Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nevoie de niște sfaturi
Autor Mesaj
bogdan99 Deconectat
Baby

Alăturat: Apr 2016
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 0
Nevoie de niște sfaturi
Salutare iubitori de patrupede! Am și eu nevoie de niște sfaturi! Pe 26 Aprilie imi ajunge si mie Cățelul acasa...este un pui de amstaff cu pedigree si părinți campioni...este o fetița in vârsta de 2 luni...este prima data cand ma confrunt cu aceasta rasă de asta va rog dacă puteți sa imi dați niște sfaturi pentru a cresteo perfect...orice sfat este bine primit? multumeste anticipat Smile
12-04-2016 09:23 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
12-04-2016 09:23 PM
Zaza Deconectat
Baby

Alăturat: Feb 2016
Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 5
RE: Nevoie de niște sfaturi
In legatura cu ce ? Hrana, dresaj, comportament?
12-04-2016 11:27 PM
bogdan99 Deconectat
Baby

In legatura cu hrana si dresajul
13-04-2016 12:37 AM
bogdan99 Deconectat
Baby

Dar si cu altele..orice sfat e bine primit Smile
13-04-2016 07:43 AM
Zaza Deconectat
Baby

Alăturat: Feb 2016
Reputaţie: 1
Multumiri primite: 5
Recomand de inceput eoyal canin starter apoi ceva hrana de juniori superpremium sau macar premium royal , acana , belcando , + un spupliment calciu petphos sau k9 mai poti sa ii dai si vitamine cafortan vmp etc . dresajul yrb inceput de mic cu comenzile de baza la inceput nu mai mult de 5-10 min maxim cu joaca si recompensa. In rest ce ai mai vrea sa stii
13-04-2016 09:27 AM
bogdan99 Deconectat
Baby

Multumesc mult de sfaturi...sa vad dacă găsesc hrana care mi-ai recomandat-o pe aicea ca eu stau in Italia...am vazut ca multi recomanda cafortan...de care ar trebui sa comand?...sunt de juniori ? Sau toate sunt la fel ?
13-04-2016 09:49 AM
Pepsý Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Dec 2015
Reputaţie: 3
Multumiri primite: 14
sa o stapanesti sanatos si sa va bucurati unul de altul in egala masura!
Acum...ca sfaturi:
- primul lucru pe care il faci, ii faci un loc al ei. un patut, un culcus, cam unde ai vrea sa stea catelul. in locul ala nu il certi, nu il bati, e locul ei de siguranta. cand o sa o pedepsesti o trimiti acolo.
- primele zile vor fi mai dificile daca vine dintr-un cuib cu multi pui si e obisnuita cu joaca. stai langa ea, jucativa, las-o sa te cunoasca, nu fi nerabdator.
- incet incet, incepe sa te impui in fata ei. Nu cu bataie, nu cu tavaleala. sa ai glasul ferm atunci greseste, invata sa ii atragi atentia ca incepe sa greseasca cu un „HEI” autoritar...asta va prinde bine si pe viitor
- nu o forta afara. incearca mai intai sa ii arati lumea pe geam, dupa deschide geamul si las-o sa miroase si sa se obisnuiasca cu zgomotele de afara (e biune si pe balcon daca ai) dupa scoate-o putin cate putin. probabil va fi tematoare. nu o certa, premiaza cand vezi ca incepe sa aiba curaj
- nu o duce sa se joace cu caini mai mari si mai puternici cand este mica. exista riscul sa se sperie si dupa va fi tematoare sau agresiva cu ceilalti catei
- tot timpul socializeaza cu ea...cu oameni (mai intai membrii ai familiei si dupa prieteni) cat si cu catei (este de preferat daca ai pe aproape si alte animale pisici, testoase etc...sa incerci sa o ibisnuiesti si cu ele)
- mancarea..nu o schimba des si dintr-o data...trecerea de la o mancarea la ata se face cam in 4 zile, timp in care pui mancarea noua amestecata in cea veche...prima oara putin si dupa din ce in ce mai mult.
- petphos croissance acum cand e mica...dupa petphos grand chien sau k9 (este alegerea ta si depinde si de sfatul doctorului...petphos este peste k9 in acest moment)
- cartofan..nu da pana cand catelul face minim 1 an si cateva luni..exista riscul sa ii distrugi ficatul (aici parerile sunt impartite...cel mai bine intrebi medicul tau)
- eu dau la catelul meu HYALORAL parca asa se cheama - este pentru incheieturi. musculatura trebuie sa creasca mai tarziu pe niste oase tari si incheieturi tepene. deci in primul am (OBLIGATORIU) si dupa inca 6 luni min...dai calciu si hyaloral (si pt asta intrebi doctorul)
- deparazitare interna neaparat cand ajunge pe mancare solida exclusiv. insa sa o faci cum trebuie..o pastila dimineata...sari masa de dimineata a cainelui si nu ii dai sa manance cam 5 ore. dupa reintrii in normal. prima masa, dupa aceasta pauza, nu o da mai mare ci la fel ca celelelte. de a 2 zi urmaresti caca si vezi daca da viermii afara. dupa 7 zile faci la fel...dupa alte 14 zile faci la fel. (pastilele omoara virmii dar nu omoara larvele. de asta trebuie sa repeti de 2 ori chestia asta) PRIMA DEPARAZITARE NU O FACE ASA. AJUNGE O SINGURA PASTILA. ESTE PREA MICA. cam pe la 4-5 luni faci ce am explicat mai sus
- joacate cu ea insa nu o lasa sa se invete sa te muste. corecteaz-o atunci cand greseste cu glas ferm.
- incearca sa aiba 2 jucarii preferate. o minge si inca ceva (la mine a mers cu ceva care chitaie)
- daca se baga, si o sa se bage, in pantofii, papucii tai, cu glas ferm spune-i ca nu are voie si da-i la schimb jucaria preferata
- invat-o incet incet sa ii placă sa alerge. este foarte important. din clipa in care se obisnuieste afara si ESTE IN LARGUL EI...linistita, calma etc, sa incepi sa alergi incet si pe distante scurte mai intai si ea sa vina dupa tine. dupa, incet incet, maresti distanta fara insa a mari ritmul. pe la 4 luni maresti ritmul. pe la 6 luni catelul ar trebui sa fie in stare sa alerge langa tine cand mergi cu bicicleta (mers usor de voie cu mici ruperi de ritm mai rapide)
- predresajul din prima saptamana dupa ce ai adus-o acasa..ca o joaca..si numai chestii usoare...sezi, culcat,etc...nu mai mult de 5 min la inceput
- mancarea...m-a invatat cineva care stie cu ce se mananca domeniul asta ca la inceput, atunci cand dai bobitele sa scuipi putin in mancare (scuipat putin nu sa umplii mancarea de saliva). puii cand sunt mici au o legatura cu mama lor si prin faptul ca aceasta regurgiteaza mancarea si ei o mananca.
- cand ii dai mancarea nu o lasa sa se infiga ca apucata in mancare. trebuie sa incepi sa o tii in fata castronului din ce in ce mai mult si sa se duce sa manance la comanda ta. prin felul acesta ii arati ca nu este obligatia ta sa ii dai de mancare si ei sa i se cuvina...ci tu hotaresti, ca sef al haitei, cand ea va manca.

cam atat asa in graba.

mai citeste pe aici topicurile si ai sa gasesti mai multe informatii.

mult succes
13-04-2016 10:57 AM
 Multumiri acordate de: bogdan99
bogdan99 Deconectat
Baby

Multumesc frumos pentru toate sfaturile acordate
13-04-2016 11:59 AM
cosmin88 Deconectat
Baby

Royal nu e o mancare foarte buna ptr amstaff. Dupa cum bn stiti eate o rasa de origine americana... dai mancare americana. Ti-as recomanda Eukanuba! Marea problema la aceasta rasa eate ficatul .. ezita sa ii dai mancare grasa. Sa iti traiasca si sa te bucur de ea!
15-04-2016 01:16 PM
bogdan99 Deconectat
Baby

Multumesc mult si mersi de sfaturi....dar am o întrebare..am auzit ca si mâncarea pedigree este buna...este adevărat ?
15-04-2016 06:03 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Nevoie urgenta de un sfat Mihaiduda 5 1,596 10-04-2016 10:00 AM
Ultimul mesaj: Athos@
Sad Am nevoie de o părere freaxkidd 15 8,058 09-04-2016 09:07 PM
Ultimul mesaj: Athos@
  Luna, noua mea catelusa, sfaturi va rog swaMp 6 1,644 20-12-2015 11:28 PM
Ultimul mesaj: Rona_Alex

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor