Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tara - o catelusa Amstaff de 3 luni
Autor Mesaj
Razvan83 Deconectat
Baby

Alăturat: Mar 2016
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Tara - o catelusa Amstaff de 3 luni
Salutare tuturor,

De doua luni sunt fericitul stapan al unei cateluse Amstaff (nu avem pedigree, dar parintii sunt foarte frumosi), si as avea cateva intrebari legate de hrana superpremium pe care o gasim in comertul romanesc. Am incercat pana acum Acana, Orijen si Taste of The Wild. Dintre cele 3, conform poftei cu care mananca Tara, clasamentul ar fi: TOTW High Prairie Puppy, Orijen Junior Puppy Large si Acana Puppy Large Breed (la ultima aproape fara pofta). Pana acum o saptamana am cumparat de la petshop TOTW High Prairie Puppy si totul a fost ok, bobitele de marime medie. Avand in vedere pofta de mancare, am decis sa cumpar un sac mai mare, de 13 kg (am comandat online). Apetitul catelusei este acelasi, este foarte entuziasmata de bobite, dar acestea din urma sunt mai mici decat cele luate de la petshop. Imi poate spune cineva de ce este aceasta diferenta? Este o diferenta intre Prairie Puppy si Prairie Puppy Formula? Este posibil ca mancarea din petshop sa fi fost altceva?
O alta intrebare ar fi in legatura cu vitaminele. Medicul veterinar ne-a recomandat Movital Maxvital (pe care il si administram 2 tablete pe zi - avem ~13kg). Raportul calciu-fosfor este 2:1. Dar din ce scrie pe cutie, aceste suplimente sunt pentru caini adulti. Ce parere aveti? Este ok?
Ar mai fi de mentionat ca la sfarsit de saptamana papam si orez cu carne de vita / curcan si legume (telina, morcov, radacina de patrunjel si un ou crud amestecat (doar unul pe saptamana)).

Am atasat o poza cu agitata mea. Astept pareri si sugestii.
PS: stiu ca pe aceasta tema s-a mai discutat si imi cer scuze pentru repost, dar consider ca fiecare catel este unic in felul lui si trebuie sa aiba un tratament corespunzator - atat ca si dresaj / socializare, cat si alimentar.

http://s1077.photobucket.com/user/Razvan...sort=3&o=0

Va multumesc,
Toate bune!

Razvan
02-03-2016 02:07 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
02-03-2016 02:07 AM
Zaza Deconectat
Baby

Alăturat: Feb 2016
Reputaţie: 1
Multumiri primite: 5
RE: Tara - o catelusa Amstaff de 3 luni
Frumoasa Smile sa iti traiasca are botic de pitbull , eu zic sa io iei petphos, ajuta la oase dintisori
02-03-2016 10:17 AM
Razvan83 Deconectat
Baby

Alăturat: Mar 2016
Reputaţie: 0
Multumiri primite: 0
Buna,

Multumesc pentru raspuns. Deja dintisorii de lapte incep sa cada... e stirba de unul pana acum. Din cate vad diferentele intre Petphos si Movital Maxvital inclina ca si valori mai mari spre Movital. Din ce am citit si m-am documentat, in perioada de crestere, vitaminele si proteinele sunt foarte bune in cantitati mai mari. Ce observ este faptul ca Petphos contine proteina, fata de Movital care nu precizeaza acest lucru. Consider ca proteina poate fi acumulata suficient din alimentatie. Calciul pe de alta parte dauneaza in cantitati mari, dar aici in ambele cazuri discutam de un raport echilibrat.
Nu neg in niciun fel calitatea unui produs, poate in cazul tau a fost ok (nici eu nu am de ce sa ma plang de ceea ce folosim pana acum), dar doream sa stiu daca prin administrarea unui supliment alimentar pentru caini adulti ar putea aparea probleme in dezvoltarea puiului.
Overall... catelusa este foarte ok, vioaie, plina de energie. As vrea sa stiu daca administrarea acestui supliment poate fi nociva pe termen mai lung, sau in cazul in care totul e in regula putem continua.
Totodata, as vrea sa stiu cum stam cu pauzele de administrare... medicul veterinar nu a mentionat nimic vis-a-vis de acest lucru.

Multumesc anticipat,

Razvan
03-03-2016 12:57 AM
Zaza Deconectat
Baby

Diferenta intre harana de caine adult si cea de pui e mai mult in cantitatea de proteina ce o contine cam acolo este cea mai mare diferenta calitatea fiind aceasi ma refer la ingrediente( bineinteles la o hrana superpremium) cura de vitamine sau calciu de ex:,un doctor iti spune 10 cu 10 altul 15 cu 15 eu am mers pe 20 cu 10 , administrarea sa fie impartita minim in 2 pe zi ca sa aiba o acumulare cat mai buna.
03-03-2016 09:37 AM
Zaza Deconectat
Baby

Mam referit la zile scz am uitat sa precizez 20 zile administare 10 pauza
03-03-2016 09:38 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Hrana femela amstaff 5 luni hera 53 16,823 31-01-2017 01:41 PM
Ultimul mesaj: Madallinaaaaa
  Hrana - Amstaff - 5 saptamani Mytza 5 1,174 09-08-2016 04:04 PM
Ultimul mesaj: Anitaa
Shocked Buna! Ce mâncare imi recomandați pentru un mascul de 4 luni ? Robertajack 5 3,597 14-05-2016 11:36 AM
Ultimul mesaj: Adyluc88
  amstaff fetita de 3saptamani și jumatate rammo 8 3,917 08-04-2016 09:57 AM
Ultimul mesaj: Champion Of Rings Kennel
  Alimentația a unui amstaff C. Andrei 7 4,585 16-02-2016 11:10 AM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Alimentatie amstaff 2 luni Tef1988 37 7,837 26-01-2016 10:36 AM
Ultimul mesaj: Pepsý
Bug Amstaff, 2 luni Reya.09 5 1,442 09-12-2015 01:34 AM
Ultimul mesaj: Reya.09
  E bine sami hranesc amstaff cu oua de gaina ? Gicu 3 1,639 05-10-2015 07:39 PM
Ultimul mesaj: Tudi
  Amstaff 5saptamani Razvan Alc 2 1,075 27-09-2015 09:03 PM
Ultimul mesaj: Razvan Alc
  Amstaff 7-8 saptamani Denisa Roxana 1 1,696 15-07-2015 10:07 PM
Ultimul mesaj: greeneyes

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor