Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
cum s-o ingrijes pe Zora
Autor Mesaj
mada Deconectat
Baby

Alăturat: Sep 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
cum s-o ingrijes pe Zora
Buna, in urma cu doua saptamani si jumatate am luat o catelusa de la padoc. Nu stiu daca e Amstaff sau ceva corcitura, dar nu conteaza. Imediat cum am adus-o acasa a inceput sa tuseasca foarte tare si sa-i curga nasul. Am inceput tratamentul cu antibiotic (cefa cure, 2 capsule pe zi). In fine, avea 16 kg si manca de rupea (peste doua kilograme de spate de pui pe zi, plus supa, plus paine, plus nuci si graunte de pe jos). Situatia a durat cam 5 zile (intre timp am inceput sa-i dau si bronhexin, 1/2 de comprimat pentru adulti pe zi). Apoi patru zile n-a mancat aproape nimic, doar din mana cate un galbenus de ou, bucatele infime de pastrama, coaja de paine, in fine, ii dadeam ce vedeam ca accepta. Dupa 8 zile cu cefa-cure am trecut pe gentamicina injectabila, timp de 5 zile, tratamentul fiind gata miercurea trecuta (pe 23 septembrie). Intre timp si-a revenit si cu mancarea, intr-o zi i-am dat, pentru ca numai asta accepta, 1,5 kg de crenvursti. Acum ii mai curge putin nasul, doar dimineata. Problema e ca initial s-a banuit ca ar putea avea jigodie (in mai putin de o luna a avut pui - ea fiind cam de 2-3 ani, aruncata dintr-o masina de fostul stapan, sterilizata, deparazitata intern si vaccinata. Unii medici s-au gandit ca din cauza imunitatii scazute ar fi putut face jigodie, dar, din fericire, n-a fost asta. Varianta a doua a fost cea de tuse de canisa. Problema e ca mai am acasa doi catei, un mosulica de aproape 12 ani si o junioara de 1 un si 2 luni. Sunt metisi, dar fac parte din familie. Pe Zora, amstafful, il tin din pacate afara, pentru ca ma tem sa nu fie contagioasa. E foarte blanda, dar acum, revenindu-si, evadeaza in fiecare zi si fuge pe strazile din vecinatatea casei. De frica sa nu o loveasca o masina, am legat-o. O scot zilnic la plimbare, dar mi-e tare mila de ea. Intrebarea mea la care va rog sa-mi dati raspuns este: cum sa am grija cat mai bine de ea? Nu mananca granule si nici conserve, oricat de scumpe ar fi ele. Ii plac la nebunie crenvurstii si carnea cruda de pui (cu tot cu os). In plus, afara e cam frig si ea are blanita scurta, asa ca acum sta mai mutl in cusca. Are si purici, dar veterinarul a zis ca nu-i momentul pentru picaturi, s-o mai las o perioada inainte de a i le pune. Ce ar fi cel mai bine pentru ea? Ce ar trebui sa fac ca sa fie multumita?
28-09-2015 10:51 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
28-09-2015 10:51 AM
Moise Mariana Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2015
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 10
RE: cum s-o ingrijes pe Zora
In primul rand consulta urgent un veterinar , nu o lasa sa se chinuie.Chiar daca ai fost o data cu ea la vet. mai dute o data, nu este normal sa nu-I treaca.
01-10-2015 08:06 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2017 Toate drepturile rezervate autorilor