Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hugo
Autor Mesaj
Robert_Constantin Deconectat
Baby

Alăturat: May 2016
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 4
RE: Hugo
un sfat...cand si-o mai ia, cand este dat cu picioarele in sus si el se mai sperie...o sa vina la tine...nu ii sufla in coarne sa il iei in brate sa il pupi si sa spui..vai ce ti s-a intamplat!...imbarbateaza-l scurt si trimite-l iar la joaca.
[/quote]

Multumesc pentru sfat!

Cu toate ca parca imi vine sa ma topesc numai cand ii vad fata, nu sunt eu genul mamos iar cand se joaca mai hardcore, cand mai cade din pat, se mai loveste de vre-un perete, sau este trantit in joaca sau cand il latra vre-un caine mai agresiv sau cei de curte care latra tot ce trece prin fata lor, il felicit intotdeauna scurt "Bravo Hugo" si continuam activitatea astfel incat sa nu prinda frica si sa treaca peste moment imediat, deci gand la gand cu bucurie.

In privinta momentelor cand nu e cuminte, incepe deja sa inteleaga cearta si totusi sunt constient ca mai am multe de indurat cu el Big Grin, insa suntem pe drumul cel bun, fara pedepse fizice ci cearta verbala si dominare psihica cu privitul in ochi pana cedeaza "duelului".

Ca sa fie bine, sa nu fie rau!
10-05-2016 10:44 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
10-05-2016 10:44 AM
Baby

Treaba e decisa definitiv si irevocabil de la bun inceput, lui Hugo nu i se vor cupa urechile, insa il ajutam pentru o pozitie corecta cu leucoplast. Intrebare: pana la ce varsta trebuie sa ii le lipesc?

İmage
çoklu resim yükle

10-05-2016 10:59 AM
Anitaa Deconectat
Moderator

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 6
Multumiri acordate: 26
Multumiri primite: 64
(10-05-2016 10:59 AM)Robert_Constantin a scris:  Treaba e decisa definitiv si irevocabil de la bun inceput, lui Hugo nu i se vor cupa urechile, insa il ajutam pentru o pozitie corecta cu leucoplast. Intrebare: pana la ce varsta trebuie sa ii le lipesc?

İmage
çoklu resim yükle

Te sustin in decizia luata. BRAVO ! Big Grin In legatura cu legatul nici eu nu stiu. Sa asteptam raspunsuri ca si eu vreau sa stiu.

İmage
10-05-2016 01:35 PM
Mangun Deconectat
Baby

Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
urechile nu se leagă decât la bull-terrier,
cura de calciu si evita sa.i mai atingi urechile. când o sa crească o sa i se întărească cartilajele si o sa stea bine. daca ii pui mana mereu pe urechi cartilajele o sa se întărească strâmb si o sa stea cum sau întărit. chiar daca le legi nu o sa stea cu ele mai mult de 30s. Bafta
10-05-2016 06:36 PM
Baby

(10-05-2016 06:36 PM)Mangun a scris:  urechile nu se leagă decât la bull-terrier,
cura de calciu si evita sa.i mai atingi urechile. când o sa crească o sa i se întărească cartilajele si o sa stea bine. daca ii pui mana mereu pe urechi cartilajele o sa se întărească strâmb si o sa stea cum sau întărit. chiar daca le legi nu o sa stea cu ele mai mult de 30s. Bafta

Cura de calciu ii dau (plus altele) si din cate am inteles este recomandat ca si supliment alimentar pentru oase/dinti nu pentru urechi. La inceput isi tinea ambele urechi corect, insa de o vreme stanga "nu-l mai asculta", am gasit tutoriale pe youtube cum sa-i prind urechile cu leucoplast pentru o pozitionare corecta. Am cam 3 saptamani de cand i le leg, si rezista aproape o saptamana fara probleme (i le schimb ca se murdaresc, si nu ii afecteaza pielea sau blana). In ultima poza se poate observa modalitatea de lipire folosita.

Intrebarea mea era cam pana la ce varsta trebuiesc ajutate (cand i se intaresc cartilajele astfel incat sa nu mai existe riscul de a ramane cu una din ele incorect pozitionate) caci nu vreau sa-l cupez.

12-05-2016 12:24 PM
Sandokan Deconectat
Puppy
*

Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 7
Multumiri primite: 33
ajutate cu calciu zici, cateaua mea pe la 8 luni le-a ridicat ,urechile.
12-05-2016 08:46 PM
Baby

(12-05-2016 08:46 PM)Sandokan a scris:  ajutate cu calciu zici, cateaua mea pe la 8 luni le-a ridicat ,urechile.

Pardon, n-am fost explicit, pana la ce varsta trebuie sa-i "ajut urechile" lipindu-le cu leucoplast astfel incat sa i se intareasca cartilajele urechilor in pozitia corecta si sa nu am surprize ca ramane cu una suie Smile

Multumesc anticipat!

13-05-2016 12:03 PM
Sandokan Deconectat
Puppy
*

(13-05-2016 12:03 PM)Robert_Constantin a scris:  
(12-05-2016 08:46 PM)Sandokan a scris:  ajutate cu calciu zici, cateaua mea pe la 8 luni le-a ridicat ,urechile.

Pardon, n-am fost explicit, pana la ce varsta trebuie sa-i "ajut urechile" lipindu-le cu leucoplast astfel incat sa i se intareasca cartilajele urechilor in pozitia corecta si sa nu am surprize ca ramane cu una suie Smile

Multumesc anticipat!
cartilajele nu se intaresc fara calciu, urechile le ajuti cu leucoplast numai
in caz ca nu sunt simetrice, una suie , una dreapta, in timp cainele le va ridica pe amandoua pe la 8 sau 9 luni le ridica la 12 luni le are ridicate definitiv , datorita curei de calclu , pe la 6 luni daca nu le are simetrice intervii , cu leucoplast , o luna tot le tii cu leucoplast , il mai dai jos il schimbi ,, intelegi.
13-05-2016 09:35 PM
Sandokan Deconectat
Puppy
*

Al tau in poza are o pozitie corecta a urechilor , pozitia trandafir,
13-05-2016 09:37 PM
Baby

(13-05-2016 09:37 PM)Sandokan a scris:  Al tau in poza are o pozitie corecta a urechilor , pozitia trandafir,

Am inteles acum, multumesc de explicatie.

Ii ajut urechile cu leucoplast deoarece una din ele tinde sa nu-l mai asculte, adica dreapta o tine in pozitia trandafir si cealalta incepe sa se ridice total.

Te salut!

17-05-2016 10:40 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2017 Toate drepturile rezervate autorilor