Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hugo
Autor Mesaj
Robert_Constantin Deconectat
Baby

Alăturat: May 2016
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 4
Hugo
Va salut,

Bine v-am gasit pe acest forum, ma alatur si eu impreuna cu prietenul meu, Hugo, un Amstaff de companie in varsta de 4 luni, luat de la Sistaffs Kennel.
Nu sunt la primul caine, am avut un metis de Ciobanesc German timp de 13 ani, am prieteni ce detin caini din rasa Amstaff, insa de o luna de zile ma documentez incontinuu despre particularitatile acestei rase (si uitasem cata rabdare trebuie sa ai cu un pui Smile ), la care simt din ce in ce mai mult inteligenta, devotamentul cat si dependenta fata de stapan.
Incerc sa-i ofer zilnic minim 2 ore de activitate (plimbare/alergare in parc, socializare cu cat mai multi oameni si caini/pisici, etc) insa daca vremea ne permite caci daca ploua afara, abia reusesc sa-l scot pentru a-si face nevoile Big Grin.
Ca si temperament sunt extrem de multumit de el, nu a avut pana acum semne de agresivitate, (la mancare/joaca/persoane straine/caini straini) si imi dau silinta sa-i ofer o educatie corecta astfel incat latura agresiva sa nu si-o dezvolte niciodata (cunosc cazuri de caini Amstaff care sunt foarte cuminti) . Din a doua zi am inceput predresajul si lucram cu brio la comenzile sezi/culcat/la pas/pas/asteapta, este mai greu cu vino aici (are momente cand ma ignora si fuge de mine in joaca) insa tin cont ca este pui si lucrez cu el in continuare cu perseverenta.
Mai jos pun poze cu parintii si cu el:

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

Orice sfat este binevenit.
Multumesc.

Ca sa fie bine, sa nu fie rau!
03-05-2016 11:31 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
03-05-2016 11:31 AM
Sandokan Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 7
Multumiri primite: 33
RE: Hugo
Frumos,
03-05-2016 12:44 PM
Pepsý Deconectat
Baby

Alăturat: Dec 2015
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 14
salut.

bine ai venit.

ca un sfat, cand fuge de tine, nu alerga dupa el. o va lua ca joaca si crede-ma ca nu il vei prinde. se va obisnui asa si va fi mult mai greu pe viitor.

incearca: cnd il chemi si nu vine, alearga departe de tine, intoarce spatele si pleaca hotarat de acolo. dupa striga-l. (incearca fara sa te uiti la el..pur si simplu il chemi) la inceput va fi uimit ca tu ii impui ce sa faca. incet incet va venii dupa tine. premiaza-l cand ajunge la tine. dupa o perioada o sa se obisnuiasca si o sa fie mai usor.

al meu ia mingea, umbrela sau ce apuca si incepe sa alerge mandru nevoie mare. in momentul ala nimeni nu il prinde. ma intorc cu spatele, fac 2 pasi in sens opus si il chem. imediat vine la piciorul meu.

a fost nevoie sa ma indepartez destul de mult de el sa vada ca sunt serios (pe la inceputuri).

oricum...incearca sa nu ai asteptari foooooarte mari de la el la varsta asta. totusi are 4 luni si eu un pui care are in cap numai joaca. cum spuneai si tu...imbratiseaza forta si umple-te de calm. Smile
04-05-2016 09:28 AM
Baby

(04-05-2016 09:28 AM)Pepsý a scris:  salut.

bine ai venit.

ca un sfat, cand fuge de tine, nu alerga dupa el. o va lua ca joaca si crede-ma ca nu il vei prinde. se va obisnui asa si va fi mult mai greu pe viitor.

incearca: cnd il chemi si nu vine, alearga departe de tine, intoarce spatele si pleaca hotarat de acolo. dupa striga-l. (incearca fara sa te uiti la el..pur si simplu il chemi) la inceput va fi uimit ca tu ii impui ce sa faca. incet incet va venii dupa tine. premiaza-l cand ajunge la tine. dupa o perioada o sa se obisnuiasca si o sa fie mai usor.

al meu ia mingea, umbrela sau ce apuca si incepe sa alerge mandru nevoie mare. in momentul ala nimeni nu il prinde. ma intorc cu spatele, fac 2 pasi in sens opus si il chem. imediat vine la piciorul meu.

a fost nevoie sa ma indepartez destul de mult de el sa vada ca sunt serios (pe la inceputuri).

oricum...incearca sa nu ai asteptari foooooarte mari de la el la varsta asta. totusi are 4 luni si eu un pui care are in cap numai joaca. cum spuneai si tu...imbratiseaza forta si umple-te de calm. Smile

Da, multumesc de sfat si de incurajare, forta sa fie cu mine de aici incolo Smile. De vre-o saptamana a prins curaj si sare din canapea pe masuta de cafea si incepe sa bage botul in cana de cafea, in halba de bere, orice numai sa bage pe sub mustati cate ceva Big Grin, insa daca avem noroc de vreme buna sa putem iesi la plimbare in parc (unde este cel mai fericit si devine un "attention whore" cu toate persoane necunoscute si cateii intalniti in cale) astfel incat sa-i consum energia, pe urma nici nu mai simt ca am caine in casa Smile)

Ca si alimentatie ii dau Eukanuba puppy de pui doua mese/ zi a cate 100 gr (la recomandarea crescatorului pana pe la 7-8 luni), dimineata si seara ii dau cate 3 pastile de Cafortan, sirop Aptoflex 5 ml dimineata si ulei de somon 4 pufuri seara, 1 ou fiert pe saptamana (insa nu stiu cum e mai bine cu sau fara coaja, acum ii dau fara coaja).

Clar pe langa catel este in acelasi timp un porcusor sforaitor si basinos (are momente in care pur si simplu ne scoate din casa). Acum intrebarea mea pentru cei experimentati, este normal lucrul acesta, sau sa consider acest lucru ca un semn cum ca mancarea nu-i prieste si sa testez alt sortiment/producator?

Multumesc anticipat pentru suportul acordat.
Va salut!

04-05-2016 12:23 PM
Zaza Deconectat
Baby

Alăturat: Feb 2016
Reputaţie: 1
Multumiri primite: 5
Eukanuba e ok din punctul meu de vedere raport calitate pret bineinteles esti si mai buna . sa ii dai si calciu Smile cafortan parca e o pastila pe un kg sau doua din ce imi aduc aminte poate ar trb mai multe sa ii dai si calciu petphos recomand
04-05-2016 02:16 PM
Zaza Deconectat
Baby

Alăturat: Feb 2016
Reputaţie: 1
Multumiri primite: 5
Oul recomand crud fara sau cu coaja acm depinde daca o mananca
04-05-2016 02:18 PM
adyd Conectat
Amator

Alăturat: May 2014
Multumiri primite: 6
Fetita mea mananca zilnic ou fiert fara coaje in fiecare dimineata de aproape 2 ani si jumatate de cand am luat-o si e foarte fericita.
04-05-2016 04:05 PM
Pepsý Deconectat
Baby

Alăturat: Dec 2015
Multumiri primite: 14
Ca si alimentatie ii dau Eukanuba puppy de pui doua mese/ zi a cate 100 gr ...

cred ca ar trebui sa verifici si pe ambalajul mancarii cat se da la un catel de varsta celui ca al tau.

la 4 luni..200 g mi se pare cam putin. dar vorbesc doar din impresii. poate asa este bine. verifica oricum pe ambalajul de mancare
04-05-2016 04:19 PM
Baby

Iti inteleg ingrijorarea ca ar fi cantitatea mica, insa nu asteptam sa treaca o luna si sa ajunga sa slabeasca minionul basinos Smile, oricum daca ar fi dupa Hugo, ar manca pana explodeaza.

Conform crescatorului trebuie sa-i dau 200 gr/zi pentru a proteja picioarele/incheieturile (astazi am luat din nou legatura pentru confirmarea informatiei si mi-a spus ca pot urca pana la 300 gr si ca din pozele trimise observa ca nu este slab deloc), insa daca m-as lua dupa ce scrie pe sac ar trebui sa-i dau undeva la 500 gr/zi. Ideea este ca de o luna de cand il am pe Hugo am respectat indicatiile crescatorului si puiul nu are nici o problema, ba chiar a luat in greutate zic eu bine, are 4 luni si 15 kg (stiu ca e normal ca este in crestere, insa acum o luna i se puteau numara coastele, acum e chiar un pic rotofei)

Am sa incerc diseara un ou crud sa vedem cum il accepta juniorul.
Mai pun o poza cu el mecanic auto si altele doua mai vechi putin.

postimage.org/]İmage[/url]

İmage

İmage

04-05-2016 05:23 PM
Anitaa Deconectat
Moderator

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 6
Multumiri acordate: 26
Multumiri primite: 64
Mai mult ca sigur accepta oul Big Grin Cel mai bine sa te iei dupa sfaturiile crescatorului,nu degeaba e CRESCATOR ! Puiutul arata super bine,nu e slab deloc. Mai bine sa fie mai atletic decat pepene,mai ales la varsta lui. Sa-ti traiasca,e minunat !
04-05-2016 09:52 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2017 Toate drepturile rezervate autorilor