Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hugo
Autor Mesaj
Robert_Constantin Deconectat
Baby

Alăturat: May 2016
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 4
RE: Hugo
Multumesc tuturor pentru sfaturile acordate, am luat la cunostinta de fiecare indicatie in parte si am sa le pun in aplicare.

Mai adaug doua foto de aseara:

İmage

İmage

Intrebare? Cati dintre voi accepta catelul in pat?

Eu sincer acasa nu-l primesc in pat sa nu-l cocolosesc prea tare (dar are patutul lui in dormitor cu mine), insa daca plec pe undeva in weekend si raman peste noapte, il primesc in pat ca sa fiu sigur ca nu isi face nevoile prin casa gazdelor Big Grin (si ii place maxim, ma trezesc ca ajunge langa mine pe perna). Voi cum procedati?

Ca sa fie bine, sa nu fie rau!
05-05-2016 03:20 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
05-05-2016 03:20 PM
adyd Deconectat
Amator

Alăturat: May 2014
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 6
Sa-ti traiasca frumuselul!
Pe aici o sa-ti cam sara in cap ca il primesti in pat insa eu mi-am invatat de mici toti cateii sa doarma cu noi in pat. Cand sunt pui le place pe perna in capul omului, mai tarziu invata sa intre sub patura/pilota.
05-05-2016 04:03 PM
Baby

(05-05-2016 04:03 PM)adyd a scris:  Sa-ti traiasca frumuselul!
Pe aici o sa-ti cam sara in cap ca il primesti in pat insa eu mi-am invatat de mici toti cateii sa doarma cu noi in pat. Cand sunt pui le place pe perna in capul omului, mai tarziu invata sa intre sub patura/pilota.

Multumesc, sa traiasca si ai tai sanatosi!

Acasa, nu are voie in pat (doar in canapea, unde isi are un loc special pentru somn) doar cand sunt in deplasare il tin in pat pentru a ma asigura ca nu isi face nevoile in casa gazdei (si asta doar pentru perioada cat e pui), cand revenim acasa insa isi stie locul. Sunt constient ca e pentru binele tuturor, trebuie sa stabilesc si sa mentin ierarhia, si sa nu-l las in pat cu mine, la fel sa nu-i ofer mancare atunci cand sunt eu la masa chiar daca cerseste (isi primeste portia lui de mancare numai dupa ce eu "seful haitei Big Grin" am terminat de mancat)

05-05-2016 05:30 PM
adyd Deconectat
Amator

Cu mancarea i-am invatat si eu pe toti sa nu cerseasca. Asteapta cuminti pana ma ridic de la masa si apoi primesc si ei ceva.
Faptul ca ii primesc in pat nu vad cum ar putea dauna ierarhiei. Din contra, in momentul in care fac vreo boacana una din cele mai neplacute pedepse pentru ei este sa doarma pe fotoliu/canapea.
05-05-2016 07:21 PM
Anitaa Deconectat
Moderator

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 6
Multumiri acordate: 26
Multumiri primite: 64
Eu sunt in asteptarea piticei mele,inca nu a ajuns la noi dar cand va ajunge cu siguranta va dormii cu mine in pat Big Grin ( si asa sotu nu prea mai doarme cu noi din cauza bebelui ca i-a furat locul Smile) ) deci avem loc destul. Cum a spus si Adyd,asa il poti pedepsi dandul jos din pat sa doarma in patutul lui. Dar daca totusi nu il accepti in pat nu e o problema,se va obisnui in patutul lui.
05-05-2016 09:28 PM
Baby

baiat cuminte!

İmage
resim yükleme servisi

07-05-2016 04:51 PM
Baby

cu cersitul la masa imi dau tot interesul sa nu cad plasa insistentelor, mai ales ca stiu ca este spre binele lui sa nu manance mancare de a noastra. insa cu dormitul in pat cu noi sunt cam incosistent reuseste sa ma dovedeasca cu mierosenia lui Big Grin

un lucru pe care nu reusesc sa-l fac este sa fie mai independent, oriunde as merge si orice as face el este lipit de mine ca o extensie a mea. aveti vre-un sfat in privinta asta?

multumesc.

07-05-2016 05:05 PM
adyd Deconectat
Amator

(07-05-2016 05:05 PM)Robert_Constantin a scris:  cu cersitul la masa imi dau tot interesul sa nu cad plasa insistentelor, mai ales ca stiu ca este spre binele lui sa nu manance mancare de a noastra. insa cu dormitul in pat cu noi sunt cam incosistent reuseste sa ma dovedeasca cu mierosenia lui Big Grin

un lucru pe care nu reusesc sa-l fac este sa fie mai independent, oriunde as merge si orice as face el este lipit de mine ca o extensie a mea. aveti vre-un sfat in privinta asta?

multumesc.

Nu ai ce sa-i faci, este caracteristic rasei, sunt cei mai iubitori si atasati de stapan catei. O sa vezi ca vine sa doarma langa tine pe pat/canapea sau la picioare si daca te simte ca pleci se trezeste si te urmeaza.
07-05-2016 05:57 PM
Baby

[/quote]

Nu ai ce sa-i faci, este caracteristic rasei, sunt cei mai iubitori si atasati de stapan catei. O sa vezi ca vine sa doarma langa tine pe pat/canapea sau la picioare si daca te simte ca pleci se trezeste si te urmeaza.
[/quote]

Ok atunci, trebuie sa ma obisnuiesc cu noua "extensie" si sa facem totul numai impreuna Big Grin

Ieri am fost in parc cu el si am intalnit tot felul de caini cu diverse tipuri de temperament (Pitbull, Rotweiller, Boxer, Pekinez, Cane Corso) . Pot sa zic sa sunt super norocos cu felul lui de a fi, imediat ce observa celalalt caine se punea in pozitia culcat si astepta un semn de joaca(si sper sa isi pastreze acest caracterAngel). Mititel asa cum este, nu se da inapoi cand joaca devine un pic mai dura datorita diferentei de gabarit ci se duce cu pieptul inainte "kamikaze style"

09-05-2016 06:08 PM
Pepsý Deconectat
Baby

Alăturat: Dec 2015
Reputaţie: 3
Multumiri primite: 14
Niciodata nu vei scapă de un smastaff Smile. Te va urma oriunde, este dependent de stapanul lui, o cearta verbala il afecteaza de 100 de ori mai mult ca o pedeapsa fizica, tocmai din dragostea asta fata de stapanul lui!

cat priveste joaca...al meu are 6 luni. de mic s-a dus direct la joaca indiferent daca era cu cracii in sus in secunda 2. ii place sa se joace cu toti cainii...dar...cand nimereste unul de rasa lui sau ”fratior” pitbull, cane corso..caini mai solizi...parca intra in fibrilatie. Au joaca lor specifica, foarte fizica, foarte ”dura” cateodata, cu pieptul, cu infiptul la gat. Ai FOARTE mare grija sa invati sa il temperezi cand se joaca cu catei mai mici sau mai finuti (labradori, beagle etc) care nu pot face fata stilului ”smuls” de jucat.
Al meu a inceput sa faca diferenta intre stilul de joaca cu catei de seama lui...tranta romaneasca...si ceilalti catei - mai mult pe alergare, ascuns minge, leapsa cu sticla de apa etc!

un sfat...cand si-o mai ia, cand este dat cu picioarele in sus si el se mai sperie...o sa vina la tine...nu ii sufla in coarne sa il iei in brate sa il pupi si sa spui..vai ce ti s-a intamplat!...imbarbateaza-l scurt si trimite-l iar la joaca.
10-05-2016 09:32 AM
 Multumiri acordate de: Robert_Constantin
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2017 Toate drepturile rezervate autorilor