Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUBIECT COMUN - Probleme,Comportament,Solutii
Autor Mesaj
Ionut Deconectat
Junior
**

Alăturat: Sep 2012
Reputaţie: 5
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 10
Lightbulb SUBIECT COMUN - Probleme,Comportament,Solutii
Cum scrie si în subiect m-am gândit sa deschid ''un subiect comun'' sa spun asa în care propun sa ne spunem comportamentul cainilor,problemele de comportament pe care le-am întalnit la ei și metodele pe care le-am folosit + eficienta lor. Asa cred ca putem avea un topic cu diferite probleme, unde poti gasi raspunsuri. Eu cred ca este mai OK asa decat sa dea cineva cppy-paste de pe google cu subiecte kilometrice, asa putem afla rezolvarile problemelor pe scurt.
11-07-2014 04:53 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
11-07-2014 04:53 AM
master1_d Deconectat
Baby

Alăturat: Jun 2014
Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 13
Multumiri primite: 9
RE: SUBIECT COMUN - Probleme,Comportament,Solutii
Foarte bun "subiectul comun" Smile

Pot sa incep prin a spune ca detin un amstaff de 8 sapt (fara pedigree) la care tin f mult . Problema principala este faptul ca musca in joaca mainile si picioarele si am incercat o gramada de metode spuse si de altii( apucat de ceafa , bagat degetul in gura si apasat pe limba , verbal "nu" , "nu e voie" ... si chiar vroiam sa intreb ce as mai putea face sa il dezvat de asta sau sa insist sa fac aceleasi lucruri. Mai revin si cu alte "probleme" dar le iau pe rand.
Multumesc anticipat!!!
11-07-2014 09:57 AM
razvanp Deconectat
Baby

Alăturat: Oct 2013
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 6
(11-07-2014 09:57 AM)master1_d a scris:  Foarte bun "subiectul comun" Smile

Pot sa incep prin a spune ca detin un amstaff de 8 sapt (fara pedigree) la care tin f mult . Problema principala este faptul ca musca in joaca mainile si picioarele si am incercat o gramada de metode spuse si de altii( apucat de ceafa , bagat degetul in gura si apasat pe limba , verbal "nu" , "nu e voie" ... si chiar vroiam sa intreb ce as mai putea face sa il dezvat de asta sau sa insist sa fac aceleasi lucruri. Mai revin si cu alte "probleme" dar le iau pe rand.
Multumesc anticipat!!!

Salut, persita cu nu e voie...dar pe un ton ferm. Deocamdata este mic si pentru el totul este o joaca. Nu prea ai ce sa ii faci, efectiv nu intelege dar incet, incet o sa prinda ca n-are voie. Armaza-te cu multa rabdare pentru ca va continua asa pana la pe la 4-5-6 luni. A mea a inceput deja sa nu mai muste asa de tare..la 3 luni. Tot asa sunt si eu cu ea..cu nu, nu e voie..ba o mai iau de ceafa si o pun la pamanat dar doar cand face tampenii foarte mari/dominia. In rest success cu piciu Tongue
11-07-2014 10:09 AM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
master1_d Deconectat
Baby

(11-07-2014 10:09 AM)razvanp a scris:  
(11-07-2014 09:57 AM)master1_d a scris:  Foarte bun "subiectul comun" Smile

Multumesc anticipat!!!

Salut, persita cu nu e voie...dar pe un ton ferm. Deocamdata este mic si pentru el totul este o joaca. Nu prea ai ce sa ii faci, efectiv nu intelege dar incet, incet o sa prinda ca n-are voie. Armaza-te cu multa rabdare pentru ca va continua asa pana la pe la 4-5-6 luni. A mea a inceput deja sa nu mai muste asa de tare..la 3 luni. Tot asa sunt si eu cu ea..cu nu, nu e voie..ba o mai iau de ceafa si o pun la pamanat dar doar cand face tampenii foarte mari/dominia. In rest success cu piciu Tongue
Merci...oricum o sa am rabdare Smile sper sa termine repede cu atitudinea asta.
Mai astept si alte sfaturi...
11-07-2014 10:59 PM
Ionut Deconectat
Junior
**

salut,catelusul tau este foarte mic. cred ca 99% dintre noi au trecut prin asta, asta practic nu poate fi numita nici ''problema''. probleme sunt timiditatea,agresivitatea sau chiar si acest muscat in joaca dar facut la o varsta mai inaintata. Orice fel de problema poate fi rezolvata daca lucrezi cum trebuie, daca iti place ceea ce faci. Important este sa intelegi cainele,prea multe ''solutii'' pentru ''problema'' asta nu sunt (sau poate nu stiu eu)... dar eu zic ca cel mai indicat este sa ai rabdare cu el si sa nu fi brutal. sfatul meu este sa ii cumperi jucarii, iar el cand vrea sa ''muste'' tu sa ii dai jucarie si sa ii spui pe un ton ferm ''nu-i voie!'' chiar daca el acum nu intelege ce inseamna acel ''nu-i voie!'' spus de tine, in timp, el va asocia acel ''nu-i voie!'' cu comanda de interzicere. scuturatul de ceafa este defapt corectia pe care mama, in cuib, le-o acorda puilor. cat despre apasatul sub limba cu degetul... mm..este relativ OK, asa il poti invata sa accepte si sa fie controlat in gura sau la dinti.
12-07-2014 03:11 AM
master1_d Deconectat
Baby

Merci inca o data pt sfaturi...
A doua problema a fost (a trecut cu bine) caderea blanii la o varsta asa mica. Chiar nu stiam ce are...ii schimbasem si hrana ...numai sa fie bine.... dar cu un drum la veterinar s a rezolvat treaba. I a dat niste pastile ...timp de 20 de zile si chiar dupa 2 -3 zile s a vazut efectul. Acum e bine si nu mai cade nici un fir. Poate ajuta pe cineva subiectul.
Multumesc Wink
12-07-2014 09:05 AM
Ionut Deconectat
Junior
**

Cu placere! Cat despre caderea parului...ti-am zis din start ce cred eu despre lapte sau de ce cred eu ca ii cade parul. Dar cel mai indicat a fost sa mergi la dr. El stie mai bine ce si cum.
12-07-2014 05:17 PM
 Multumiri acordate de: master1_d
master1_d Deconectat
Baby

Salutare din nou... am o problema care ma face sa ma gandesc la viitor. Cainele meu de aproape 10 sapt devine tot mai agresiv cu cel care il hraneste( maraie si se uita urat daca il ating cand mananca) ,cand se joaca o da in muscat in serios , cand merg/ mergem prin curte musca de haine si respectiv picior. Il mangai ,ii dau atentie,il hranesc bine zic eu, in fiecare zi stam si facem predresaj...pana se plictiseste ( 10 - 15 min pe zi) ...dar acum am devenit stresat,nervos,agitat... si fara solutii. Daca se poate sa primesc sfaturi de la persoane care chiar pot oderi un suport si solutii....ar fi minunat.
20-07-2014 10:31 PM
RobertDeep Deconectat
Baby

Alăturat: Nov 2014
Reputaţie: 0
Multumiri primite: 0
Salutare!
Sunt Robert si detin un amstaff in varsta de un an si o luna.
Nu stiu exact daca este o problema, dar eu asa o percep, faptul ca stau cu el in iarba chiar si o ora/ o ora jumatate sa faca treaba mare. Sta, se foieste, miroase, zgarma in pamant, etc.. Asa face mereu, are un intreg "ritual" de 60 de min. inainte sa faca.
Huh Daca cineva a intampinat o astfel de problema sau stie ce as putea sa fac as aprecia foarte mult un raspuns.

Multumesc.
01-11-2014 09:11 PM
AlexFlp Deconectat
Baby

Alăturat: Aug 2013
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 5
Multumiri primite: 1
Salut,si al meu face cam tot asa,miroase peste tot..marcheaza si dupa aceea face si treaba mare.Nu cred ca ai avea de ce sa iti faci probleme.
03-11-2014 11:19 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Probleme Amstaff 4 luni riri21 4 2,906 28-01-2016 11:15 AM
Ultimul mesaj: Pepsý

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor