Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niste sfaturi legate despre comenzile standard
Autor Mesaj
Digle Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2014
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Niste sfaturi legate despre comenzile standard
Va rog frumos sa imi dati niste sfaturi cum pot sa imi invat cainele comenzile esentiale, am un pui de amstaff de 3 luni si 2 saptamaniSmile
23-07-2014 05:28 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
23-07-2014 05:28 PM
Maryan99 Deconectat
Amstaff

Alăturat: Jun 2014
Reputaţie: 2
Multumiri acordate: 9
Multumiri primite: 7
RE: Niste sfaturi legate despre comenzile standard
Documenteaza-te de pe intenet sau dute la lectie de dresaj! Dar eu zic ,ca inainte de a dresa un caine trebuie sa te dresezi pe tine ! Nu ma refer la tine !!
23-07-2014 06:01 PM
Digle Deconectat
Baby

M-ai speriatSmile)
23-07-2014 06:08 PM
Maryan99 Deconectat
Amstaff

Alăturat: Jun 2014
Reputaţie: 2
Multumiri acordate: 9
Multumiri primite: 7
(23-07-2014 06:08 PM)Digle a scris:  M-ai speriatSmile)

Smile)
23-07-2014 06:09 PM
Amnesia13 Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Apr 2014
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 12
Multumiri primite: 33
Salut Digle,poti incepe prin a te juca cu puiutul pana "il storci" de energie, fiind obosit este mai receptiv la dresaj. Apoi folosind recompense incepi sa-l inveti comenzile bazice, cum ar fi : sezi, culcat,asteapta si N-AI VOIE.

Ca idee: pentru a-l invata sezi, il apesi cu mana deasupra cozii,va lua singur pozitia de sezi dupa ce exersezi de cateva ori cu el. Atunci cand "inmoaie" spatele si-ti permite sa-l asezi in fund, il recompensezi cu ceva (biscuiti pentru puppy de la eukanuba, carne fiarta, fructe) + laude verbale.

Pentru a-l invata comanda "Nu/N-ai voie" , va trebui in primul rand sa te inarmezi cu rabdare, fiind inca pui, are foarte multa energie,pe langa asta caracterul de bull, se vede clar la un amstaff,adica e incapatana si se lasa convins mai greu Smile)
Important este sa folosesti un ton ferm cand ii interzici ceva, sa fie clar pentru el ca "ceva nu-ti convine" si daca exagereaza , de cele mai multe ori se intampla can musca sau rod, il iei de ceafa si-l tii lungit pe podea pana vezi ca s-a calmat.

Mai revin cu ce-mi amintesc din predresajul pe care-l fac eu cu puiutul meu Smile) ...la mine a functionat, pana acum stie : sezi, culcat, asteapta(la hrana), stai(pentru a ramane intr-un anume loc) si face pe pad nevoie, atunci cand nu ies afara Smile

Succes si asteptam vesti Smile)
23-07-2014 10:53 PM
Digle Deconectat
Baby

(23-07-2014 10:53 PM)Amnesia13 a scris:  Salut Digle,poti incepe prin a te juca cu puiutul pana "il storci" de energie, fiind obosit este mai receptiv la dresaj. Apoi folosind recompense incepi sa-l inveti comenzile bazice, cum ar fi : sezi, culcat,asteapta si N-AI VOIE.

Ca idee: pentru a-l invata sezi, il apesi cu mana deasupra cozii,va lua singur pozitia de sezi dupa ce exersezi de cateva ori cu el. Atunci cand "inmoaie" spatele si-ti permite sa-l asezi in fund, il recompensezi cu ceva (biscuiti pentru puppy de la eukanuba, carne fiarta, fructe) + laude verbale.

Pentru a-l invata comanda "Nu/N-ai voie" , va trebui in primul rand sa te inarmezi cu rabdare, fiind inca pui, are foarte multa energie,pe langa asta caracterul de bull, se vede clar la un amstaff,adica e incapatana si se lasa convins mai greu Smile)
Important este sa folosesti un ton ferm cand ii interzici ceva, sa fie clar pentru el ca "ceva nu-ti convine" si daca exagereaza , de cele mai multe ori se intampla can musca sau rod, il iei de ceafa si-l tii lungit pe podea pana vezi ca s-a calmat.

Mai revin cu ce-mi amintesc din predresajul pe care-l fac eu cu puiutul meu Smile) ...la mine a functionat, pana acum stie : sezi, culcat, asteapta(la hrana), stai(pentru a ramane intr-un anume loc) si face pe pad nevoie, atunci cand nu ies afara Smile

Succes si asteptam vesti Smile)
Merci mult, l-am invatat sezi, si cu "nu ai voie" ne descurcam, putin mai greu, dar e okSmile
24-07-2014 01:40 AM
Razvan1994 Deconectat
Moderator

Alăturat: Aug 2014
Poti sa il inveti si fara hrana e mult mai bine dar la asta trebuie sa stie cainele ca tu esti seful de haita . Trebuie sa il domini cu vocea si sa simta ca esti seful. Foloseste zgarda de forta are niste rezultate rapide si foarte bune o sa iti mearga in lesa si extraordinar re frumos cu recompena sar putea sa nu te asculte cand nu o sa ai recompensa .
05-01-2015 01:24 PM
illegalboy Deconectat
Baby

Alăturat: Nov 2014
Multumiri acordate: 6
Multumiri primite: 1
Salut . Uite aici un canal de dresaj
Citat:https://www.youtube.com/user/dresajro/videos
Nu stiu sigur daca am voie sa postez canale de yt daca nu imi cer scuze si rog un administrator sa imi stearga mesajul ! Multa bafta.De aici am invatat si eu multe lucruri Smile Sucess cu el !

- Invata sa ma tratezi asa cum trebuie. Nu am sa uit niciodata.
- Inainte sa ma bati gandeste-te ca mandibulele mele ar putea foarte usor sa distruga oasele mainilor tale si totusi nu le folosesc.

İmage
05-01-2015 01:43 PM
icss17 Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Oct 2014
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 17
Pentru pui e recomandat sa folosesti recompensa hrana si multa lauda, invata-l in primul rand si cel mai important sa vina cand il chemi, folosesti o comanda care iti place ''aici'' + numele sau ''vino'' + numele sau cum vrei tu (puii prin natura lor au tendinta de a te urma) dupa care il recompensezi si il lauzi, el va asocia venitul la chemare cu primirea recompensei, atentie sa nu cumva sa il certi vreodata daca nu vine din prima, va intelege ca daca vine la tine o sa fie certat si nu va mai veni deloc, nici sa nu fugi dupa el daca nu vine ca va intelege ca e o joaca de-a alergatea si ii va place sa fuga de tine cand il chemi daca vede ca tu il alergi, oricat te-ai enerva nu-l certa daca nu vine din prima. Daca se invata sa fuga de tine cand il chemi ai facut ceva gresit in pasii astia, iar o solutie de moment (de ex daca vede un caine mare in fata si fuge spre el sa se joace si tu nu vrei) e sa-l strigi, sa-i atragi atentia cu o bataie din palme si cand se uita la tine sa fugi in directia contrara si va veni.

La 3 luni jumate e deja maricel, o sa invete comenzile foarte repede, dar trebuie sa le repeti in fiecare zi cu el de 2-3 ori pe zi, gaseste ceva ce ii place mai mult decat boabele sau mancarea pe care i-o dai in mod normal la mese, ex. bucatele mici de cascaval,piept de pui fiert etc. si de fiecare daca cand executa comanda il recompensezi si il lauzi, atentie, nu il recompensezi si nu il lauzi daca face comanda gresit, il asezi in pozitia corecta si apoi recompensa si lauda. Va trebui sa folosesti recompensa mancare pana va mai creste si pe masura ce creste mai multe cerinte mai putina lauda, la un moment dat va face si fara recompensa. Eu iti recomand sa ai o relatie bazata pe respect cu el si nu pe frica, sa nu tipi la el ci sa-i vorbesti pe un ton ferm, sa nu-l bati cand face cate o prostie sau se incapataneaza ci sa-l pedepsesti prin a nu-l baga in seama (asta e cea mai mare pedeapsa pentru un caine, sa fie ignorat de stapan) si pe masura ce creste si faci lucrurile astea cu el zi de zi vei vedea rezultatele.

Comanda ''sezi'' ai spus ca l-ai invatat, ca sa-l inveti ''culcat'' ii dai comanda sezi si din pozitia asta ii tragi labutele din fata spre tine si cand l-ai pus in pozitia corecta spui comanda ''culcat'' si ii pui recompensa intre labute, va trebui sa repeti mult pana va intelege.

Comanda ''sezi-asteapta'': ii dai comanda si te indepartezi usor de el (1-2m pentru inceput), cu siguranta va veni dupa tine cand va vedea ca te indepartezi, va trebui sa il repozitionezi si sa-i repeti comanda pana cand nu va mai veni, atunci te intorci la el, il lauzi si ii recompensezi. Pentru ''culcat-asteapta'' ai de facut acelasi lucru.

Atentie, reprizele de dresaj uneori sunt mai obositoare decat ore de alergat, nu trebuie sa dureze mai mult de 2-3 minute la varsta asta, iar cand il vezi ca s-a plictisit si nu mai e atent a tine sa-l lasi in pace ca deja e obosit psihic si devine stresat.
05-01-2015 02:02 PM
 Multumiri acordate de: Daniel Ilie
Razvan1994 Deconectat
Moderator

Alăturat: Aug 2014
Eu teas sfatui sa incerci cu zgarda de forta sa vezi care are rezultate mai bune hrana sau zgarda daca apuc o sa pun un filmulet sa iti arat cum am facut eu . Sunt foarte multumit nu e nevoie de recompensa
05-01-2015 04:10 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  90 de curiozitati legate de caini Joker 4 21,007 28-10-2016 11:42 PM
Ultimul mesaj: fvasile
  Cum va motivati cainele sa va asculte comenzile ? part I Lucian 2 2,303 25-07-2014 08:21 AM
Ultimul mesaj: Lucian

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2019 Toate drepturile rezervate autorilor