Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
amstaff 5 luni
Autor Mesaj
Sensi Deconectat
Baby

Alăturat: Feb 2016
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
amstaff 5 luni
Buna tuturor! In primul rand imi cer scuze daca nu postez unde trebuie/cum trebuie, e prima data cand postez pe forum, in al 2lea rand, vreau sa va rog daca puteti sa imi dati ceva sfaturi legate de hranirea micutei de aici din poza:

http://imgur.com/JkFjcBk

sper de asemenea ca poza se incarca si am pus-o corect Smile.
Deci, ea e sensi, are aproximativ 5 luni... E prima data cand am un amstaff si as vrea sa o cresc si sa am grija de ea cat mai bine posibil.
am citit multe chestii foarte utile si interesante pe forum de care o sa tin cont in cresterea ei, insa cel mai mult acum ma intereseaza partea cu hranitul. Ce imi sugerati sa ii dau/fac de mancare la varsta asta? am citit despre royal canin, orez cu legume/carne, mancare uda la plic, suplimente nutritive etc.. insa nu stiu cum sa alternez mancarea, ca banuiesc ca nu i le pot da pe toate.

De 3 zile de cand e la mine e super vioaie, jucausa, iubitoare, cere si ofera afectiune Smile. Afara e mai greu, am de lucrat cu ea ptr ca nu prea merge la pas, mai trage, vrea sa fie ea sefa Smile. Cu alti caini nu prea se joaca, mai degraba se retrage cand vin spre ea, nu e agresiva, da putin din coada si se retrage.. ma gandesc ca e si micuta si oarecum fricoasa acum, eu oricum o sa-i permit sa socializeze cu vietati de orice fel Big Grin. Am citit si inteles ca are nevoie de multa miscare ptr a se dezvolta corect, stau in apartament si incerc sa o tin cat mai mult posibil afara, dar e putin mai greu acum ca nu ii pot da drumu din lesa pana nu o obisnuiesc sa ma asculte, sa nu fuga, sa nu sara pe alti oameni sa se joace etc.

imi cer scuze ptr textul destul de lung si sper sa primesc sfaturi de la alti posesori de minunatii ca Sensi Big Grin. Desigur, orice sfat e binevenit.

multumesc frumos
10-02-2016 03:57 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
10-02-2016 03:57 PM
Pepsý Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Dec 2015
Reputaţie: 3
Multumiri primite: 14
RE: amstaff 5 luni
salut. Bine ai venit!

In primul rand...mancarea!!
Aici tine doar de tine! Eu ii dau Acana Puppy Large Breed si merge foarte bine cu ea! altii dau Brit, altii Bosh, taste of the wilde etc!
Gandeste-te de cati bani dispui si in funcție de asta unde te incadrezi. ideal este sa ii dai hrana super premium dar cum nu traim intr-o lume ideal asa nu dam tot timpul mancarea ideala.
Cat priveste Royal Canin am tot auzit si citit ca nivelul lor ar fi scazut, dar daca catelului tau ii merge bine cu ea poti sa continui. Daca totusi ai posibilitati si vrei sa schimbi pe ceva mai bun, vezi unde te incadrezi, uita-te la compozitie (evita cartofii in compozitie parerea mea) vezi cum stau cu calciu vitaminele etc. cumpara la inceput cate putin din fiecare si incearca vezi ce ii place cel mai mult.
Nu face aceste incercari in termene scurte (adica azi dai un fel, maine dai un fel etc) ca o sa o deranjezi la stomac. da-i cate putin si o sa iti dai seama ce ii place.

Nu uita sa ii dai calciu separat (k9, petphos ce consideri tu...momentan petphosul ar fi mai bun) poti sa dai si cartofan si alte vitamine. dar pentru asta mai buine vb cu un medic sa iti spuna exact daca are nevoie, ce ar avea nevoie etc!

Cat priveste alte feluri de mancare...merg si niste oua, gaturi de curcan cu orez, legume in orez, eu ii dau la al meu ficat si rinichi de vita (de obicei ii fierb..cand ii mai scap rar cate o bucatica cruda...turbeaza de fericire), ca hrana la cutie la al meu merge minunat cu petkult...cateodata sa schimb gustul de boabe pun o lingura ..doua de carnita peste boabe si amestec.
avand copii, al meu s-a invatat si cu portocale, banane, mere, ceapa, morvoci si ce mai fura copii si ii dau pe ascuns. nu e un lucru rau sa il inveti cu legume.

cat priveste cum sa alternezi mancarea..eu de obicei evit sa dau mancarea ce poate fermenta seara inainte de culcare. adica legumele, carnea etc..evit s ao dau seara si dau doar boabe. totul este sa nu sari de nevoie zilnica de hrana de care are nevoie. stai linistit o sa te inveti tu!

Cat privesc iesirile...am mai scris unui coleg pe aici...nu forta catelul.
Nu il duce direct intre caini mari, care se joaca mai puternic. Incearca sa gesesti un grup cu catei mai mici, sau care au pui tot asa ca tine, si o sa vezi ca o sa prinda curaj. incet incet...va invata sa se joace. Probabil nu a fost scoasa afara sau bagata intre catei pana acum si de aceea este mai sperioasa. incurajeaza cu premii cand se duce sa se joace. nu o certa cand vine. daca un catel o tavaleste, du-te spre ea, da-i un premiu, mangai-o cat e jos sa vada ca nu i se intampla nimic.
Important...trebuie sa se joace. Socializarea este una dintre cele mai importante lucruri pentru aceasta rasa.

Cat priveste mancarea, chiar ieri scriam aici, fa-i un program...dimineata 1 ora in care sa o alergi putin (bineinteles cand se mai incalzeste) invata sa faci si tu un joking sau sa iesi cu bicicleta si ea sa alerge libera dupa tine. NU lega lesa la bicicleta sa o tragi obligata si nu merge tare. este o plimbare si o miscare de placere.
tine-o pe afara cam 40-60 min dimineata. dupa masa sau seara..depinde de programul tau...mai scoate-o o ora, poate si mai mult.
Seara avand in vedere ca sunt si mai multi catei prin parcuri...du-te cu ea la joaca..cand va invata sa se joace va obosi jucandu-se si asa nu va trebui sa o alergi seara. invat-o programul si asa se va invata si ea..cand sa faca, cand sa fie cuminte in casa ca stie ca va iesi cand va venii timpul etc...

Trasul in lesa..toti cainii la varsta asta trag in lesa..mai ales daca te cunosc de scurt timp.
Sfatul meu este sa strangi niste bani si sa o dai la un dresor specializat. ii va schimba comportamentul si o va disciplina.
invata sa te impui in fata ei...plimba mana prin mancare..ai grija ca poate te va marai la inceput...nu te speria...incet incat va invata ca tu esti cel care ii dai de mancare.
Las-o sa prinda si ea incredere in tine si sa se obisnuiasca cu tine.

Saritul pe oameni..asta este problema care o am si eu la al meu de 4 luni aproape. si este o problema mare in parc. la adulti ca ii murdareste, la copii ca se sperie.
Eu am inceput ca atunci cand se urca pe mine sa o calc pe o laba din spate pe care se sprijina. vad ca s-a mai cenzurat dar e mult de lucrat. oricum..sunt mici la varsta asa si se bucura foarte mult si asa se manifesta. mai ales daca ai invatat-o in brate...asa cum am facut eu si toti membrii familiei mele Smile))). cand va creste va scapa si de acest „obicei”

cam asta este. spor la treaba si sa te bucuri de el.
11-02-2016 10:48 AM
Sensi Deconectat
Baby

Alăturat: Feb 2016
Reputaţie: 0
Multumiri primite: 0
hei, buna!

Imi cer scuze ca nu ti-am multumit mai devreme ptr raspuns si sfaturi, dar am intampinat alte probleme cu catelusa. A avut o chestie, un fel de ciuperca pe piele, cateva bubite rosii pe cap, cateva pe picioare si se scarpina foarte tare (pana ii dadea sangele si isi facea rani). Am fost la veterinar, i-a facut un tratament injectabil 5 zile, mi-a dat acum sa ii dau 10 zile pastile (antibiotic) + ulei de somon + un anumit fel de bobite (250g/zi) + sampon special + alte pastile (imi scapa acum cum se numesc, dar au miros de peste). Mie mi se pare putin 250g pe zi si muulte pastile, dar... nu sunt doctora, nu comentez Smile

intr-adevar, bubitele s-au uscat si se scarpina din ce in ce mai putin, dar mi se pare ca ii e tot timpul foame si nu e hranita cum trebuie (eu am o problema cu mancarea, sa fie hranita bine Big Grin )

intre timp ea e din ce in ce mai nebuna, mai iubitoare si jucausa Smile).

In legatura cu legumele, am incercat-o cu toate legumele si fructele care mi-au picat in mana (rosii, castraveti, varza, banana, cartof crud, castravete murat chiar Smile) si nu are treaba, baga tot. Acum nu intelege gresit ca am indopat cainele cu castravete murat si carfofi, i-am dat o bucatica mie sa vad daca il mananca Big Grin

Cu socializarea nu mai avem probleme, se joaca cu toti cainii care o accepta. Se retrage imediat daca celalalt maraie sau e mai agresiv (ceea ce e bine, presupun).

iti multumesc mult ptr raspuns si sper cand ai timp sa imi spui ce parere ai despre tratamentul pe care il facem acum Smile

o seara buna
20-02-2016 07:58 PM
Pepsý Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Dec 2015
Multumiri primite: 14
in primul rand trebuia sa intrebi doctorul exact ce diagnostic are!

In general, daca nu esti foarte sigur de acel diagnostic mai cauti o parere.

in ceea ce priveste smptomele prezentate de tine suna destul de rau. Nu sunt doctor dar tratamentul injectabil pe durata de 5 zile si antibiotic 10 zile suna ca a fost ceva serios.

in ceea ce priveste mancarea, 250 g/zi la varsta de 6 luni aprox este foarte putin. probabil ca este flamanda tot timpul.
Despre mancarea pe care ti-a dat-o probabil ca este una sa protejeze ficatul datorita tratamentului. intreba exact ce mancare a dat si mai cumpara si tu. Chiar daca, sa zicem, ca se impuneau mese mai mici ca cantitate in primele zile de tratament (si avand in vedere si diagnosticul) cu timpul, cand catelul incepe sa se indrepte, trebuie incet incet sa revii la cantitatea normala de mancare.

Mai ales ca bobitele de de regim nu sunt atat de hranitoare ca mancarea normala.

deci, daca vezi ca catelul este intr-o evidenta refacere, are chef de joaca iar etc...mareste protia de mancare, incet incet, pana spre cantitatile normale. cand tratamentul este gata reia mancarea pe care o dadeai inainte de tratament.

Atentie la cum revii la mancare. da-o incet...in prima zi da aprox un sfert de aceasta mancare in portia pe care o dai. celelalte 3 sferturi pui mancarea de regim pe care o dai. a doua zi te duci spre jumate...a 3 zi..cam 3 sferturi...a 4 zi ai schimbat totul.

acum, ia-o mai usor cu muraturile, ceapa, rosii, castraveti ca astea fermenteaza in stomac si se strica rau la burta.

ca sa ii dai si o ocupatie si sa fie si ceva bun...incearca sa ii dai un morcov intreg.

bafta si multa sanatate.
22-02-2016 10:39 AM
Sandokan Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Jan 2014
Multumiri acordate: 7
Multumiri primite: 33
dai 250 grame bobite. dar suplimenteaza, cu mancare umeda la conserva sau mancare gatita inca 250 grame pe zi sau 300 de grame.
22-02-2016 07:31 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Cumpar catel Amstaff AdrianOvidiu5 3 1,070 13-10-2016 10:16 PM
Ultimul mesaj: AdrianOvidiu5
  Este amstaff sau nu ? ionut_andrei_muntean 6 1,483 30-08-2016 01:17 PM
Ultimul mesaj: ionut_andrei_muntean
  Chop, băiatul meu în vârstă de 2 luni și 6 zile Mihaiduda 5 4,441 13-02-2016 05:48 PM
Ultimul mesaj: Zaza
  Găsit amstaff in Brașov Rafael 15 11,741 29-12-2015 11:09 AM
Ultimul mesaj: Pepsý
  Amstaff Mexes97 4 1,327 17-12-2015 05:25 PM
Ultimul mesaj: Mexes97
  CUMPAR AMSTAFF Alex luna 12 2,660 30-06-2015 02:00 PM
Ultimul mesaj: Alex luna
Thumbs Up Amstaff sau ? Alex luna 13 2,986 20-06-2015 09:46 AM
Ultimul mesaj: Anitaa

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor