Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Urina caine in/pe spatiul public...lege?
Autor Mesaj
SamGold Deconectat
Dedication, hard work!
*

Alăturat: Jun 2014
Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 16
Urina caine in/pe spatiul public...lege?
Salutare,

Azi in timpul plimbarii catre parc, micutul meu patruped s-a oprit sa faca pipi...
Totul s-a intamplat pe aleea din fata unui bloc (spatiu public) si un locatar (prespun ca asta era...) s-a luat de mine si m-a amenintat ca-mi face reclamatie si ca sunt pasibil de amenda.
Discutiia purtata e neinteresanta...dar s-a lasat cu jigniri (deh, Romania...).

Sunt oarecum de acord ca nu e ok sa faca pipi oriunde, dar...e un caine (si nu se poate abtine).

Intrebarea este: exista o lege care sa interzica urinarea cainilor in public?
Daca da, am nevoie de un link ca eu n-am reusit sa o gasesc...

p.s.: atentie! urina, nu excremente!
21-07-2014 10:01 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
21-07-2014 10:01 PM
master1_d Deconectat
Baby

Multumiri acordate: 13
Multumiri primite: 9
RE: Urina caine in/pe spatiul public...lege?
(21-07-2014 10:01 PM)SamGold a scris:  Salutare,

Azi in timpul plimbarii catre parc, micutul meu patruped s-a oprit sa faca pipi...
Totul s-a intamplat pe aleea din fata unui bloc (spatiu public) si un locatar (prespun ca asta era...) s-a luat de mine si m-a amenintat ca-mi face reclamatie si ca sunt pasibil de amenda.

Sunt oarecum de acord ca nu e ok sa faca pipi oriunde, dar...e un caine (si nu se poate abtine).

Nu exista nici o lege care sa zica ceva de pipi pe strada sau in parcuri ... doar de excremente cu amenzi intre 100 si 500 ron ...
bafta
21-07-2014 10:40 PM
Champion Of
Rings Kennel
Deconectat
Administrator

Alăturat: Aug 2012
Reputaţie: 7
Multumiri acordate: 5
Multumiri primite: 20
(21-07-2014 10:01 PM)SamGold a scris:  Salutare,

Salut,

eu nu am auzit de asa ceva in Romania, stiu ca ar trebui sa aplice amenzi pentru cei care nu strang excremente. Eu momentan sunt in Chicago si aici am vazut oameni cu caini la plimbare care au in buzunar pungi sau si mai interesant am vazut o lesa care are din constructie un loc unde se pun pungile pe rola pt asa ceva (http://www.petco.com/product/8858/Bags-o...sesLeashes) dar cand urineaza nu are nimeni treaba cu ei. Vorbim de SUA, nu de alta tara. Probabil domnul respectiv este vreun cetatean cu simtul raspunderii, prost informat care a auzit si el ceva la tv, dar nu tot ca intre timp sotia a schimbat pe etno sau taraf. Daca il intrebi de fapt de ce il deranjaza in toata povestea asta cu siguranta se va bloca, nu va avea nici un argument si va spune ceva pe un ton nervos (ca doar romanii se pricep in orice domeniu) : pai oamenii se p... pe strada ? sau cel mai probabil va incepe sa injure copios, fara sa isi dea seama ca e un retardat cu doua clase mai mult decat trenul care nu poate sa faca acordul subiectului cu predicatul intr-o simpla propozitie.
21-07-2014 11:33 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
SamGold Deconectat
Dedication, hard work!
*

Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 16
(21-07-2014 11:33 PM)Champion Of Rings Kennel a scris:  Probabil domnul respectiv este vreun cetatean cu simtul raspunderii, prost informat care a auzit si el ceva la tv, dar nu tot ca intre timp sotia a schimbat pe etno sau taraf. Daca il intrebi de fapt de ce il deranjaza in toata povestea asta cu siguranta se va bloca, nu va avea nici un argument si va spune ceva pe un ton nervos (ca doar romanii se pricep in orice domeniu) : pai oamenii se p... pe strada ? sau cel mai probabil va incepe sa injure copios, fara sa isi dea seama ca e un retardat cu doua clase mai mult decat trenul care nu poate sa faca acordul subiectului cu predicatul intr-o simpla propozitie.

"Domnul" respectiv este clasicul stereotip de conational neinformat (sau in cazul cel mai bun prost informat)...dar descrierea lui in cuvinte este inutila.
Pe mine ma interesa sa ma documentez pentru ca la ce se-ntampla la noi daca nu esti informat pici de prost (scenariu clasic: nenea chema autoritatea, autoritatea indruga un art. dintr-o lege iar eu in necunostiinta de cauza luam de bun, pe principiul "legea spune...").

Dar se pare ca am lamurit-o...

p.s.: sa nu-si imagineze cineva ca ala s-a luat de mine si mi-am luat companionul la brat si am fugit (toti stim sa ne bagam/scoatem...si e gratis)! Smile
21-07-2014 11:59 PM
Moise Mariana Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 10
Buna ziua, si eu am patit-o cu un asa zis ,,Domn,, , dar si el si nevasta-sa erau isterici, nu suportau sa te vada ca te plimbi cu cainele prin fata blocului sau, si ce credeti dupa doi ani a sfarsit prin a-si lua un caine bulteriel , si el face exaxt ce faceam noi. Acum suntem prieteni.
12-07-2015 02:51 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2020 Toate drepturile rezervate autorilor