Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
deficit de minerale, vitamine?
Autor Mesaj
daniel_mdi Deconectat
Baby

Alăturat: Dec 2014
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 6
RE: deficit de minerale, vitamine?
(02-06-2015 08:12 PM)laila a scris:  Pana la 3 saptamani a mancat de la mamica. De la 3 la 6 a mancat orez cu legume si cu ceva conserva ptr catei. De la 6 la 8, 9 brit premium puppy. Dupa mi-a facut matreata si am inceput si eu sa nu ma mai iau dupa vanzatorul de la magazin, si am facut un research cu ajutorul dr. Google si am ajuns la decizia de a merge pe taste of the wild, acana sau orijen. Am inceput cu TOW, am trecut la Acana, si acuma mananca Orijen, si o masa pe zi de mancare gatita, special ptr el, :-)

Din pacate nu tin minte exact daca avea aceasta problema de mic, peste poze m-am uitat dar imi e greu sa imi dau seama... Doctorul mi-a zis sa continui cu suplimentele, cu grija la pauza. Si in plus ulei de somon. Nu stiu daca e suficient, dar nu stiu cu ce sa il ajut in plus.

As mai merge la o consultatie cu el la un alt doctor in bucuresti, insa nu stiu unde... La asta ma gandeam si eu ca cre deficit de minerale si vitamine sa aiba daca am avut grija ca de la 6 saptamani de cand l-am luat sa aiba ce e mai bun
Îți recomand sa cauți un veterinar specializat pe ortopedie si sa vb cu el. Mâncarea gătită nu conține toți nutrientii de care are nevoie, eventual dai ca si o gustare intre mese. Deficitul de minerale, vitamine si calciu nu cred ca e din alimentația pe care i-ai administrat-o, acolo poate fi vb si de o problema genetica sau congenitala, pot fi multe cauze, lipsa de vitamine e cel mai la indemana diagnostic.
02-06-2015 08:53 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
02-06-2015 08:53 PM
laila Deconectat
Baby

Alăturat: May 2015
Multumiri acordate: 2
Multumiri primite: 0
(02-06-2015 08:53 PM)daniel_mdi a scris:  
(02-06-2015 08:12 PM)laila a scris:  Pana la 3 saptamani a mancat de la mamica. De la 3 la 6 a mancat orez cu legume si cu ceva conserva ptr catei. De la 6 la 8, 9 brit premium puppy. Dupa mi-a facut matreata si am inceput si eu sa nu ma mai iau dupa vanzatorul de la magazin, si am facut un research cu ajutorul dr. Google si am ajuns la decizia de a merge pe taste of the wild, acana sau orijen. Am inceput cu TOW, am trecut la Acana, si acuma mananca Orijen, si o masa pe zi de mancare gatita, special ptr el, :-)

Din pacate nu tin minte exact daca avea aceasta problema de mic, peste poze m-am uitat dar imi e greu sa imi dau seama... Doctorul mi-a zis sa continui cu suplimentele, cu grija la pauza. Si in plus ulei de somon. Nu stiu daca e suficient, dar nu stiu cu ce sa il ajut in plus.

As mai merge la o consultatie cu el la un alt doctor in bucuresti, insa nu stiu unde... La asta ma gandeam si eu ca cre deficit de minerale si vitamine sa aiba daca am avut grija ca de la 6 saptamani de cand l-am luat sa aiba ce e mai bun
Îți recomand sa cauți un veterinar specializat pe ortopedie si sa vb cu el. Mâncarea gătită nu conține toți nutrientii de care are nevoie, eventual dai ca si o gustare intre mese. Deficitul de minerale, vitamine si calciu nu cred ca e din alimentația pe care i-ai administrat-o, acolo poate fi vb si de o problema genetica sau congenitala, pot fi multe cauze, lipsa de vitamine e cel mai la indemana diagnostic.

Intradevar mancarea gatita e pe langa bobite, mai exact asa de gust, si ca sa se obisnuiasca si cu altceva inafara de boabe. (Am avut un catel care creescut doar cu boabe a infulecat ceva la un gratar si a facut gastrtita, si vreau sa evit asa ceva )

https://www.facebook.com/AmericanStafordshireTerierr
I love my Amstaff
02-06-2015 08:56 PM
daniel_mdi Deconectat
Baby

Smile) daca un câine o făcut gastrita cred ca nici tie nu ți-a fost ușor. Si al meu a mâncat de doua ori slănină cu care am uns grătarul. Gastrita o face probabil de la grăsime si condimente, ma gândesc ca in hrana ce o pregătești nu pui așa ceva in ideea sa-l obișnuiești.
02-06-2015 09:03 PM
laila Deconectat
Baby

(02-06-2015 09:03 PM)daniel_mdi a scris:  Smile) daca un câine o făcut gastrita cred ca nici tie nu ți-a fost ușor. Si al meu a mâncat de doua ori slănină cu care am uns grătarul. Gastrita o face probabil de la grăsime si condimente, ma gândesc ca in hrana ce o pregătești nu pui așa ceva in ideea sa-l obișnuiești.

Doar carne din pasari creascute la sol, si uneori orez cu legume :-)
Da... M-am speriat putin, era si ajun de sarbatori, cabinete inchise, nu eram nici in oras .

Pe partea cu alimentatia Pluto e bine, cred ca e calit. Nu abuzez de stomacelul lui si nu ii dau sa manance ce nu as manca eu.

De cafortan stii ceva? Din ce am citit pe forum am inteles ca ar fi cel mai indicat supliment pentru el...

I love my Amstaff
02-06-2015 10:22 PM
laila Deconectat
Baby

Si ou de prepelita. Era sa uit. Ii plac la nebunie :-)

I love my Amstaff
02-06-2015 10:23 PM
daniel_mdi Deconectat
Baby

Nu pot să-mi dau cu părerea pt ca nu folosesc. "E bun pt el" tu ști ce urmărești, masa musculara sau dezvoltarea osoasa. Daca vrei pt oase, urmărește un supliment cu procentajul de Ca mai ridicat, daca vrei pt musculatura(eu credca e prea devreme) te uiți după proteine. Eu consider ca daca il hrănești cu un produs superpremium nu e nevoie să-l îndopi cu suplimente.
02-06-2015 10:46 PM
daniel_mdi Deconectat
Baby

Albușuri de oua poți să-i dai cat te tine portofelul, sa fi atenta la gălbenuș ca pe lângă vitamine conține si toxine, unu pe săptămână e suficient, asta e pt cele de găină.
02-06-2015 10:51 PM
dianan88 Deconectat
Junior
**

Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 9
Multumiri primite: 27
Albusurile din cate stiu nu sunt recomandate ci din contra galbenusul, dar cum ai spus si tu, cate unul pe sapt.
02-06-2015 11:00 PM
daniel_mdi Deconectat
Baby

(02-06-2015 11:00 PM)dianan88 a scris:  Albusurile din cate stiu nu sunt recomandate ci din contra galbenusul, dar cum ai spus si tu, cate unul pe sapt.

Albușurile sunt proteina aproape pura fara vreo subs toxica. Ai înțeles ceva da e invers Wink
02-06-2015 11:23 PM
dianan88 Deconectat
Junior
**

Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 9
Multumiri primite: 27
Acum m-am mai uitat o data si era vorba de albusul crud (pt ca nu se digera ) . Fiert e ok. Smile
02-06-2015 11:32 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  deficit de minerale, vitamine? laila 1 1,152 29-05-2015 01:01 PM
Ultimul mesaj: Anitaa

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2019 Toate drepturile rezervate autorilor