Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme Amstaff 4 luni
Autor Mesaj
riri21 Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Probleme Amstaff 4 luni
Buna. Avem un Amstaff in varsta de 4 luni, il crestem de la 2 luni si am ajuns intr-un impas. Inca de cand l-am adus avea obiceiul sa prinda de pantaloni si sa muste de picioare. Nu am reusit sa-l dezobisnuim in nici un fel, iar acum musca destul de tare. La "nu" sau "nu e voie" nu reactioneaza, daca il ignori continua sa te muste, la prinsul de dupa ceafa am renuntat din start pt ca se enerva ingrozitor, am incercat si varianta de a striga "au" atunci cand ne musca sau sa ii dam jucariile de ros, dar nu functioneaza nimic. Trebuie sa specific faptul ca petrecem mult timp cu el, e liber de la 10 ore in sus pe zi, avem o curte mare, deci are unde sa zburde, plus ca ne jucam, repetam comenzi, are tot felul de jucarii.....doar ca nu ai ce cauta langa el in pantaloni scurti sau in slapi, ca e jale......Sotul meu are nenumarate urme pe gambe si pe maini, pantalonii capsati in zeci de locuri...Cand umbli prin curte, el se repede la picioare. Are aceleasi apucaturi si cand il mangai, te prinde de mana. M-am asteptat la apucaturile de catel pe care le au toti cainii ( a ros trandafirii, mi-a scos florile cu tot cu pamant din ghivece, a ros tot ce se putea roade, inclusiv cusca lui, fura si roade papucii, a sapat cratere prin rondourile cu flori), dar toate acestea le-am considerat normale, nu suntem la primul caine, dar suntem la primul Amstaff si nu pot sa imi dau seama daca are el o problema sau se va potoli. Avand in vedere ca il avem de 2 luni, incepe sa ma ingrijoreze situatia, mai ales ca am avut muuuuuuuuuulta rabdare si nu l-am batut. Azi de pilda a intrecut masura si cand a fost certat a inceput sa maraie si a sarit sa muste. In rest, daca vin alte persoane in curte, nu are nici o reactie, sare pe ei, da din coada, se lasa mangaiat...ocazional mai prinde de pantaloni, mai ales daca vin domnii de la gaz sau electrica care poarta salopete. Deci el e cel mai agresiv cu noi. La cat de repede a invatat 'aici', 'sezi', 'aport', 'stai', e clar ca e un caine inteligent, dar are zile cand daca nu vrea nu face. Prima oara cand i-am pus zgarda s-a tavalit pe jos zeci de minute de nervi ca nu putea sa o dea jos. Si stie intotdeauna ca urmeaza sa fie bagat inapoi in tarc si fuge ca sa nu il prinzi. E foarte incapatanat. Orice sfat ar fi tare binevenit!
27-07-2015 02:10 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
27-07-2015 02:10 PM
Alex luna Deconectat
Baby

Alăturat: Jun 2015
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 2
RE: Probleme Amstaff 4 luni
Majoritatea o sati spună " felicitări ești proprietar al unui amstaff" dar sa știi ca Îți trebuie răbdare și trebuie sa știi sa te impui ca stăpân doar pentru faptul ca o sa înceapă sau posibil început deja sa va domine cred ca o sa primești în continuare destule sfaturi succes!
27-07-2015 07:34 PM
greeneyes Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Mar 2015
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 20
Prea multa alintatura si cand nu trebuie. Desi aveti curte mare, trebuie scos zilnic la plimbare. Trebuie sa-i consumati energia pentru ca e un caine care are destul de multa energie. Plimbari regulate lungi sau alergare, jucati aport cu el ca sa alerge cat mai mult. Dupa ce si-a mai consumat din energie puteti luca la comenzi. Nu repetati de mai multe ori o comanda. Maxim de 2 ori. Daca nu executa, il puneti in pozitia dorita. Folositi lesa daca va e mai usor, plus ca il obisnuiti si pe el cu zgarda + lesa. In principiu are nevoie de miscare+disciplina. Nu va enervati, nu tipati la el. Fi-ti calmi si o sa vedeti ca va intelegeti mai usor cu el. In legatura cu trasul de picioare, spuneti-i nu pe un ton ferm, daca continua ignorati-l sau distrageti-i atentia cu ceva. Da-ti-i o comanda de exemplu. Acum vi s-a cam urcat in cap, cauta atentie, dar ideea e sa nu-i dati cand doreste el, ci cand considerati voi. Nu e caine pe care sa-l lasati toata ziua in curte, e dependent de oameni, de asta cauta atentie. Alintatul, mangaierile doar cand se comporta cum trebuie si ca recompensa. Niciodata cand face ceva ce nu trebuie. Pentru ros, cumparati-i multe jucarii dar dati-i-le prin rotatie, daca le lasati pe toate la dispozitia lui se va plictisi. Cand observati ca roade ce nu trebuie, spuneti-i nu pe un ton ferm, apoi dati-i in loc o jucarie de a lui sau un os din piele presata. Mereu oferiti-i o alternativa cand ii interziceti ceva. In timp va intelege ce are voie si ce nu, dar trebuie sa fiti consecventi. Nu sa ramana nu si da sa ramana da, sa nu fiti schimbatori ca va fi dezorientat. Cand unul il cearta, celalalt sa nu-l alinte!
E un caine care necesita timp, mai ales in prima perioada a vietii si are nevoie de voi sa-l invatati orice. Toti sunt la fel cand sunt pui, dar daca nu sunt corectati din timp, pe parcurs problemele se vor agrava. Inca e timp ca e micut. Lucrati mai mult la comenzi, invatati-l sa mearga la pas. De la 6-7 luni puteti apela chiar la un dresor profesionist daca nu va descurcati, insa sa nu lasati cainele la dresor, ci sa mergeti impreuna cu cainele la sedinte de dresaj. Succes!
27-07-2015 10:31 PM
Pepsý Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Dec 2015
Reputaţie: 3
Multumiri primite: 14
Cum spunea un coleg mai sus..chiar daca aveti curte trebuie ca VOI sa va plimbati cu catelul. Sa va simta acolo, sa vina dupa voi...nu sa alerge singur prin curte nebagat in seama.
Cand iesiti la plimbare nu il lasati sa traga in lesa..va crede ca el este seful si va duce pe unde crede el de cuvinta. tine-l aproape de piciorul tau stang, schimba tu directia de mers si obliga-l sa te urmeze. Va fi greu la inceput, probabil ca nu va stii ce se intampla...cand va trage spune-i ferm PAS...si smuceste zgarda (ai grija sa o smucesti intr-o parte ...nu de jos in sus sa nu ii afectezi gatul (omuletul Smile )

Cat priveste muscatul...probabil ca a inceput sa se creada stapan..seful haitei...si va musca ca nu ii dati atentie, ca se plictiseste, ca vrea distractie si voi nu va supuneti.

La chestia asta trebuie sa incepeti manevrele de „lupta”: eu cu al meu am reusit desi provenea dintr-un cuib cu 10 pui si el se invatase sa fie masculul alfa in cuibul ala..iar cand l-am luat acasa credea ca i se cuvine totul desi avea doar 8 saptamani.
Deci..luat de ceafa...pus jos...lasat cu corpul vostru peste caine..tinut acolo chiar daca se zbate ...si se va zbate rau la inceput..poate chiar incercat sa va capseze...dar il tineti pana se lasa moale. atunci ii dati drumul. daca dupa ce i-ati dat drumul vrea sa va muste sau are tendinta sa se intinda cu botul catre dumneavoastra...o sa mai trebuiasca sa faceti acest lucru.

va intelege treptat treptat ca sunteti peste el si nu el va conduce pe voi...si va puteti da seama de acest lucru (ca a inteles) dupa ce faceti ce am spus mai sus si cand il eliberati el pleaca 2 - 3 pasi de langa voi si se scutura fara sa va atace.

Tot la fel de important...sustineti privirea...ochi in ochi...cand il certati sau cand ii spuneti ca nu are voie...NU TREBUIE SA CEDATI VOI PRIMII. el trebuie sa intoarca capul primul sau „sa para” brusc interesat de altceva si isi lasa capul jos.

cam asta ar fi...din proprie experienta!
28-01-2016 10:58 AM
Pepsý Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Dec 2015
Reputaţie: 3
Multumiri primite: 14
acum am vazut ca mesajul tau era din luna 07 an 2015..a trecut ceva timp.

Ai reusit sa indrepti ceva in comportanmentul lui?
28-01-2016 11:15 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
Exclamation Amstaff mai dominant! nitzuu_95 7 2,763 30-01-2017 03:39 PM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Amstaff jucaus, dar ... Ionut Mihai 1 902 31-07-2016 08:19 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
  Amstaff agresiv savi0r 10 6,985 20-06-2016 10:14 PM
Ultimul mesaj: Zaza
Lightbulb SUBIECT COMUN - Probleme,Comportament,Solutii Ionut 12 4,289 05-10-2015 05:19 AM
Ultimul mesaj: Nicoleta
  Amstaff fricos cu alti caini Alexs123 8 3,625 14-04-2015 09:36 PM
Ultimul mesaj: Alexs123
  Amstaff foarte fricos! FlorinTudor 8 4,386 01-12-2014 09:59 AM
Ultimul mesaj: FlorinTudor
  Amstaff Agresiv Sasha97 5 3,021 30-11-2014 08:08 PM
Ultimul mesaj: Alleexxa
  Catelul meu de amstaff e foarte dominant Grove 4 2,156 26-11-2014 12:05 AM
Ultimul mesaj: Grove
  Agresivitate Amstaff AmstaffPaco 8 6,969 15-01-2014 08:23 AM
Ultimul mesaj: Perkele
  AMSTAFF - caine cu potential periculos Champion Of Rings Kennel 16 17,568 23-10-2013 10:24 AM
Ultimul mesaj: Larsson

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor