Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maraie si vrea sa muste cand mananca
Autor Mesaj
master1_d Deconectat
Baby

Alăturat: Jun 2014
Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 13
Multumiri primite: 9
RE: Maraie si vrea sa muste cand mananca
(17-02-2015 10:28 PM)master1_d a scris:  
(17-02-2015 03:29 AM)Alleexxa a scris:  1. Trebuie sa lasi castronul jos si sa astepte,nu cu castronul in mana. Usor pui castronul,daca vine sa manance,te opresti,ii dai comenzile "sezi", "asteapta" si eu prefer sa ridic degetul aratator ca sa-i arat gen ce vreau. Dupa pui castronul jos,ii spui "asteapta" daca deca astepta,poti sa-i dai o alta comanda gen "culcat" sau ce mai stie el apoi dai permisiunea sa manance.

2. I-a incearca cu zgarda de forta. Ii dai comanda "lasa" ferm (nu tipi) si bruschezi putin de lesa(ti lesa i asa fel incat imediat sa il departezi de tine daca sare sa muste),de mai multe ori daca e necesar pana se da la o parte,cand face asta,ii dai comanda "asteapta",il lasi 10 sec si "bravo", il recompensezi,apoi permisiunea sa manance. Il mai lasi sa manance,procedezi la fel. Vezi cum merge.

Merci. O sa incerc si variantele astea, cu mentiunea ca ai fost atenta la subiect ( este agresiv numai cand mananca ).
Te tin la curent.

Salutare...revin cu aceeasi problema. Mi e greu sa cred ca sunt singurul cu problema asta. I am dat mancare din mana , pe gresie , cu mana in castron ...degeaba. de fiecare data cand ii dau mancare se pune in pozitia sezut si direct culcat dupa...si sta sa pun castronul jos. Aseara facand aceeasi chestie stateam cu castronul intr o mana si cu mana cealalta incercam sa l mangai sa fie mai linistit...dar de unde ...e fff speriat/agitat/ in garda...nu stiu cum sa zic ca dadea sa maraie. Imediat cum termina de mancat vine la mine sa ne jucam ,da din coada, il smotocesc cum vreau.
Ideea e ca nu inteleg de unde problema asta.
03-04-2015 08:52 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
03-04-2015 08:52 AM
Razvan1994 Deconectat
Moderator

Alăturat: Aug 2014
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 33
incearca cu zgarda de forta . il mangai cand mananca si cand maraie bruschezi de zgarda si zici nu sau nu-i voie Big Grin
03-04-2015 09:10 AM
vili.lorincz Deconectat
اللعبة فيلي
*

Alăturat: Jul 2014
Multumiri acordate: 1
ar trebuii sa fii mai inpunator...nu-ti arata frica fata de el
03-04-2015 12:26 PM
master1_d Deconectat
Baby

Alăturat: Jun 2014
Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 13
(03-04-2015 12:26 PM)vili.lorincz a scris:  ar trebuii sa fii mai inpunator...nu-ti arata frica fata de el

El de fel este un fricos...doar cu membrii familiei e asa...e rasfatat....alintat... ai dreptate ca tre sa fiu mai impunator dar mi e asa mila intr un fel.
03-04-2015 03:40 PM
Razvan1994 Deconectat
Moderator

Nu trb sa il rupi in vataie ci sa stie ierarhia unde ii e locul . Daca respecattu cel superior cainelui o sa ai mari probleme mai tz daca nu o sa ii comvina ceva o sa faca urat
03-04-2015 04:10 PM
Razvan1994 Deconectat
Moderator

Trebuie sa domini caiele nu el sa te domine
03-04-2015 04:10 PM
vili.lorincz Deconectat
اللعبة فيلي
*

Alăturat: Jul 2014
daca cu frumosu nu merge cand marie zbiara la el da asa cu nervi si dai cate o palma dupa gat! nu vreau sa crezi ca eu i-mi maltratez cainii dar totusi trebe sa li fiee frica de tine fara a avea curaju sa te muste din razbunare!
03-04-2015 05:38 PM
greeneyes Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Mar 2015
Multumiri primite: 20
Trebuie de mic invatat sa astepte cand ii pui mancarea, sa se opreasca din mancat cand ii spui tu, etc. Presupun ca stie comenzile de baza. Cand vrei sa-i pui de mancare ii spui sezi si dupa asteapta, cand executa poti incepe sa-i pui de mancare. Daca vezi ca se apropie, te opresti si ii spui, din nou, sa astepte. Daca nu executa, iei bolul cu mancare si astepti pana executa. Tot asa pana reusesti sa-i pui mancare fara ca el sa se apropie. Cand termini, mai astepti cateva momente si dupa ii permiti sa manance. Dupa ce ai reusit pasii astia, incerci sa-l faci sa sa se opreasca din mancat cand ii spui tu, tot folosind comanda asteapta. Cand executa, te apropii si ii mai pui cateva boabe in bol dupa care il lasi sa manance. Trebuie sa inteleaga ca tu esti cel care ii da de mancare, nu care i-o ia si sa se familiarizeze cu tine langa mancarea lui. Succes.
03-04-2015 05:50 PM
selcin Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2016
Multumiri primite: 0
(03-01-2015 12:33 AM)Alleexxa a scris:  1. Cainele tau trebuie sa inteleaga ca de la tine vine mancarea,tie iti apartine mancarea si ca tot tu ii spui cand sa manance si cand nu,deci trebuie sa ii dai o perioada (1-2 saptamani) doar din mana,fara sa pui mana pe langa castron sau ce se mai zice mai sus. Dupa aceasta perioada,ii pui castronul jos gol si treci pe langa castron aruncand cate putina mancare,cand mananca ii pui restul mancarii in castron,asta dupa cateva minute (2-3min). Vei proceda asa pana vezi ca incepe sa ceara mancare de la tine. Cand trece si acest test urmeaza sa-i umpli castronul cu jumatate din masa si plimbandu-te de cateva ori pe langa el ii arunci in castron o cantitate mica de mancare,iar la ultima trecere ii pui restul de mancare. Dupa cateva zile urmeaza sa procedezi astfel dupa ce ii pui castronul cu mancare: ii dai comanda cainelui "sezi,asteapta" si dupa 30sec-1 min ii dai permisiunea sa manance prin comanda "ia","mananca" (sau cum vrei tu) aratand spre castron. Teoretic,dupa tot acest proces cainele ar trebui sa se uite la tine cand ii dai comanda,asta inseamna ca a inteles ca tu esti seful si tu ii dai permisiunea,nu castronul,intelegi ce zic. Fiecare proces dureaza in jur de 10 zile,apoi treci la urmatorul si tot asa la fiecare masa care o primeste. Si din cand in cand,dupa ce ii dai sa manance il chemi la tine si il recompensezi,dar asta o data la cateva zile.
In acest fel va intelege cine e liderul. Poate pare drastic,dar cainele e facut sa fie condus de cineva si atunci va fi fericit.

2. Nu e ok sa naparleasca foarte mult in afara perioadelor de naparlire (primavara,toamna),motivul problemei e aimentatia. Pentru blana incearca uleiul de somon si evita carnea de pui,daca tot nu are nici un efect treci si pe hrana cu peste,gen acana pacifica fara nimic altceva.

Nu e nevoie de bataie ca sa faci un caine sa te respecte,atunci va prinde frica si totul va face de frica nu ca te considera un lider/sef

Silviu86 si copiilor daca le-ai da de la mc donald sigur ar manca doar de acolo,dar parintii incearca pe cat posibil sa le ofere o alimentatie sanatoata,asa e si cu cainii,poate iei mananca bine si pedigree,darling,etc,dar mai tarziu sa vezi probleme cu blana,probleme renale,hepatice si asa mai departe. Daca nu-ti permiti o hrana superpremium e ok si una premium,doar sa fi atent la ingrediente,cat mai putine cereale si cat mai multe proteina animala (carne)

P.S. Silviu86,vad ca nu prea ai respect fata de restul membrilor,nu cred ca cineva de pe forum s-a comportat cu tine la fel. Fiecare are parerea lui,iar restul o respecta. Daca cineva a gresit poti sa-i atragi atentia frumos,nu dandu-te mare stiutor si ala un prost,nici tu nu te-ai nascut invatat cum nici eu,asa ca respect. Unu care intra de obicei pe forum si lipseste cateva zile nu cred ca e nevoie sa vorbesti asa despre el. Sper sa-ti schimbi atitudinea.

Sfaturile astea sunt valabile la orice varsta a cainelui sau doar cand este mic?
28-07-2016 01:00 PM
Robert_Constantin Deconectat
Baby

Alăturat: May 2016
Multumiri primite: 4
Sunt valabile de cand este mic pentru tot restul vietii

Ca sa fie bine, sa nu fie rau!
29-07-2016 02:29 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
Question Catelul meu nu mai mananca! nitzuu_95 16 4,097 03-09-2014 10:47 PM
Ultimul mesaj: Robert A
  Cainele nu mananca boabe fflipper25 29 15,008 17-03-2014 01:20 AM
Ultimul mesaj: CristiCristi

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor