Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Un sfat, va rog!
Autor Mesaj
silviu10art Deconectat
Baby

Alăturat: Mar 2013
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
Un sfat, va rog!
De ieri am observat ca una din urechile lui Akyra s-a "pleostit".

Ca sa explic pe scurt: Akyra tinea ambele urechi semierecte, varfurile urechilor erau lasate dar nu acopereau baza urechii. De ieri dimineata am observat ca urechea dreapta are varful (doar varful) cazut peste baza -aopera toata baza urechii ca un triunghi- in timp ce urechea cealalta a ramas la fel (se poate vedea poza de la thread-ul de prezentare cum tinea urechile inainte).
Acum 3 zile a mai avut un asemenea episod, cand s-a trezit. Dar cumva si-a revenit in jumatate de ora, acuma e de ieri tot asa...
Ati mai patit asa ceva? Aveti idee de unde vine si ce ar trebui sa fac?

Mersi!
05-04-2013 05:38 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
05-04-2013 05:38 PM
nicolae Deconectat
Intermediara

Alăturat: Aug 2012
Reputaţie: 3
Multumiri primite: 7
RE: Un sfat, va rog!
nu are nimic caini nu tin urechile la fel pe toata durata zilei.in functie de starea cainelui sant si urechile.un caine mai atent la ceva ciuleste urechile pe cand un caine mai apati le tine pleostite.nu este cazul sa iti faci griji ca nu ai de ce.bafta
05-04-2013 06:57 PM
silviu10art Deconectat
Baby

Multumesc Nicolae!
Ce mi s-a parut ciudat ca o ureche o tine intr-un fel si cealalata in cu totul alt fel.

Am vazut pana acum ca tine urechile cand cum pe parcursul zilei, dar amandoua cam in acelasi mod, nu una intr-un fel si cealalata altfel.

Pozitia urechii cu pricina nu variaza pe parcursul zilei, si e asa de 2 zile. Tot asteptam sa isi revina, dar nimic..de aia am scris aici. Parca nu isi mai controleaza urechea de la mijloc in sus, baza se vede ca se misca cand ciuleste urechile.

M-am gandit ca si-o fi rupt ceva cartilaj, sau si-a amortit ceva muschi si ca trebuie sa ii masez urechea cumva...sau cine stie...ii cresc urechile...m-am gandit la "verzi si uscate" Smile
05-04-2013 08:11 PM
nicolae Deconectat
Intermediara

cateaua mea cand este atenta ciuleste urechile de zici ca este lup ,cateodata tine o ureche in sus una jos cateodata le tine normal naiba sa o ia .asa sant ei.la mine le poate tine cum o fi nu sant adeptul cupajului dar la un caine care merge in expo acest lucru conteaza si trebuie corectat defectul,in rest nu vad rostul cupajului chiar daca tine urechile aiurea.
05-04-2013 08:44 PM
silviu10art Deconectat
Baby

Ok, multumesc nicolae!
06-04-2013 03:10 PM
kingblx
Unregistered

Multumiri acordate:
Multumiri primite:
pe langa aspect se mai cupeaza si din cauza ca exista riscul sa apare un fel de boala la maturitate.
06-04-2013 10:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
nicolae Deconectat
Intermediara

riscul de vreo boala la urechi este mai mare la cei cupati decat la cei necupati.
07-04-2013 09:38 AM
kingblx
Unregistered

Multumiri acordate:
Multumiri primite:
eu iti spun ce mi-a spus un doctor veterinar care are canisa de amstaff si chiar stie despre ce e vorba
08-04-2013 03:27 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
pyro Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Sep 2012
Reputaţie: 1
si eu stiu ca sunt diverse riscuri la caini cu urechile taiate.chiar de la inceputul operatiei la diverse hemoragi ,dupa infecti plus riscu sa nu se vindece corect si bine si ajungi sa ii tai urechile de tot.dupa aia din cauza ploi diverse infecti etc.....deci cei cu urechile taiate sunt mai predispusi la infecti .un caine daca ii faci toaleta corect si macar de 2 ori pe saptamana nu ai probleme cu el
08-04-2013 06:16 AM
nicolae Deconectat
Intermediara

(08-04-2013 03:27 AM)kingblx a scris:  eu iti spun ce mi-a spus un doctor veterinar care are canisa de amstaff si chiar stie despre ce e vorba

daca tie ti-a zis dr ala ca un caine cupat este mai sanatos ca unul necupat scuza-ma dar nu este doctor este doar afacerist.daca rasa asta si altele de genul asta nu ar avea probleme cu urechile ar fi trebuit sa aiba urechile ridicate dar nu le au pentru ca parul acela din urechea cainelui vezi cum este la ciobanesc german,care ii protejeaza urechea interna la rasele astea lipseste cu desavarsire deci si protectie cucu.fiecare rasa are o anumita sensibilitate la ceva si dea lungul timpului rasa respectiva s-a adaptat si si-a creat propriul sistem de aparare,aici fiind vorba de urechi.caini care traiesc in tinuturi mai friguroase au blana altfel de cat cei din tinuturi mai calde la fel si in cazul urechilor.un labrador care ii place apa foarte mult urechile lasate sant o protectie si la fel si la alte rase.exemple sant destule dar cupatul este doar un moft si se foloseste doar in cazuri exceptionale si doar pentru a remedia un defect in cazul cainilor de show.
08-04-2013 09:24 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2017 Toate drepturile rezervate autorilor