Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUBIECT COMUN - Probleme,Comportament,Solutii
Autor Mesaj
Bujie Deconectat
Baby

Alăturat: Jun 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 2
Multumiri primite: 0
RE: SUBIECT COMUN - Probleme,Comportament,Solutii
Salut! am un femela amstaff de la varsta de 2 luni. acum are 5 luni si vreau sa spun ca per total sunt multumit de ea si o iubesc mult,dar acum in ultimul timp sunt cu casa in renovari si pur si simplu imi distruge tot ce fac in casa cand ramane singura...si numai pot sa ma abtin o bat si o cert mereu cand face asa si nu tine deloc treaba. numai pot sa ma abtin mi-am dat seama ca am inceput usor usor sa o ating cam des...si nu-mi pasa ce urmeaza sa ziceti legat de asta,singura mea temere e ca o sa ma tina minte... dar nu merge nimic ...cum fac sa o dezvat ca nu vreau sa fac odata o criza de nervi sau sa o dau. exista vreo solutie sa o dezvat de asta sau n-am scapare...are si oase de vita si jucarii,dar ea prefera altceva. o sa incerc sa pun in aplicare ce ma sfatuiti
02-10-2015 05:27 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
02-10-2015 05:27 PM
dianan88 Deconectat
Junior
**

Alăturat: Dec 2014
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 9
Multumiri primite: 27
Salutare! Cat timp petreci cu ea la joaca,alergare,plimbare? Un astfel de caine si mai ales la varsta asta are nevoie de multa miscare ca sa isi consume energia. O ora dimineata si inca una dupa-amiaza-seara ar face minuni. Iti spun sigur. Uite de ex acum m-am jucat cam 45 min cu mingea cu Tasha si iti garantez ca pana pe la 21.00-22.00 nu se mai ridica nici sa manance...asa ca un caine obosit are un stapan fericit Smile
03-10-2015 03:49 PM
Nicoleta Deconectat
Baby

Alăturat: Sep 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 1
(02-10-2015 05:27 PM)Bujie a scris:  Salut! am un femela amstaff de la varsta de 2 luni. acum are 5 luni si vreau sa spun ca per total sunt multumit de ea si o iubesc mult,dar acum in ultimul timp sunt cu casa in renovari si pur si simplu imi distruge tot ce fac in casa cand ramane singura...si numai pot sa ma abtin o bat si o cert mereu cand face asa si nu tine deloc treaba. numai pot sa ma abtin mi-am dat seama ca am inceput usor usor sa o ating cam des...si nu-mi pasa ce urmeaza sa ziceti legat de asta,singura mea temere e ca o sa ma tina minte... dar nu merge nimic ...cum fac sa o dezvat ca nu vreau sa fac odata o criza de nervi sau sa o dau. exista vreo solutie sa o dezvat de asta sau n-am scapare...are si oase de vita si jucarii,dar ea prefera altceva. o sa incerc sa pun in aplicare ce ma sfatuiti

O vorba ce am vazut-o pe aici pe forum: "Felicitari! Esti proprietar de amstaff!". Toti puii fac asa cand sunt mici, cei de amstaff mai cu seama, ei fiind foarte energici. La 5 luni, daca nu ma insel, il dor dintii, e varsta la care ei isi schimba dantura. De aceea e normal sa roada tot ce apuca, iar partea cu distrusul, se intampla pentru ca se plictiseste. Partea cu lasatul singura, trebuia sa o iei treptat de cand era mica, sa o lasi cate 5 minute, apoi 10 si tot asa, ca ea sa inteleaga ca te intorci. Jucariile nu i le lasa tot timpul la indemana pentru ca se va plictisi de ele. Si referitor la casa...las-o intr-o singura camera si ascunde din lucruri. Asa am facut si eu. Toti papucii in dulap, cosul de gunoi ascuns, pungi, etc in sertar, matura unde nu are acces (pe a mea a rezolvat-o Big Grin)
Nu o bate, isi va pierde increderea in tine, si un caine care nu are incredere in tine, nu te va respecta niciodata. Ceart-o, explica-i ca nu e bine, ofera-i mereu alternative, invat-o comanda "Nu e voie!", dar nu iti crea un obicei in a lovi-o pentru ca doar tu vei avea de suferit pe viitor.
E nevoie de multa joaca, alergare, consum de energie. Pe Tino il obosesc mereu o ora, doua la joaca in parc inainte sa il las singur. Si micutul doarme dus in timpul in care lipsesc. Si al meu distruge, roade tot. E normal. Pana mai creste, cam asa va fi viata ta, plina de caca, pisu, si chestii roase. E pacat sa o dai. Daca ai ales sa iti iei catel, asuma-ti responsabilitatea. Ideal ar fi fost sa te informezi inainte de o lua, ca sa stii ce te asteapta si sa fii sigur ca esti dispus sa ai de-a face cu tot ce implica un pui de amstaff.
Sper din suflet ca lucrurile sa o ia inspre bine si sa iti creasca mare si frumoasa. ( E vorba de Sonia, asa-i? Smile )
05-10-2015 05:19 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Probleme Amstaff 4 luni riri21 4 3,002 28-01-2016 11:15 AM
Ultimul mesaj: Pepsý

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor