Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O mica problema
Autor Mesaj
Robert A Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2014
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 6
Multumiri primite: 1
O mica problema
Salutari,

In ultima saptamana am intalnit urmatoarea problema.De fiecare data cand ies cu cainele la plimbare dau de 1 gabor sau 2 iar acesta se uita urat si la caine si la mine urmand sa-mi spuna pe un ton rastit '' PUNEI DN-LE BOTNITA '' eu m-am uitat prin legislatie dar n-am gasit sa mentioneze de la ce varsta este obligatorie botnita, am intrebat cativa prieteni care detin si ei la randul lor un amstaff si mi-au zis ca de la 6 luni. Ma puteti lamuri?
Toate cele bune !
20-10-2014 08:57 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
20-10-2014 08:57 PM
vili.lorincz Deconectat
اللعبة فيلي
*

Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 9
RE: O mica problema
si eu am patit la fel...veaneam de la farmacia veterinare si aveam carnetu de sanatate la mine am avut cu ce sa demonstrez ce varsta are daca nu i-mi futeu gunoaiele o amenda frumoasaSmile) si acum cand ma vad tot urat se uita la mineSmile)
20-10-2014 09:08 PM
Alleexxa Deconectat
Avansat

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 7
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 64
Legi:
-pana in 6 luni trebuie cainele inregistrat la politie
-de la 6 luni esti obligat sa umbli cu cainele cu botnita si in lesa
-orice caine trebuie microcipat si inregistrat intr-un registru al medicilor (sau ceva de genul,vetul se ocupa) pana in 1 ianuarie 2015,dupa amenda
-vei primi o foaie care dovedeste ca ai cainele microcipat si cu care va trebui sa umbli cand mai scoti cainele afara (poti avea poza cu foaia si in telefon,ideea e sa arati in caz ca te opreste cineva pe strada)

A mea e foarte prietenoasa si ii pun botnita doar daca merg in parcuri gen herastrau,ior,izvor,in rest,nu poarta si nici nu m-a oprit cineva sa-mi spuna ceva,dar am inregistrat-o la politie sa nu am probleme, avea peste 6 luni si nu a comentat nimeni
Am auzit cazuri in care cainele purta botnita si un alt caine tembel a scapat si la facut franjuri...chiar o fata cu un amstaff povestea si de atunci nu ii mai pune botnita la caine,chiar de e oprita le spune in fata de ce nu are cainele botnita

İmage
21-10-2014 01:54 AM
Robert A Deconectat
Baby

Multumiri acordate: 6
Multumiri primite: 1
Salut, mersi dinou pentru raspunsurile promte dar as mai avea o intrebare de adaugat. Ai idee nr. de lege? Politistii de la mine din oras(cei comunitari) sunt cam batuti in cap, nici ei nu cunosc legea si arunca amenzi in stanga si-n dreapta. Mulumesc anticipat.
21-10-2014 02:50 PM
Alleexxa Deconectat
Avansat

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 7
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 64
(21-10-2014 02:50 PM)Robert A a scris:  Salut, mersi dinou pentru raspunsurile promte dar as mai avea o intrebare de adaugat. Ai idee nr. de lege? Politistii de la mine din oras(cei comunitari) sunt cam batuti in cap, nici ei nu cunosc legea si arunca amenzi in stanga si-n dreapta. Mulumesc anticipat.

OUG 55/2002 (ordonanta de urgenta 55 pe 2002)

http://www.legalis.ro/2014/03/03/republi...-agresivi/

İmage
21-10-2014 10:36 PM
 Multumiri acordate de: Robert A
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2020 Toate drepturile rezervate autorilor