Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prima Monta
Autor Mesaj
MissRhyne Deconectat
Puppy
*

Alăturat: May 2013
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
RE: Prima Monta
Calitatea spermei se referă la numărul de înotători şi la viteza lor Smile Regula ACh e după 14 luni şi până-n 8 ani, la femele, dar să nu uităm că ACh e doar ACh şi, par egzamplî: ''Keep in mind that AKC Rules do not allow, except with special documentation, the registration of a litter out of a dam under 8 months or over 12 years of age at the time of mating, or by a sire under 7 months or over 12 years of age at the time of mating.'' (sursa: http://classic.akc.org/breeders/resp_bre...teps_8.cfm)

Ninja is hardcore/ been cut so deep feel no pain/ it's not sore/ don't ask for kak or you'll get/ what you ask for
04-11-2013 01:25 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
04-11-2013 01:25 AM
Larsson Deconectat
Intermediara

Reputaţie: 6
Multumiri primite: 15
Nu stiu care e varsta ideala, dar vei primi pareri diverse, unii crescatori asteapta sa faca macar pragul de 14 luni reglementat de ACH, altii fac de la 8 luni. Personal nu sunt atat de documentat incat sa-ti dau o parere solida si corecta, dar multi "crescatori" de carton ar da cainele la monta si de la 5-6 luni daca s-ar putea.

I believe in integrity. Dogs have it. Humans are sometimes lacking it.
04-11-2013 01:26 AM
mario Deconectat
Puppy
*

Reputaţie: 0
Sa inteleg ca pe la 14 luni e ideal din mai multe pareri..
04-11-2013 01:31 AM
MissRhyne Deconectat
Puppy
*

Reputaţie: 3
(04-11-2013 01:25 AM)MissRhyne a scris:  Calitatea spermei se referă la numărul de înotători şi la viteza lor Smile Regula ACh e după 14 luni şi până-n 8 ani, la femele, dar să nu uităm că ACh e doar ACh şi, par egzamplî: ''Keep in mind that AKC Rules do not allow, except with special documentation, the registration of a litter out of a dam under 8 months or over 12 years of age at the time of mating, or by a sire under 7 months or over 12 years of age at the time of mating.'' (sursa: http://classic.akc.org/breeders/resp_bre...teps_8.cfm)

Adică citatul meu de pe akc.org zice că ei permit doar de la 8 luni la 12 ani pt. femele şi de la 7 luni la 12 ani pt. masculi, sorry, am uitat să traduc Big Grin

Ninja is hardcore/ been cut so deep feel no pain/ it's not sore/ don't ask for kak or you'll get/ what you ask for
04-11-2013 01:32 AM
Perkele Deconectat
Junior
**

Alăturat: Mar 2013
Reputaţie: 9
Multumiri acordate: 5
Multumiri primite: 8
AKC scoate campioni deja la clasa puppy (6-12 luni), cand inca nu e cainele dezvoltat (nici macar maturizat dpdv al inaltimii), asa ca ce e la americani e varza cu carne.

İmage
04-11-2013 01:34 AM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Ionut Deconectat
Junior
**

Alăturat: Sep 2012
Reputaţie: 5
Multumiri primite: 10
Salut,

Astea cu ''numa' creste daca f**e de mic sau se dezvolta altfel'' sunt povestioare de adormit copilasi Smile uite, majoritatea din Serbia monteaza pana într-un an. Chiar sunt f multe cazuri si de la 9-10 luni. De-asta nu se fac cainii balauri, frumosi si bine dezvoltati.
Mai important este ''ce montezi'', degeaba montezi un caine la 2 ani - Cum zic astia ''ca e corect'' fiindca vezi domnle' ''isi termina procesul de crestere'' daca cainele ala nu merita reprodus. dar daca f**e numai creste?!
In concluzie, eu nu sunt nici adeptul montelor de la 9 luni dar nici nu recomand la 2 ani. Adica mult spus ''nu recomand'' dar nici inconveniente nu vad pe la 14-15 luni Smile

İmage
04-11-2013 03:28 AM
Killuminati Deconectat
Junior
**

Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 2
Multumiri primite: 4
Uite aici cam care ar fi incovenientul:

Masculul, chiar dacã este capabil sã monteze de la varsta de 8-9 luni, nu trebuie lãsat sã facã acest lucru, deoarece la aceastã vârstã el se aflã încã în plinã perioadã de creştere în înãlţime.
Activitatea sexualã determinã o creştere a nivelului de testosteron în sânge, lucru ce duce la fixarea calciului în oase, cu precãdere la nivelul cartilajelor de creştere de pe oasele lungi, stopându-se astfel prematur creşterea în înãlţime.
O folosire neraţionalã, intensivã a animalelor pentru reproducţie este contraindicatã, fapt consemnat de cãtre toţi crescãtorii cu experienţã.
Astfel, o cãţea poate fi montatã douã cicluri de cãlduri consecutive, la al treilea ciclu fãcându-se în mod obligatoriu o pauzã.
Un mascul nu va fi folosit la mai mult de 60 de monte pe an, iar în primul an de reproducţie nu se vor depãşi 40 de monte.

Sursa: http://www.biovet-impex.ro/2010/06/despre-caine/
04-11-2013 11:06 AM
Killuminati Deconectat
Junior
**

@MissRhyne legat de regulament asa e, e doar ptr femele, am citit eu gresit, mea culpa Big Grin
04-11-2013 11:54 AM
Perkele Deconectat
Junior
**

Alăturat: Mar 2013
Reputaţie: 9
Multumiri acordate: 5
Multumiri primite: 8
Bine naibii ca am fost gagicar de mic si mi-am pierdut virginitatea pe la 14 ani, ca altfel saream cu mult peste 190 cm ai mei de acum si ii scuipam seminte-n cap si lu Ghita Muresan Wink Big Grin

İmage
04-11-2013 12:57 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Killuminati Deconectat
Junior
**

Daca o luam asa, inseamna ca Ghita Muresanu nu si-a pierdut`o niciodata =))
04-11-2013 12:58 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Monta dani95 2 802 11-05-2015 11:46 PM
Ultimul mesaj: Alleexxa
  respectare standard rasa - drept de monta razvan_wsc 7 2,294 27-05-2014 09:42 AM
Ultimul mesaj: Larsson

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2017 Toate drepturile rezervate autorilor