Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zgarda de forta
Autor Mesaj
master1_d Deconectat
Baby

Alăturat: Jun 2014
Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 13
Multumiri primite: 9
Bug Zgarda de forta
Salutare ,

Al meu metis amstafffffff ... a implinit varsta de un an si deabia de acum am timp si pentru el pentru a fi scos si pe strada si in parc. pana acum l am tinut in curte sau la iarba verde , la tara ... deastea. i am cumparat zgarda de forta si urmeaza sa mi ajunga si botnita de metal cu piele ( clasica ). i am pus eu cum i am pus zgarda fara partea cu tepi , daaarr cand am incercat sa o intorc sau sa o dau jos ... mai da o daca poti ... m a zgariat pe maini si dadea sa muste rau , deabia am reusit sa o dau jos. nu vreau sa mi imaginez cu botnita.
e foarte alintat in continuare si cred ca asta m a facut sa ma enervez pentru fazele facute de el. sfaturi ???
o alta problema e faptul ca atunci cand sunt in curte cu el si aude zgomot de copii , minge , alti caini , pisici ... sa rupa poarta nu alta... foarte agresiv ... nu stiu cum o sa faca pe strada. sfaturi???

zile bune tuturor Wink
06-06-2015 08:21 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
06-06-2015 08:21 PM
issa-harp Deconectat
Banned

Alăturat: May 2015
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 4
RE: Zgarda de forta
din cauza ca nu l.ai scos de mic la plimbare printre oamneii de pe strada . il puteai scoate oriunde dupa vaccinare . el face asa deoarece vrea si el sa exploreze lumea , nu stie ce se petrece in spatele "zabrelelor".
Scoatel afara. La inceput o sa sara pe toata lumea Smile))). ii spui ferm "nu ai voie" de cate ori o face.
ai topic cu prezentarea lui ?
06-06-2015 09:47 PM
greeneyes Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Mar 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 20
Cam tarziu sa-ti dai seama ca ai un caine abia cand implineste 1 an. E greu sa-l inveti acum ceea ce trebuia sa incepi cand avea cateva saptamani si nici nu cred ca ai avea rabdarea necesara. Nu inteleg de ce ti-ai luat caine daca stiai ca n-ai timp de el. Nu e bichon, stii?
06-06-2015 10:49 PM
laila Deconectat
Baby

Alăturat: May 2015
Multumiri acordate: 2
Multumiri primite: 0
(06-06-2015 10:49 PM)greeneyes a scris:  Cam tarziu sa-ti dai seama ca ai un caine abia cand implineste 1 an. E greu sa-l inveti acum ceea ce trebuia sa incepi cand avea cateva saptamani si nici nu cred ca ai avea rabdarea necesara. Nu inteleg de ce ti-ai luat caine daca stiai ca n-ai timp de el. Nu e bichon, stii?

Bine punctat, insa omul vrea sa stie ce poate face de acu incolo.

Trebuie sa il inveti sa fie sociabil. Ti.ar fi foat mai usor la 3-4 luni, da. Dar se poate si acuma rezolva. Fi tu stapanul, corecteaza-l la cel mai mic semn de agresivitate, si daca nu te descurci cere ajutor practic de la cineva. Adica,mai pe romaneste, plateste un dresor (grija mare cum il alegi) si pune-l sa te invete sa iti dresezi catelul. Vei vedea ca dupa ce stie bunele maniere veti fi si el, si tu mai relaxati,mai calmi.

https://www.facebook.com/AmericanStafordshireTerierr
I love my Amstaff
06-06-2015 11:06 PM
dianan88 Deconectat
Junior
**

Alăturat: Dec 2014
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 9
Multumiri primite: 27
O sa fie mai greu acum dar nu imposibil. Sigur ca trebuia sa incepi mai demult dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
Stiu ca mai demult spuneai ca e uneori agresiv si mai ales cand mananca.
Sa inteleg ca acum e prima oara cand ii pui o zgarda ???
Mai intai incepe prin a-l plimba prin curte o zi-doua, dupa care iesi cu el afara dar in locuri unde nu sunt oameni sau alte animale care sa ii atraga atentia. Ia-ti cu tine niste recompense ca sa-l rasplatesti cand te va asculta. Banuiesc ca o sa il inveti mersul la pas si atunci iti vor trebuii recompense ca sa il tii atent la tine. In cateva zile ,o sapt , ar trebuii sa invete cat de cat sa mearga in lesa. Uite aici un link http://www.animalutze.com/forum/viewtopi...=44&t=4748 citeste partea cu plimbarea structurata, la mine a mers.
Iar cu botnita nu prea sunt in masura sa dau sfaturi,tinand cont ca a mea nici acum n-o poarta, dar o are prinsa la gat ca sa nu imi zica cineva ceva. Stiu doar ca si cu aia trebuie sa il iei incetisor, sa il lasi sa o miroasa, sa ii bagi recompense inauntru ca sa bage singur botul in ea iar dupa ce reusesti sa i-o pui , sa ii atragi atentia cu altceva . Asta e ce am mai auzit si eu, la mine nu a mers :|
Dar el e agresiv doar asa ca latra sau mai si musca?
Iar in ultimul rand nu te mai enerva pe el, nu e vina lui ca l-ai rasfatat prea tare si ai ajuns din stapanul lui, cel putin egalul lui.
06-06-2015 11:24 PM
greeneyes Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Mar 2015
Multumiri acordate: 1
Multumiri primite: 20
Clar ca nu e imposibil, dar sunt probleme mari din ce-mi pot da seama si...nu cred ca exista mare interes. Ma gandesc ca daca ar fi fost, nu s-ar fi ajuns in situatia asta. De un caine trebuie sa te ocupi zilnic, de asta trebuie sa te gandesti foarte bine inainte daca ai putea sa ai grija de un caine asa cum trebuie sau nu. Si, mai ales, ia-ti un caine care ti se poatriveste. Daca nu ai destul timp, ia un caine lenes, care nu are nevoie de multa activitate zilnica.
Eu zic ca ar trebui sa apelezi la un dresor care sa te ajute, altfel nu vad o rezolvare. Trebuie sa-l plimbi zilnic macar 2h/zi, sa alerge, sa oboseasca, sa-si consume din energia acumulata si apoi sa lucrezi cu el la comenzi. Nu e de ajuns sa invete sezi/culcat, etc. daca nu le executa intotdeauna, in orice situatie. Mai putin cu alintatul, mai rar si atunci cand trebuie, adica atunci cand face ceva bine. Cu zgarda si botnita trebuie obisnuit treptat, in curte, cum au zis si fetele. Foloseste recompense in dresaj si ca sa-l determini sa tolereze zgarda si botnita. Nu-l forta ca ai vazut rezultatul. Corecteaza-l mereu cand face ceva gresit (nu cu bataie), spune-i ferm nu sau nu-i voie. Trebuie muuuulta rabdare si perseverenta. Trebuie mereu sa lucrezi cu el, nu doar 30 min pe zi cat il dresezi si dupa il lasi sa faca ce-i taie capul. Cand observi ca greseste, il corectezi, la plimbare, la fel. Il inveti sa mearga la pas, tot cu recompense. E greu sa o iei de la 0 la varsta asta. Smile
06-06-2015 11:45 PM
master1_d Deconectat
Baby

(06-06-2015 10:49 PM)greeneyes a scris:  Cam tarziu sa-ti dai seama ca ai un caine abia cand implineste 1 an. E greu sa-l inveti acum ceea ce trebuia sa incepi cand avea cateva saptamani si nici nu cred ca ai avea rabdarea necesara. Nu inteleg de ce ti-ai luat caine daca stiai ca n-ai timp de el. Nu e bichon, stii?

Asa cum sunt si alte persoane care initial si au luat aceasta rasa pentru ca au crezut ca au timpul necesar ... asa sunt si eu acum. Mai sunt si alte lucruri in viata care pot schimba unele planuri. Nu sunt un pustan care are nevoie de corectii verbale cu subinteles.
Am ajuns doar in situatia in care sunt nevoit sa cer sfaturi...chiar si la varsta asta de 1 an. Si unde ... daca nu pe acest forum?!
07-06-2015 12:10 PM
master1_d Deconectat
Baby

(06-06-2015 11:06 PM)laila a scris:  

Bine punctat, insa omul vrea sa stie ce poate face de acu incolo.

Trebuie sa il inveti sa fie sociabil. Ti.ar fi foat mai usor la 3-4 luni, da. Dar se poate si acuma rezolva. Fi tu stapanul, corecteaza-l la cel mai mic semn de agresivitate, si daca nu te descurci cere ajutor practic de la cineva. Adica,mai pe romaneste, plateste un dresor (grija mare cum il alegi) si pune-l sa te invete sa iti dresezi catelul. Vei vedea ca dupa ce stie bunele maniere veti fi si el, si tu mai relaxati,mai calmi.

Salutare... merci pentru sfaturi. O sa incerc si sper sa si reusesc. Te tin la curent.
07-06-2015 12:13 PM
master1_d Deconectat
Baby

(06-06-2015 11:24 PM)dianan88 a scris:  O sa fie mai greu acum dar nu imposibil. Sigur ca trebuia sa incepi mai demult dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
Stiu ca mai demult spuneai ca e uneori agresiv si mai ales cand mananca.
Sa inteleg ca acum e prima oara cand ii pui o zgarda ???
Mai intai incepe prin a-l plimba prin curte o zi-doua, dupa care iesi cu el afara dar in locuri unde nu sunt oameni sau alte animale care sa ii atraga atentia. Ia-ti cu tine niste recompense ca sa-l rasplatesti cand te va asculta. Banuiesc ca o sa il inveti mersul la pas si atunci iti vor trebuii recompense ca sa il tii atent la tine. In cateva zile ,o sapt , ar trebuii sa invete cat de cat sa mearga in lesa. Uite aici un link http://www.animalutze.com/forum/viewtopi...=44&t=4748 citeste partea cu plimbarea structurata, la mine a mers.
Iar cu botnita nu prea sunt in masura sa dau sfaturi,tinand cont ca a mea nici acum n-o poarta, dar o are prinsa la gat ca sa nu imi zica cineva ceva. Stiu doar ca si cu aia trebuie sa il iei incetisor, sa il lasi sa o miroasa, sa ii bagi recompense inauntru ca sa bage singur botul in ea iar dupa ce reusesti sa i-o pui , sa ii atragi atentia cu altceva . Asta e ce am mai auzit si eu, la mine nu a mers :|
Dar el e agresiv doar asa ca latra sau mai si musca?
Iar in ultimul rand nu te mai enerva pe el, nu e vina lui ca l-ai rasfatat prea tare si ai ajuns din stapanul lui, cel putin egalul lui.

Salutare... nu e prima data cand ii pun zgarda. Are o zgarda pusa de piele pe care am folosit o in curte. Si de mic are zgarda....dar nu a fost deacord cu ele de mic.
Agresiv.... el este foarte sociabil cand intra cineva in curte...se bucura incat face pe el Smile dar cine e dupa gard...indiferent de natura lui...e in stare sa rupa poarta. Probabil pe strada nu v a reactiona asa ... dar nu sunt convins in totalitate pana nu vad si deaia am intrebat.

Merci pt link...o sa ma documentez.
07-06-2015 12:18 PM
dianan88 Deconectat
Junior
**

Alăturat: Dec 2014
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 9
Multumiri primite: 27
Aaa...cred ca e vb de un caine prea alintat si cu gura mare Big Grin
S-ar putea ca afara sa fie cuminte. Iti trebuie multa rabdare si perseverenta dar sunt sigura ca poti lucra cu el.
Apropo...niste poze , ceva??? Tongue
07-06-2015 03:57 PM
 Multumiri acordate de: master1_d
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor