Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Intrebare
Autor Mesaj
Dragos07 Deconectat
Baby

Alăturat: Sep 2013
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Intrebare
Salut ma numesc Dragos am 20 de ani si locuiesc in craiova am si eu o intrebare pentru cei sunt in masura sami raspunda despre asa ceva nu vreau raspunsuri de la persoane care habar nu au , ca am citit pe forum mai multe articole si am vazut ca sunt majoritatea care nu au habar fara sa va suparati pe mine eu spun adevarul in fatza omului .

Vreau sa imi cumpar un catelus pedigree deja am vorbit cu cineva de aici de pe forum astept sa , vorbim si restul vreau sa va intreb daca pana pe la varsta de 5-6 luni ar fi ok ca sa il mai duc la tara pentru 5-7 ore cat sunt eu plecat in unele zile cu treaba ca nu o sa fiu permanent acasa si stau la bloc si nu as vrea sal chinui sa stea in casa sa ma astepte pe mine ar fi vreo problema stiu ca este destul de fraged la varsta aceea 5-6 luni si cauta atentia mea cat mai mult , dar imi pare rau sal las si inchis in apartament , bine la tara ias face un loc al sau unde sa stea bine organizat nu las arunca acolo intr-o curte unde sta "vaca purcelu , gaina" stiu ca e greu sa adresezi unele intrebari pe forum ca sunt foarte multi critici stiu ca majoritatea nu critica cu rautate sper sa intelegeti ceea ce am vrut eu sa spun in subiect .
O zi placuta sa aveti in continuare si bafta si animalutelor voastre iubite sa fie cat mai sanatoase si iubite
23-09-2013 02:52 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
23-09-2013 02:52 PM
Dragos07 Deconectat
Baby

RE: Intrebare
Scuzati m-am batut cu forumul desi nu ar fi trebuit , nu vad butonul de edit am gresit in subiect am scris catelus pedigree si trebuia cu pedigree scuzati greseala rog administratoru sa stearga al 2 anunt.
23-09-2013 02:55 PM
elisa Deconectat
Banned by request.
*

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 2
Multumiri primite: 1
Buna Dragos,si eu am caine de un an si ceva,si nu sunt experta,dar daca as fi avut posibilitatea sa-l duc pe Tyson la tara cat timp nu eram acasa,as fi fost mai fericita,nu eram nevoita sa-l tin inchis in apartament pana vin acasa,eu consider ca daca o sa stea la curte 5-6 ore pe zi,pentru el ar fi un lucru bun,mai ales daca spui ca i-ar fi bine acolo,dar e vorba sa stea singur inchis in tarc,sau o sa fie cineva acolo cu el?E parerea mea personala,la urma urmei tu decizi ce crezi ca e mai bine pt catelul tau,atata timp cat e ingrijit,i se acorda atentie si e bine hranit,e ok!Succes pe mai departe!
23-09-2013 03:19 PM
Dragos07 Deconectat
Baby

(23-09-2013 03:19 PM)elisa a scris:  Buna Dragos,si eu am caine de un an si ceva,si nu sunt experta,dar daca as fi avut posibilitatea sa-l duc pe Tyson la tara cat timp nu eram acasa,as fi fost mai fericita,nu eram nevoita sa-l tin inchis in apartament pana vin acasa,eu consider ca daca o sa stea la curte 5-6 ore pe zi,pentru el ar fi un lucru bun,mai ales daca spui ca i-ar fi bine acolo,dar e vorba sa stea singur inchis in tarc,sau o sa fie cineva acolo cu el?E parerea mea personala,la urma urmei tu decizi ce crezi ca e mai bine pt catelul tau,atata timp cat e ingrijit,i se acorda atentie si e bine hranit,e ok!Succes pe mai departe!

O sa ii amenajez intr-un spatiu al curti un fel de tarc nu va fi singur as putea sa ii dau si drumul dar am strada principala circulata prea (Tiruri, masini) si nu as dori sa pateasca ceva , acasa este in permanent bunici bine si eu imi petrec destul de mult timp acolo si vara pentru ca este o zona frumoasa , cred ca si el sar simti cel mai bine acolo dar nu tot timpul las lasa acolo doar in perioada cand sunt eu plecat de acasa si nu il pot lua cu mine si un lucru care mi se pare ok este faptul ca ma pot deplasa repede la tara cam 20 de min fac din oras pana la tara
23-09-2013 03:28 PM
Perkele Deconectat
Junior
**

Alăturat: Mar 2013
Reputaţie: 9
Multumiri acordate: 5
Multumiri primite: 9
Tot una ca sta singur intr-un tarc la tara sau ca sta intr-o cusca de expo in apartament.

İmage
23-09-2013 04:29 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
elisa Deconectat
Banned by request.
*

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 2
Multumiri primite: 1
Aaa,ma gandeam ca o sa fie liber prin curte,dar nu ai garduri?,daca le securzezi bine nu o sa poata iesi in strada,si o sa aiva libertate,sa alerge.....e alegerea ta,eu l-am lasat singur in apartament,sta cate 5 ore odata la doua zile,si nu a murit nici de suferinta nici de singuratate,si iarna e mai nasol,dimineatza il scoti din caldura apartamentului si il duce in tarc in frig...e cam nasol,caini se adapteaza la frig,dar daca stau permanent afara...trebuie sa te gandesti si pe viitor,ca acuma e bine afara,dar iarna....mai bine il lasi in apartament,nu o sa moara,il plimbi inainte sa pleci,il alergi,si o sa doarma bustean pana vi......oricum tu hotarasti!Eu o zic doar ca o sugestie!
23-09-2013 05:15 PM
Dragos07 Deconectat
Baby

(23-09-2013 05:15 PM)elisa a scris:  Aaa,ma gandeam ca o sa fie liber prin curte,dar nu ai garduri?,daca le securzezi bine nu o sa poata iesi in strada,si o sa aiva libertate,sa alerge.....e alegerea ta,eu l-am lasat singur in apartament,sta cate 5 ore odata la doua zile,si nu a murit nici de suferinta nici de singuratate,si iarna e mai nasol,dimineatza il scoti din caldura apartamentului si il duce in tarc in frig...e cam nasol,caini se adapteaza la frig,dar daca stau permanent afara...trebuie sa te gandesti si pe viitor,ca acuma e bine afara,dar iarna....mai bine il lasi in apartament,nu o sa moara,il plimbi inainte sa pleci,il alergi,si o sa doarma bustean pana vi......oricum tu hotarasti!Eu o zic doar ca o sugestie!

Tot timpul am evitat sa spun ceea ce nu se poate face pentru ca se ajung la niste discuti care nu isi au rostul , altii le vad laude altii le vad ... ma rog
Deocamdata nu o sa poata sa stea prin curte cum as dori eu , oricum as vrea iarna asta nu il va apuca iarna cel putin sa stea singur cateva ore si nu cred ca in iarna las duce la tara , la tara am a facut familia un proiect de renovare pe acolo desi la intrare am garduri de ciment si pe laterale la fel (nu este cazul de gauri sau sapatura pe sub ele) este problema ca se cam lasa portile deschise , si sa spun ca in spatele curtii ca asa se zice pe la noi , este destul pamant care este al bunicilor si nu este ingradit acolo li se da drumul la pasari sa manance iarba si ar avea acces , cam tot timpul acolo daca ar fi liber pentru ca nu ar putea fi tot timpul persoanele din curte cu ochii pe el si tot ar iesi in strada e greu sa va explic cum este situatia la tara sa va , fac o schema pentru a intelege stiu pare aiurea si greu de inteles cum ar putea iesi in strada daca iese in apropierea unei paduri .. nu vreau sa sune ca o lauda ceea ce am scris orce sfat este binevenit nu as lua un caine sa ii fac rau mai ales sal tin inchis vreau sa stiu cum va fi reactia lui daca ar sta intr-un loc fara mine o perioada mica de timp.
23-09-2013 06:28 PM
MissRhyne Deconectat
Puppy
*

Alăturat: May 2013
Reputaţie: 3
Nu ştiu dacă te judecă sau are de ce să te judece cineva că ar sta în ţarc sau în cuşcă sau eu ştiu unde. După părerea mea mai mult îi produci confuzie la vârsta aia fragedă să-l ţii în două locuri şi da, nu e nici o diferenţă între un ţarc la ţară şi o cuşcă de contenţie spaţioasă (sau altă îngrăditură în apartament gen balcon, baie de serviciu, etc.) la apartament - probabil depinde mai mult de ce vecini ai, că e posibil să urle ceva. Dar cred că cel mai bine în privinţa asta te poate sfătui crescătorul puiuţului, el ştie şi înţelege cel mai bine atât temperamentul micuţului cât şi situaţia ta.

Ninja is hardcore/ been cut so deep feel no pain/ it's not sore/ don't ask for kak or you'll get/ what you ask for
23-09-2013 07:19 PM
Larsson Deconectat
Intermediara

Alăturat: May 2013
Reputaţie: 6
Multumiri primite: 15
Si eu sunt de parere ca s-ar adapta la apartament mai bine decat la tara. In primul rand, pana pe la 3 luni cand termina schema de vaccinare nu l-ai putea duce la tara ca poate lua de pe jos orice sa se imbolnaveasca. In al doilea rand, daca nu are un tarc unde sa stii sigur ca este in siguranta si nu poate iesi, sau , mai ales, daca ai impresia ca il poti lasa intr-o curte din spate neingradita unde nu va fi cineva mereu cu ochii pe el, si , mai mult, unde sunt si gaini, te inseli amarnic. In plus, cainele daca e la curte asta nu il face un caine implinit, e o conceptie gresita asta. Cainele are nevoie de socializare, de limite,restrictii, educatie, si apoi afectiune. E usor ce spui tu acum, si suna bine, dar sincer nu cred ca vei face in fiecare zi 20 minute dus si 20 minute intors pana la tara ca sa duci cainele si apoi sa-l iei inapoi. Si chiar daca spui ca vei sta mai mult acolo in vacante, amstaff-ul nu e un caine pe care sa-l iei si sa ti-l creasca bunicii sau parintii, mai ales daca nu sunt cunoscatori. E un caine care are nevoie de o mana forte, de un lider autoritar, calm si ferm, pe care sa il respecte.
Deci, sfatul meu este sa il tii la apartament, cu o cusca spatioasa, si iti va fi mai usor decat sa plimbi cainele de colo colo si sa nu inteleaga nimic.

Mult succes totusi.

I believe in integrity. Dogs have it. Humans are sometimes lacking it.
23-09-2013 07:41 PM
Dragos07 Deconectat
Baby

(23-09-2013 07:41 PM)Larsson a scris:  Si eu sunt de parere ca s-ar adapta la apartament mai bine decat la tara. In primul rand, pana pe la 3 luni cand termina schema de vaccinare nu l-ai putea duce la tara ca poate lua de pe jos orice sa se imbolnaveasca. In al doilea rand, daca nu are un tarc unde sa stii sigur ca este in siguranta si nu poate iesi, sau , mai ales, daca ai impresia ca il poti lasa intr-o curte din spate neingradita unde nu va fi cineva mereu cu ochii pe el, si , mai mult, unde sunt si gaini, te inseli amarnic. In plus, cainele daca e la curte asta nu il face un caine implinit, e o conceptie gresita asta. Cainele are nevoie de socializare, de limite,restrictii, educatie, si apoi afectiune. E usor ce spui tu acum, si suna bine, dar sincer nu cred ca vei face in fiecare zi 20 minute dus si 20 minute intors pana la tara ca sa duci cainele si apoi sa-l iei inapoi. Si chiar daca spui ca vei sta mai mult acolo in vacante, amstaff-ul nu e un caine pe care sa-l iei si sa ti-l creasca bunicii sau parintii, mai ales daca nu sunt cunoscatori. E un caine care are nevoie de o mana forte, de un lider autoritar, calm si ferm, pe care sa il respecte.
Deci, sfatul meu este sa il tii la apartament, cu o cusca spatioasa, si iti va fi mai usor decat sa plimbi cainele de colo colo si sa nu inteleaga nimic.

Mult succes totusi.

Cum am spus nu o sal duc niciodata la tara , pana nu o sa fie destul de maricel nici nu se pune problema sal scot afara din apartament pana nu termina vacinurile , eu am spus doar ca o sa fie de ex: 1 zi din saptamana in care va putea petrece 7 ore inchis in casa si nu mi`ar placea sal chinui , pentru ca nu o sa pot sal iau tot timpul cu mine , poate un 50m2 la tara ar fi doar ai lui bineinteles inhchis dar ar fi ai lui in alea 7 ore na zis nimeni ca o sal duc pe fiecare zi sau , o sa mil creasca bunici sau parinti , cainele va fi de oras va locui unde locuiesc si eu doar in unele zile din saptamana in care voi lipsi mai mult.
23-09-2013 10:39 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Salut,am si eu o mica intrebare :D Oprea 1 1,166 16-06-2016 11:29 PM
Ultimul mesaj: Zaza
  Intrebare Amstaff andrei1993 1 2,254 02-11-2015 08:28 AM
Ultimul mesaj: Sandokan
  Intrebare... Ionutz199318 1 1,311 26-04-2014 01:43 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
  Intrebare Alexandrion 6 2,529 11-11-2013 11:53 PM
Ultimul mesaj: Dok's Pride Kennel
  O intrebare Thor 6 2,591 12-06-2013 09:31 AM
Ultimul mesaj: Larsson
  Intrebare amstaff essex25 6 3,084 24-05-2013 07:16 PM
Ultimul mesaj: YanKee

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2020 Toate drepturile rezervate autorilor