Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterilizare
Autor Mesaj
rucarr Deconectat
Baby

Alăturat: Mar 2014
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 1
Sterilizare
Salut! Am o întrebare: din câte am înțeles toți deținători de câini, trebuie sa-și sterilizeze câinele dacă nu acesta deține pedigree sau nu este pur-sânge, dar dacă pe carnețelul câinelui este trecut la rasă/ breed AMSTAFF, dar nu am pedigree la el mai trebuie sterilizat? P.S: Cățelusa mea are doar un părinte cu pedigree, ar trebuii s-o sterilizez?
09-05-2014 05:31 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
09-05-2014 05:31 PM
Ela Cera Deconectat
Baby

Alăturat: Nov 2013
Multumiri acordate: 0
RE: Sterilizare
Pe carnetul de sanatate poate fi trecut orice nu are nici o importanta .Daca nu ai pedigree e metis ,deci da conform legii ar trebui sterilizat
09-05-2014 08:01 PM
rucarr Deconectat
Baby

Deci să înțeleg din ce spui tu, un câine fără pedigree= metis, ei bine, nu e chiar așa. Adică am un tovarăș care are un rottweiler de 5 luni (femelă) cate provine din părinți cu pedigree, dar el nu i-a scos si puiului. Asta nu înseamnă că acea cățelușă este un metis.
09-05-2014 09:47 PM
Perkele Deconectat
Junior
**

Alăturat: Mar 2013
Reputaţie: 9
Multumiri acordate: 5
Multumiri primite: 9
Cartea de Origine este inchisa la amstaff si la alte 6 rase in Romania. Daca nu ai pedigree, la alte rase te poti duce in expozitii nationale CAC sa castigi certificat de tipicitate in urma a doua calificative exc la masculi de exemplu, insa la amstaff te duci in expo degeaba daca n-ai ped si, conform legii, trebe sa-i dai jos ouale. SSSAAAAUUU te poti duce in alte tari unde cartea lor de origine nu este inchisa la aceasta rasa.
09-05-2014 11:29 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
rucarr Deconectat
Baby

Ok, și care ar fi sancțiunile dacă nu fac acest lucru?
10-05-2014 12:04 PM
Bass Deconectat
Baby

Alăturat: Feb 2014
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Buna intrebare, daca ne poate ajuta cineva cu un raspuns este bine-venit ; sunt in aceeasi situatie .
27-07-2014 11:40 PM
tyby100 Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2014
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 0
salut nu stiu prea multe despre asta , recent mai exact acum o luna jumate mi-am inregistrat cainele cip, a fost luat in evidenta la asociatia chinologica arad si la politia orasului ,am vorbit cu veterinarul care a pus cipul daca trebuie sterilizat si raspunsul ca a fost ca nu trebuie momentan a fost ,dar sa suspendat sau ceva de genul zice ca nu ar fi obligatoriu la asociatie la fel de fapt sa vazut in carnet ca nu e sterilizat si nu a zis nimic deci nu stiu ce sa cred cat de obligatoriu e , o zi buna
30-07-2014 04:01 PM
Maryan99 Deconectat
Amstaff

Alăturat: Jun 2014
Reputaţie: 2
Multumiri acordate: 9
Multumiri primite: 7
(09-05-2014 09:47 PM)rucarr a scris:  Deci să înțeleg din ce spui tu, un câine fără pedigree= metis, ei bine, nu e chiar așa. Adică am un tovarăș care are un rottweiler de 5 luni (femelă) cate provine din părinți cu pedigree, dar el nu i-a scos si puiului. Asta nu înseamnă că acea cățelușă este un metis.

Stai ca tu nu intelegi , deci daca un caine este de rasa (provine din parinti de rasa cu pedigree) si nu are pedigree nu inseamna ca este 'corcit' ci in ' acte' este declarat metis chiar daca el este defapt de rasa!!
30-07-2014 11:01 PM
Psychopath Deconectat
Baby

Alăturat: May 2014
Multumiri acordate: 1
" Reprezentanţii ANSVSA au precizat că sterilizarea câinilor cu stăpân va fi obligatorie până la 1 ianuarie 2015. Totuşi, nu vor fi sterilizaţi acei câini care au valoare chinologică, mai exact animalele cu pedigree, înscrise în asociaţia chinologică şi care au dreptul să participe la concursuri de frumuseţe pentru câini ceea ce automat le dă dreptul stăpânilor să dea la montă câinele, indiferent dacă este femelă sau mascul. Puii nou-născuţi vor avea la rândul lor pedigree şi vor avea valoare chinologică."
30-07-2014 11:14 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
Rainbow Inregistrare, microcipare si sterilizare Rona_Alex 5 2,321 19-12-2015 12:17 PM
Ultimul mesaj: Rona_Alex

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2020 Toate drepturile rezervate autorilor