Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Informatii hrana
Autor Mesaj
Capos92 Deconectat
Baby

Alăturat: Feb 2016
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Informatii hrana
Buna seara, in privinta hranei as dori sa adresez o intrebare membrilor acestui forum ! Mentionez ca este prima data cand detin un caine, implicit un amstaff...am o femela nascuta exact pe 1.1.2016 , a venit cu Anul Nou ! Momentan o hranesc cu Royal Canin Mini Starter (acele triunghiuri mici) , dar am inteles ca acest tip de hrana este benefic doar pana la varsta de 8 saptamani , fiind un bun inlocuitor al laptelui matern! Intrebarea mea este , pentru ce tip de hrana ar trebui sa optez in continuare dupa varsta de 8 saptamani ? As cumpara ce este mai bun pe piata , pentru ca vreau sa creasca sanatoasa si voinica ... Multumesc anticipat ! :-)
19-02-2016 12:13 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
19-02-2016 12:13 AM
Zaza Deconectat
Baby

Reputaţie: 1
Multumiri primite: 5
RE: Informatii hrana
Acana , royal canin , birt , in general hrana superpremium
19-02-2016 02:39 PM
Irina Gabriels Deconectat
Baby

Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 2
Multumiri primite: 2
(19-02-2016 12:13 AM)Capos92 a scris:  Buna seara, in privinta hranei as dori sa adresez o intrebare membrilor acestui forum ! Mentionez ca este prima data cand detin un caine, implicit un amstaff...am o femela nascuta exact pe 1.1.2016 , a venit cu Anul Nou ! Momentan o hranesc cu Royal Canin Mini Starter (acele triunghiuri mici) , dar am inteles ca acest tip de hrana este benefic doar pana la varsta de 8 saptamani , fiind un bun inlocuitor al laptelui matern! Intrebarea mea este , pentru ce tip de hrana ar trebui sa optez in continuare dupa varsta de 8 saptamani ? As cumpara ce este mai bun pe piata , pentru ca vreau sa creasca sanatoasa si voinica ... Multumesc anticipat ! :-)

Eu una, iti recomamd Petkult, este o reteta romameasca,pusa in practic in Belgia, o hrana superpremium, agreata usor de catei. Cainele meu o mqnqmca foarte bine si ii merge si foarte bine. Acum, mai citeste si alte pareri.
21-02-2016 12:23 AM
Pepsý Deconectat
Baby

Alăturat: Dec 2015
Reputaţie: 3
Multumiri primite: 14
salut!
am sa dau copy paste din alt topic cu modificari pentru tine...pentru ca intrebarile sunt aceleasi in mare parte

In primul rand...mancarea!!
Aici tine doar de tine! Eu ii dau Acana Puppy Large Breed si merge foarte bine cu ea! altii dau Brit, altii Bosh, taste of the wilde etc!
Gandeste-te de cati bani dispui si in funcție de asta unde te incadrezi. ideal este sa ii dai hrana super premium dar cum nu traim intr-o lume ideal asa nu dam tot timpul mancarea ideala.
Cat priveste Royal Canin am tot auzit si citit ca nivelul lor ar fi scazut, dar daca catelului tau ii merge bine cu ea poti sa continui.
Daca totusi ai posibilitati si vrei sa schimbi pe ceva mai bun, vezi unde te incadrezi ca bani, uita-te la compozitie (evita cartofii in compozitie parerea mea) vezi cum stau cu calciu vitaminele etc. cumpara la inceput cate putin din fiecare si incearca vezi ce ii place cel mai mult.
Nu face aceste incercari in termene scurte (adica azi dai un fel, maine dai un fel etc) ca o sa o deranjezi la stomac. da-i cate putin si o sa iti dai seama ce ii place.

La varsta pe care o are..cauta hrana PUPPY. este pentru puii care au terminat cu laptele si incep sa creasca. aceasta mancare te poti duce cu ea pana in 10 - 12 luni de varsta.

Nu uita sa ii dai calciu separat (k9, petphos ce consideri tu...momentan petphosul ar fi mai bun) . eu am dat la al meu petphos croissance (cred ca am gresit gramatica cuvantului dar te prinzi tu) pentru catei foarte mici. Pe la 3 -4 luni poti incepe cu K9 complete sau petphos grand chien.

Cat priveste alte feluri de mancare...merg si niste oua, gaturi de curcan cu orez, legume in orez, eu ii dau la al meu ficat si rinichi de vita (de obicei ii fierb..cand ii mai scap rar cate o bucatica cruda...turbeaza de fericire), ca hrana la cutie la al meu merge minunat cu petkult...cateodata sa schimb gustul de boabe pun o lingura ..doua de carnita peste boabe si amestec.
avand copii, al meu s-a invatat si cu portocale, banane, mere, ceapa, morvoci si ce mai fura copii si ii dau pe ascuns. nu e un lucru rau sa il inveti cu legume dar evita ceapa, rosii, castravetii ca il strici la burta.

incearca cu un morcov curatat sa il dai..asa isi face si de treaba cand roade.

pe la 3 luni ia-i oase de vita din alea mari..picioare...si da-i-le. o sa il faci foarte fericit.
Plus ca fac bine si la dantura in procesul de schimbare!

mult succes.
22-02-2016 10:47 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Care este cea mai buna hrana uscata? Dumi dss 8 1,715 21-04-2017 05:19 PM
Ultimul mesaj: BogdanCo
  Hrana femela amstaff 5 luni hera 53 15,747 31-01-2017 01:41 PM
Ultimul mesaj: Madallinaaaaa
  informatii mancare Pepsý 4 1,001 27-09-2016 04:52 PM
Ultimul mesaj: MariusPaun96
  Hrana - Amstaff - 5 saptamani Mytza 5 1,013 09-08-2016 04:04 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
  Hrana pentru amstaff de 2 luni jumate. Durby 11 4,075 15-05-2015 09:01 AM
Ultimul mesaj: Durby
  hrana amstaff 7 luni!!! marianrmz 2 1,186 03-04-2015 05:55 PM
Ultimul mesaj: greeneyes
Tongue Ajutor hrana Victor89 4 1,245 13-03-2015 02:27 PM
Ultimul mesaj: Victor89
  Hrana uscata boabe FLORIN184 7 3,617 01-12-2013 01:31 PM
Ultimul mesaj: ANemona
  oferta hrana coltzescu 8 3,582 29-11-2013 10:11 AM
Ultimul mesaj: coolpets
  dozaj hrana la 6 luni calin 4 2,114 26-11-2013 02:01 PM
Ultimul mesaj: Alleexxa

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2017 Toate drepturile rezervate autorilor