Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maraie si vrea sa muste cand mananca
Autor Mesaj
master1_d Deconectat
Baby

Alăturat: Jun 2014
Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 13
Multumiri primite: 9
Maraie si vrea sa muste cand mananca
Salutare tuturor , banuiesc ca nu sunt singurul care s a lovit de problema asta. Metisul meu are obiceiul prost de vreo 2 luni sa maraie si chiar sa sara sa muste cand ma apropii de castronul lui ( indiferent de mancare - boabe , recompense , mancare gatita ).
Sincer as vrea sa fie un caine pasnic , nu "de lupte" , nu agresiv , doar sociabil.
Veterinarul , domnul de la asociatia chinologica , forumuri , site uri - afirma faptul ca nu ar fi normal sa fie asa si sa fie agresiv cu stapanul.
Sfaturi care functioneaza ???? va rog...
01-01-2015 05:00 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
01-01-2015 05:00 PM
Anitaa Deconectat
Moderator

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 6
Multumiri acordate: 26
Multumiri primite: 65
RE: Maraie si vrea sa muste cand mananca
Nustiu daca functioneaza (desii asa a-r trebuii) sau poate ai incercat deja dar imi zic si eu parerea Big Grin cand ii dai sa manance in bol sau unde ii dai tu si se apropie sa manance pune mana usor si dak da sa muste striga putin mai tare "nu" si mai incearca. Cu micuta mea a mers.

İmage
01-01-2015 07:15 PM
master1_d Deconectat
Baby

(01-01-2015 07:15 PM)Anitaa a scris:  Nustiu daca functioneaza (desii asa a-r trebuii) sau poate ai incercat deja dar imi zic si eu parerea Big Grin cand ii dai sa manance in bol sau unde ii dai tu si se apropie sa manance pune mana usor si dak da sa muste striga putin mai tare "nu" si mai incearca. Cu micuta mea a mers.

E trecut de faza asta...cand ii zic nu....nu e voie...mai rau face si mananca mai repede si maraie si se uita cu coada ochiului. Pe 14 face 8 luni. Merci de sfat.
Alte pareri va rog.
01-01-2015 09:32 PM
Anitaa Deconectat
Moderator

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 6
Multumiri acordate: 26
Multumiri primite: 65
(01-01-2015 09:32 PM)master1_d a scris:  
(01-01-2015 07:15 PM)Anitaa a scris:  Nustiu daca functioneaza (desii asa a-r trebuii) sau poate ai incercat deja dar imi zic si eu parerea Big Grin cand ii dai sa manance in bol sau unde ii dai tu si se apropie sa manance pune mana usor si dak da sa muste striga putin mai tare "nu" si mai incearca. Cu micuta mea a mers.

E trecut de faza asta...cand ii zic nu....nu e voie...mai rau face si mananca mai repede si maraie si se uita cu coada ochiului. Pe 14 face 8 luni. Merci de sfat.
Alte pareri va rog.
N-am stiut ca e asa mare. Cam greu acuma.

İmage
02-01-2015 02:17 AM
silviu86 Deconectat
Banned

Alăturat: Dec 2014
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 1
Salut....incearca sa ii dai din mana sa manance si incet incet coboara mana pe bol....iar dupa tine de bol in timp ce mananca....doar ca trebuie sa ai rabdare....bafta.
02-01-2015 03:27 PM
silviu86 Deconectat
Banned

Incearca sa o faci ca pe o joaca.....fara frica
02-01-2015 03:29 PM
master1_d Deconectat
Baby

(02-01-2015 03:29 PM)silviu86 a scris:  Incearca sa o faci ca pe o joaca.....fara frica

salut, merci de sfat ... ideea e ca mananca din mana mea , de pe jos daca ii pun boabe, dar daca vreau sa pun mana pe mancarea lui indiferent daca e in castron sau pe jos ... sare la mana.
ai patit asa ceva cu al tau ? sau nu ai probleme de genul asta ?
02-01-2015 05:57 PM
silviu86 Deconectat
Banned

Eu nu am avut probleme de genu....de cand am intrat in posesia canelui l-am obisnuit cu mana mea pe bol sai il "flocaiamSmile)" in lateralul botului......incearca sa ti mancarea in mana si apropiete de bol tine sa manance din mana langa bol si dupa lasa ceva mancare din mana in bol repeta fara sa ii pui mana pe bol sa prinda incredere ca nu ii iei mancare...incet incet ...vei reusi acuma cat mai ii pui...incearca sa iti impui autoritatea si sa ai rabdare nu se va intampla peste noapte asta....este foarte dificil cu rase de genu sa lucrezi doare ce sant foarte rebeli si dominant mai ales masculi
02-01-2015 06:08 PM
master1_d Deconectat
Baby

(02-01-2015 06:08 PM)silviu86 a scris:  Eu nu am avut probleme de genu....de cand am intrat in posesia canelui l-am obisnuit cu mana mea pe bol sai il "flocaiamSmile)" in lateralul botului......incearca sa ti mancarea in mana si apropiete de bol tine sa manance din mana langa bol si dupa lasa ceva mancare din mana in bol repeta fara sa ii pui mana pe bol sa prinda incredere ca nu ii iei mancare...incet incet ...vei reusi acuma cat mai ii pui...incearca sa iti impui autoritatea si sa ai rabdare nu se va intampla peste noapte asta....este foarte dificil cu rase de genu sa lucrezi doare ce sant foarte rebeli si dominant mai ales masculi

merci inca o data ... chiar o sa fac asta si te tin la curent. e puternic si dominant din pacate ... imediat cum termina de mancat e foarte jucaus , sare pe mine , ma linge , ma trage sa ma joc cu el ... si chiar am avut grija de el. stau la curte , dar doarme in casa confortabil , vaccinat , inregistrat si asa mai departe. deaia sunt impacientat de problema asta - eu il hranesc si el sare la mana stapanului ? ma deranjeaza Sad
inca o intrebare : ii cade par cainelui tau ? eu nu stiu ce sa mai fac .. i am schimbat mancarea , i am dat numai miel&orez de la : belcando , bocsh , petkult si asa mai departe , pastile de protectie pt ficat , pet phos , pastile pt blana ... degeaba ... tot ii cade ... veterinarul nu stie ce sa mai imi dea.
02-01-2015 08:21 PM
master1_d Deconectat
Baby

Apropo : sunt cativa indivizi pe forum care stiu cu ce se mananca drasajul si pot oferi sfaturi si nu o fac. Daca e cazul o sa dau si nume ... ideea e ca vor "atentie separata".
si nu e prima data ....
02-01-2015 08:24 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
Question Catelul meu nu mai mananca! nitzuu_95 16 4,097 03-09-2014 10:47 PM
Ultimul mesaj: Robert A
  Cainele nu mananca boabe fflipper25 29 15,008 17-03-2014 01:20 AM
Ultimul mesaj: CristiCristi

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor