Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
intrebari legate de rasa amstaff
Autor Mesaj
gabytzu Deconectat
Baby

Alăturat: Jul 2014
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 3
Multumiri primite: 0
RE: intrebari legate de rasa amstaff
aratai un rom ...imposibil sa nu latre
26-07-2014 06:15 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
26-07-2014 06:15 PM
gabytzu Deconectat
Baby

salutare.....am o nelamurire la catel de 2 luni pot sai dau acest tip de produs Royal Canin Medium Junior?!...amstaff multumesc
04-08-2014 05:47 PM
Ionut Deconectat
Junior
**

Alăturat: Sep 2012
Reputaţie: 5
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 10
Tiberiu, nici Don al meu care are 1 an si 2 luni nu latra. În schimb Ares (celalalt caine in varsta de 2 ani jumate) latra des, asa a fost de mic. Dar nu vad nimic folositor in a latra aiurea.

Gabytzu, cred ca iti trebuia mai multa educatie!! Esti pe un forum public iar tu practic ataci o anumita etnie. Lipsa totala de respect din partea ta. Urat!
04-08-2014 05:59 PM
gabytzu Deconectat
Baby

nu atac nici o etnie .....era o presupunere ...o gluma ....aici e vb de caini si etnii ....ms ca mi-ai atras atentia sa nu glumesc despre mine ....
04-08-2014 06:07 PM
gabytzu Deconectat
Baby

si daca poate sa-mi raspunda cineva la acea intrebare de mai sus as fi recunoscator despre Royal Canin Medium Junior daca merge la amstaff de 2 luni
04-08-2014 06:09 PM
Uimeste-ma Deconectat
Baby

Alăturat: Oct 2014
Multumiri acordate: 1
Wink RE: intrebari legate de rasa amstaff
Salutare!
De doar doua zile detin si eu o femela amstaff, care are doar 3 luni..
Tin sa mentionez ca o tin intr-un apartament cu 3 camere si ca ii acord tot timpul ei.
Nu prea stiu ce sa-i dau sa manance, avand in vedere ca nu prea mananca "cerebrele" bobite cumparate.
As dori daca se poate sa ma ajutati in anumite privinte:
1-Ce sa-i dau de mancare.
2- sa-i tai urechile respectiv coada? ea fiind femela...
3-Cum reactioneaza cand intra in calduri? Daca o tin la apartament o sa aibe probleme cu asta? Trebuiue sa-i fac respectiva operatie?
İmage
11-10-2014 04:30 PM
stelica Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Apr 2014
Multumiri acordate: 4
Multumiri primite: 10
(11-10-2014 04:30 PM)Uimeste-ma a scris:  Salutare!
Tin sa mentionez ca o tin intr-un apartament cu 3 camere si ca ii acord tot timpul ei.
Nu prea stiu ce sa-i dau sa manance, avand in vedere ca nu prea mananca "cerebrele" bobite cumparate.
3-Cum reactioneaza cand intra in calduri? Daca o tin la apartament o sa aibe probleme cu asta? Trebuiue sa-i fac respectiva operatie?
İmage

1.Toti vor zice ca Royal Canin, Acana si restu is cele mai bune, total de acord dar daca nu-ti permiti, poti sa-i cumperi si la 10lei kilogramul, tot aici, eu cumpar salam pentru catei, e 5lei kg, mananca de rupe, se ridica in doua picioare cand e cu gura in castronel de fericire. Are 3 luni si al meu, 4 mese pe zi, 2 de salam, 2 de boabe ( acu folosesc de la Pedigree [ mie mi se pare bune]).
2.Sa-i tai coada .. e penibil si ar arata super aiurea, urechile .. depinde de gust si preferinte, in ultimul timp am vazut ca nu se mai obisnuieste asa tare ca inainte cupajul.
3.Daca n-ai pedigree la ea, poti s-o sterilizezi si nu numai ca va fi mai sanatoasa dar nici nu vei mai avea probleme.
4.Daca nu-i dai mancare super premium trebuie sa conbini cu suplimente ( Ca, vitamine, etc ). Cauta-l pe fb pe Mihai Adrian Lupes, e expert in nutritie si alimentatie.
5.Daca o tii in apartament, trebuie s-o obisnuieste pe cat posibil sa nu-ti roada tot de prin casa ca aceasta rasa e foarte energica.
11-10-2014 05:20 PM
Uimeste-ma Deconectat
Baby

(11-10-2014 05:20 PM)stelica a scris:  
(11-10-2014 04:30 PM)Uimeste-ma a scris:  Salutare!
İmage
1.Toti vor zice ca Royal Canin, Acana si restu is cele mai bune, total de acord dar daca nu-ti permiti, poti sa-i cumperi si la 10lei kilogramul, tot aici, eu cumpar salam pentru catei, e 5lei kg, mananca de rupe, se ridica in doua picioare cand e cu gura in castronel de fericire. Are 3 luni si al meu, 4 mese pe zi, 2 de salam, 2 de boabe ( acu folosesc de la Pedigree [ mie mi se pare bune]).
2.Sa-i tai coada .. e penibil si ar arata super aiurea, urechile .. depinde de gust si preferinte, in ultimul timp am vazut ca nu se mai obisnuieste asa tare ca inainte cupajul.
3.Daca n-ai pedigree la ea, poti s-o sterilizezi si nu numai ca va fi mai sanatoasa dar nici nu vei mai avea probleme.
4.Daca nu-i dai mancare super premium trebuie sa conbini cu suplimente ( Ca, vitamine, etc ). Cauta-l pe fb pe Mihai Adrian Lupes, e expert in nutritie si alimentatie.
5.Daca o tii in apartament, trebuie s-o obisnuieste pe cat posibil sa nu-ti roada tot de prin casa ca aceasta rasa e foarte energica.

Multumesc!
De luni o sa-i cumpar si eu salam sa vad cum reactioneaza, pana acum nu am incercat. I-am facut mancare de orez cu carne de vita, i-am dat galbenus de ou pe post de vitamine, acum vad ca mai manca si bobite, dar cateva...
İmage
11-10-2014 08:11 PM
Uimeste-ma Deconectat
Baby

As vrea sa pun o poza cu catelusa, dar nu reusesc. Vreau sa stiu daca e rasa pura sau metis...

İmage
11-10-2014 10:43 PM
Alleexxa Deconectat
Avansat

Alăturat: Feb 2013
Reputaţie: 7
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 64
1. Ar fi bine sa-l inveti sa pape bobite fiindca ii asigura tot ce are nevoie,daca nu-i dai nimic altceva va manca,iti garantez asta. Desigur,o hrana superpremium sau cel putin premium pentru o crestere sanatoasa. Pedigree e printre cea mai proasta hrana,nu acum vezi rezultatele ci mai tarziu,te trezesti cu probleme digestive,hepatice,etc. Hrana superpremium ar fi: proplan,acana,belcando,taste of the wild,orijen. Hrana premium: alleva,bosch,brit,advance. Daca chiar nu-ti permiti macar dai friskies,e mai bun decat pedigree...
Vreau si eu numele salamului care il dai,daca poti sa mi-l spui. Mi-e greu sa cred ca exista un salam cat de cat de calitate.
Ganditi-va in felul urmator,un copil de 2 ani ar manca ciocolata,dar nu-i dati,de ce? Fiindca nu-i sanatoasa,dar lor le place. Asa e si cu cainii,trebuie sa le dati ceva sanatos nu ce le place lor. Ei se multumesc ca au mancare,nu sunt oameni sa aleaga (asta a spus cesar milan!)

2. La amstaff/pitbull nu se taie coada. Cuparea urechilor e doar de estetic,asta ramane la alegerea ta,daca o vrei cupata sau nu,dar inainte trebuie sa ai mare grija la vetul care o cupeaza,multi se lauda,dar putini se pricep.

3. Au si ele ciclu mentrual Smile) deci murdaresc prin casa,dar acum exista chilotei speciali si vei mai avea probleme cand o scoti pe afara ca se vor tine masculii dupa ea. Presupun ca nu are pedigree asa ca esti cam obligat sa o sterilizezi,in plus,e mult mai sanatos pentru ea,nu mai are sanse sa faca piometru,tumori mamare sau alte probleme de genul.

Daca nu are pedigree sau cel putin nu provine din parinti cu ped nu are cum sa fie de rasa,doar metis de amstaff sau in cel mai rau caz metis.

Sfaturi in plus:
-cat e in crestere (cam pana la 8 luni) dai ceva vitamine: cafortan,k9 complete growth,15 cu 15 pauza cateva cure,mai apoi daca primeste mancare superpremium poti sa renunti la ele si sa nu mai faci cure la cateva luni
-miscare,momentan cat poate fiind pui,dar mai apoi daca nu isi consuma energia va incepe sa-ti faca necazuri prin casa
-socializeaza cat mai mult,du-o in aglomeratie,lasa lumea sa o atinga,las-o sa se joace cu cainii si orice semn de agresivitate trebuie corectat
-dresajul de baza: sezi,asteapta,lasa,mers la pas,nu-i voie,iar mai apoi culcat si tot felul de trucuri,asta il va solicita psihic si avand in vedere ca stai la apartament iti va fi de mare ajutor
si cel mai important invat-o unde ii este locul in ierarhie,aratai cine e seful. Gasesti multe articole despre asta pe forum,pe net.

Rabdare multa si succes!

İmage
12-10-2014 12:01 AM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  alimentatie amstaff Ferdy 6 8,980 30-04-2017 08:08 AM
Ultimul mesaj: Dragos 75
  Alimentatie Amstaff Claudiu 11 34,830 23-03-2017 02:33 AM
Ultimul mesaj: Vasy86
  Mancare pui amstaff Oprea 5 2,628 08-02-2017 09:12 AM
Ultimul mesaj: Ioana1980
  Amstaff sau metis (maicasa e amstaff) Razvan33 8 2,319 06-02-2017 07:39 PM
Ultimul mesaj: Ioana1980
  Amstaff U.K ioanam13 9 5,042 01-02-2017 01:39 AM
Ultimul mesaj: Madallinaaaaa
  Metis amstaff. honico 8 2,636 15-05-2016 01:39 PM
Ultimul mesaj: honico
  Parere puii amstaff. neculaealex 21 9,874 01-02-2016 02:58 PM
Ultimul mesaj: Sandokan
  Ce boabe sa dau la un amstaff 7 saptamani? Izsak 9 4,300 20-12-2015 10:21 AM
Ultimul mesaj: Rona_Alex
  Corcit sau rasa Sașa 52 15,132 16-11-2015 08:02 PM
Ultimul mesaj: Sașa
  Intrebare Amstaff andrei1993 1 1,644 02-11-2015 08:28 AM
Ultimul mesaj: Sandokan

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2018 Toate drepturile rezervate autorilor