Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spike
Autor Mesaj
Perkele Deconectat
Junior
**

Alăturat: Mar 2013
Reputaţie: 9
Multumiri acordate: 5
Multumiri primite: 9
RE: Spike
Aici se găsesc lămuriri despre ce e ăla un proprietar, ce-i ăla un înmulțitor și desigur ce-i un crescător. Baftă la toți!

http://www.animale.ro/forum/showthread.p...-crescator

İmage
31-07-2013 02:26 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
31-07-2013 02:26 PM
Larsson Deconectat
Intermediara

Alăturat: May 2013
Reputaţie: 6
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 15
donratzuska, te-a luat valul, linisteste-te si revino mai tarziu. Nu te-a luat nimeni la misto, pur si simplu oamenii incearca sa iti explice ceva si tu ii combati cu capul in pamant si degetele in urechi.
Cat despre partea asta : asta e deja un raspuns la misto... Sa inteleg ca te poti bucura de afectiunea unui caine doar daca ai bani? , m-ai lamurit despre cum privesti problema. Adica unilateral. Si eu vreau sa ma bucur de afectiunea unui caucazian, dar stau intr-un apartament de 80 mp. Ce ar insemna, sa fiu egoist si sa chinui cainele daca nu-mi permit sa-i ofer toate conditiile? Un caine costa bani, si sa il cumperi, si mai ales sa-l intretii. Eu am un singur caine si cheltui cu el cam 700 lei/ luna, gandeste-te cat cheltuie un crescator serios care are multi. De ordinul zecilor de milioane. Or, la banii astia, nu cred ca se zgarceste cineva la 200 lei sa nu declare 4 pui. Sa fim seriosi, numai un gainar ar face asa ceva.

I believe in integrity. Dogs have it. Humans are sometimes lacking it.
31-07-2013 03:00 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Larsson Deconectat
Intermediara

*700 lei in lunile bune, de exemplu acum in august merg la Alba Iulia la expo, numai asta ma costa in total cam 1500-2000 ron. Gandeste-te cat cheltuie un crescator care merge cu multi caini la expo si pentru care munceste sa-i promoveze, ca apoi sa nu scoata pedigree la pui pentru o economie de 55 lei?

31-07-2013 03:03 PM
elisa Deconectat
Banned by request.
*

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 2
Multumiri primite: 1
Cheltuielile pe care le ai tu sunt pentru ca participi la expo,dar care are un caine doar de companie nu costa asa de mult,daca m-ar costa 700 de lei nu as mai creste caine,inseamna ca mi-as da salariu pe caine,si eu as ramane cu 200-300 de lei,care nu mi-ar ajunge pentru nevoile personale,facturi,etc!Sa fim serios,sa ai grija pur si simplu de un caine,mancare +altele,nu costa asa mult,dar sa ai mai multi,sa mergi in expo costa,dar cei care se ocupa cu asta ,traiesc din asta,banuiesc(nu stiu sigur),dar si ca sa ai 1 si sa il duci in expo,tre sa ai un job tare bine platit sa iti permiti sa cheltui asa sume,sau mai este varianta "mami si tati"!
31-07-2013 04:25 PM
Larsson Deconectat
Intermediara

Eu m-am referit in comparatie cu alti crescatori autorizati, care merg cu mai multi caini in expo, nu in comparatie cu persoane care cresc un singur caine.

31-07-2013 05:01 PM
Perkele Deconectat
Junior
**

Alăturat: Mar 2013
Reputaţie: 9
Multumiri acordate: 5
Multumiri primite: 9
Larsson, bine ca mi-ai adus aminte de Alba Iulia, m-am uitat acum pe site si se inchid inscrierile maine lol Poate vin si eu Smile

İmage
31-07-2013 05:09 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
MissRhyne Deconectat
Puppy
*

Reputaţie: 3
Multumiri primite: 0
Elisa, o mică lămurire: aşa este, se poate întreţine un câine perfect în regulă şi cu mult mai puţin, dar na, fiecare îşi răsfaţă prietenul cât îşi permite şi cum consideră. Cu expo cu tot treci bine de tot de 700 de lei... Însă oamenii care trăiesc din câini se ocupă de tot ce înseamnă câine: dresaj, handling expoziţional, toaletaj, pensiune canină, etc., NU doar cuiburi - pentru restul este doar o pasiune foarte costisitoare.

Cine trăieşte doar din cuiburi se numeşte samsar şi ar trebui să pună mâna la muncă şi să mai lase căţelele-alea supra-montate să respire. Cel puţin la noi în ţară. Poate în alte părţi sunt altele costurile de întreţinere şi vânzare a puilor.

Ninja is hardcore/ been cut so deep feel no pain/ it's not sore/ don't ask for kak or you'll get/ what you ask for
31-07-2013 05:10 PM
Larsson Deconectat
Intermediara

Ar fi super, mai ales ca vreau o poza cu autograf de la Ninja! Big Grin

31-07-2013 05:10 PM
elisa Deconectat
Banned by request.
*

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 2
Multumiri primite: 1
Da,fiecare isi rasfata cainele cum poate,si eu il rasfat dar in limita bugetului,asta nu inseamna ca duce lipsa de ceva!Da,ai dreptate in tot ce spui,cine pretinde ca creste caini,trebuie sa se ocupe de tot,nu doar sa-i inmulteasca,doar ca eu am vrut sa punctez faptul ca cei care au doar caine de companie nu sunt asa urcate costurile,eu cel putin nu am facut un calcul,dar daca as face ar merge undeva la 400 de lei....depinde si de unde achizitionezi lucrurile necesare cainelui!Dar in fond,cel mai mult pretuieste iubirea si atentia pe care o acorzi,nu sumele de bani!Asa privesc eu situatia!Have a great day!
31-07-2013 05:49 PM
MissRhyne Deconectat
Puppy
*

Reputaţie: 3
Multumiri primite: 0
Clar că oricine creşte câini cu responsabilitate se ocupă de toate aspectele enumerate de mine, însă eu mă refeream că cei ce trăiesc din câini oferă acele servicii şi altora, contra-cost, nu poate doar vânzarea puilor proprii să-i susţină, oricât de buni şi de îngrijiţi ar fi.

Sunt convinsă că-l răsfeţi Smile Se poate şi cu mai puţin de 400 dacă ştii să te organizezi. Şi DA, cea mai importantă e afecţiunea şi atenţia umană, mai ales la rasa asta. Multă lume consideră că e important să aibă curte mare să alerge, să-i dai să mănânce nu ştiu ce delicatese sau să aibă trei jucării pe zi. Poate să stea şi la fermă şi să mănânce doar somon cu baby carrots, dacă-l vezi o dată pe săptămână degeaba. Nu mă refer la Larsson, desigur, căţelul lui are de toate Smile Zi faină şi ţie!

Ninja is hardcore/ been cut so deep feel no pain/ it's not sore/ don't ask for kak or you'll get/ what you ask for
31-07-2013 06:28 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Spike Davidp 18 6,661 18-04-2015 11:19 PM
Ultimul mesaj: Alleexxa
  salut ce parere aveti de spike al meu??? spike0 7 3,267 20-03-2014 07:08 PM
Ultimul mesaj: spike0

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2020 Toate drepturile rezervate autorilor