mult, si nu il pregatesc pt competitii, am vreun motiv sa apelez la acele vitmaine?
14-05-2015 01:00 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
14-05-2015 01:00 PM
dianan88 Deconectat
Junior
**

Alăturat: Dec 2014
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 9
Multumiri primite: 27
RE: Hrana pentru amstaff de 2 luni jumate.
Bine ati venit!
Acana Puppy Large Breed, sortimentul asta e potrivit pt el in raport cu greutatea pe care o va avea la maturitate.
Iar in legatura cu vitaminele nu e adevarat ca "sunt strict pt musculatura" , ele fiind necesare pt dezvoltarea armonioasa si suplimentarea cu vitamine si calciu de care nevoie un pui.Nu doar cainii din rasa asta i-au vitamine, plus ca sunt diferite feluri de vitamine cu anumite scopuri(stare generala, deficit de calciu, blana etc).
Fa-i si lui un topic in care sa ni-l prezinti Big Grin
14-05-2015 01:52 PM
Durby Deconectat
Baby

Eu ma orientam pe variantele pentru talie medie, deci trebuie pentru large sa inteleg? ok.
Greutatea lui cred ca e mai mica comparativ cu altii la varsta asta, are 3,6 kilograme, fratii lui erau mai mari. chiar imi spunea cel de la care am luat-o ca era foarte mica la nastere si nu se astepta sa supravietuiasca. si ma gandeam ca hrana pentru large o sa aibe prea multa proteina pt un caine mai mic si care nu are alearga mult(ca unul de la casa).
In privinta vitaminelor pot sa concluzionez ca nu il afecteaza cu nimic daca i le dau si nu face multe miscare?
ps. unde fac topic sa o prezint?

merci mult
14-05-2015 02:34 PM
dianan88 Deconectat
Junior
**

Pai, pai....e cam micut pt 2,5 luni mai ales daca zici ca fratiorii lui sunt mai mari. In cazul asta chiar iti recomand sa ii iei vitamine macar o perioada pana se mai intremeaza. Iar proteina nu e prea multa. Unii cauta sa aiba procent cat mai mare iar tu ... Big Grin ???
Iar cu programul de miscare ar fi indicat sa aiba in jur de 3-4 iesiri pt nevoi(10-15min) si 1.5-2 ore de plimbare, alergare, joaca, ca sa ii storci cat de cat energia, mai ales ca stai la apartament daca nu ma insel si s-ar putea sa ai neplaceri din cauza energiei neconsumate. Sper ca stii ca nu ti-ai luat un caine care sa stea in cosuletul lui si sa sforaie toata ziua.
Topic ii faci la prima sectiune American Staffordshire Terrier
Prezentari canise / monte / cuiburi si deschizi un nou topic(subiect)
14-05-2015 03:11 PM
Gabiiiiii Deconectat
Baby

Alăturat: Apr 2015
Multumiri acordate: 0
Sper sa se vada poza : http://prntscr.com/7530yd (PS: Bobitele Acana Puppy Large Breed)
Daca nu, iti voi spune eu. La 5 kg ar trebuii sa ii dai 200 de grame pe zii deci ai putea sa te orientezi in loc de 180/200 sa ii dai 150 gen 50 de grame la fiecare masa :-?. Vezi ce iti recomanda doctorul ce vitamine sa ii dai eu ti-as sugerea PetPhos deoarece are un concentrat mai mare de calciu si ea fiind asa firava sigur va avea nevoie de mult calciu.. Acum depinde si de ce sfaturi iti da mediucul Vet si cum se va dezvolta pe parcurs..
14-05-2015 03:14 PM
daniel_mdi Deconectat
Baby

Multumiri primite: 6
Salut, referitor la greutate, daca amândoi părinții sunt Amstaff intradevar este o problemă , care cu o hrana de calitate și cu niste supliment de calciu va trece peste ea. Dr. veterinar va ști sa te îndrume in dozarea lor. Pune niste poze să-l vedem si noi Smile
14-05-2015 04:02 PM
Durby Deconectat
Baby

(14-05-2015 04:02 PM)daniel_mdi a scris:  Salut, referitor la greutate, daca amândoi părinții sunt Amstaff intradevar este o problemă , care cu o hrana de calitate și cu niste supliment de calciu va trece peste ea. Dr. veterinar va ști sa te îndrume in dozarea lor. Pune niste poze să-l vedem si noi Smile

@ Gabiiiiii se vede poza, multumesc.
@ daniel am pus poze aici http://amstaffromania.ro/Thread-Prezenta...7#pid22397

uite chiar acum ma jucam cu ea si mi-am amintit ceva, cand am luat-o era foarte umflata la abdomen, unde era tinuta avea boabe la discretie si cred ca a mancat prea mult, si inca de atunci nu prea ii placea sa o atingi pe burtica, acum nu mai are nimic in schimb, cand pun mana pe burta in lateral doar in partea stanga, isi duce piciorul stang in spate, aproape din reflex, nu plange nu schiauna.
Si este super energica, abia astept sa o pot scoate afara ca la 12 noaptea inca alearga prin casa Smile
14-05-2015 04:56 PM
daniel_mdi Deconectat
Baby

Multumiri primite: 6
Acuma cum o hrănești? Îi dai cu porția sau tot așa îi lași la discreție? Cute si vorbește cu un vet. sa nu aibă hernie .
14-05-2015 06:27 PM
Durby Deconectat
Baby

(14-05-2015 06:27 PM)daniel_mdi a scris:  Acuma cum o hrănești? Îi dai cu porția sau tot așa îi lași la discreție? Cute si vorbește cu un vet. sa nu aibă hernie .
cu portia, ii dau 150 de grame pe zi, luasem belcando inainte sa incep sa ma interesez, maine iau acana si incep sa fac tranzitia.
hernie?!!, o sa mai testez, sper sa nu fie asa ceva.
14-05-2015 06:54 PM
dianan88 Deconectat
Junior
**

Deparazitare interna i-ai facut? S-ar putea sa aiba viermisori. Iar hernia ombilicala se vede. Cauta imag pe google sa vezi cum arata.
14-05-2015 10:31 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Care este cea mai buna hrana uscata? Dumi dss 8 1,676 21-04-2017 05:19 PM
Ultimul mesaj: BogdanCo
  Hrana femela amstaff 5 luni hera 53 15,628 31-01-2017 01:41 PM
Ultimul mesaj: Madallinaaaaa
  Hrana - Amstaff - 5 saptamani Mytza 5 1,003 09-08-2016 04:04 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
Shocked Buna! Ce mâncare imi recomandați pentru un mascul de 4 luni ? Robertajack 5 3,148 14-05-2016 11:36 AM
Ultimul mesaj: Adyluc88
  amstaff fetita de 3saptamani și jumatate rammo 8 3,417 08-04-2016 09:57 AM
Ultimul mesaj: Champion Of Rings Kennel
  Tara - o catelusa Amstaff de 3 luni Razvan83 4 1,188 03-03-2016 09:38 AM
Ultimul mesaj: Zaza
  Informatii hrana Capos92 3 1,037 22-02-2016 10:47 AM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Alimentația a unui amstaff C. Andrei 7 4,124 16-02-2016 11:10 AM
  Alimentatie amstaff 2 luni Tef1988 37 7,072 26-01-2016 10:36 AM
Bug Amstaff, 2 luni Reya.09 5 1,271 09-12-2015 01:34 AM
Ultimul mesaj: Reya.09

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2017 Toate drepturile rezervate autorilor