Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problema bubite
Autor Mesaj
anamunteanu Deconectat
Baby

Alăturat: Nov 2014
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
problema bubite
İmage

BUna seara! El este Snoop, catelul meu amstaff in varsta de aproape 5 luni. Avem urmatoarea problema medicala: de aprox 4 saptamani (adica de cand l-am luat, la o zi-doua) i-a aparut o bubita rosie pe gat, care a avansat foarte rapid intr-o galma rosie si umflata ,dar nedureroasa. Am fost cu el la veterinar si ne-a pus initial diagnosticul de foliculita si mi-a dat doar unguent baneocin. Dupa cateva zile, buba nu s-a micsorat,a format si puroi si atunci am inceput tratamentul cu antibiotic. Pastile tsefalen si spray terramycin si tinctura de iod. DUpa cateva zile, deja era o ameliorare vizibila, am continuat tratamentul , am scapat de puroi , dar am solicitat un examen bacteriologic si o antibiograma,iar rezultatul a fost urmatorul: s-a izolat si identificat o flora polimorfa normala,fara implicatie patologica. Doctorita mi-a spus ca ar fi putut sa fie un histiocitom(tumora benigna). Toate bune si frumoase,buba s-a vindecat,s-a uscat,incepuse sa cresca si parul in acel loc, cand deodata au aparut o multime de alte bubite rosii pe tot pieptul,gatul si ceafa. MI s-a recomandat si o analiza micotica,pe motivul ca poate nu exista bacterii,dar poate exista o ciuperca. Vreau sa fac si aceasta analiza si sa vedem ce iese.
Intrebarea mea este: ati mai auzit de asemena cazuri? POate fi oare o alergie de la mancare sau alti factori?Toti veterinarii spun ca sistemul imunitar al puilor este nedezvoltat si pot aparea frecvent probleme de sanatate.
Hrana pe care o folosesc este royal canin medium junior, nu ii dau alta mancare, ocazional cate un morcov si mar.
Catelul este cu pedigree, l-am luat de la Praetorian Staff Kennel si proprietarul canisei mi-a spus ca nu a avut niciodata asemenea probleme.
Va multumesc si astept pareri, eventual recomandari.

P.s. Intentionez sa ii fac analiza micotica la clinica veterinara armeneasa..pareri despre ea?
20-11-2014 11:29 PM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
20-11-2014 11:29 PM
nero1234 Deconectat
Baby

Alăturat: Apr 2016
Reputaţie: 0
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 0
RE: problema bubite
Buna. Si eu am un catel de 5 luni cu bubite rosii care apar pe tot corpul. Fac tratament injectabil cu antibiotic si histaminice , dispar, dar dupa o saptamana reapar. Am fost la 4 cabinete si nu am rezolvat inca. Cainele mananca numai hrana uscata hypoalergenica . Daca stie cineva un remediu........
14-04-2016 10:52 AM
Sandokan Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Jan 2014
Reputaţie: 3
Multumiri acordate: 7
Multumiri primite: 33
RE: problema bubite
(14-04-2016 10:52 AM)nero1234 a scris:  Buna. Si eu am un catel de 5 luni cu bubite rosii care apar pe tot corpul. Fac tratament injectabil cu antibiotic si histaminice , dispar, dar dupa o saptamana reapar. Am fost la 4 cabinete si nu am rezolvat inca. Cainele mananca numai hrana uscata hypoalergenica . Daca stie cineva un remediu........
incearcă si hrana umedă , mancare de casă orez , piept de pui , morcov , galbenus ou., dar nu garantez sa rezolve treaba . e bine de incercat. ce ai tu e o boală rară. care se manifestă la putine exemplare. dai pe piele cu ulei de ricin . introdu in alimentatia lui ulei de somon.
14-04-2016 05:05 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Problema mers Amstaff amstaff_GJ 3 1,569 13-02-2016 05:42 PM
Ultimul mesaj: Zaza
  problema cu hrana!! diana 17 5,436 29-06-2015 09:48 AM
Ultimul mesaj: greeneyes
  Bubite, roseata Adriana 20 5,706 28-01-2015 05:35 PM
Ultimul mesaj: Razvan1994
  Problema - Picioare stelica 20 8,412 09-11-2014 01:37 AM
Ultimul mesaj: Alleexxa
Photo Picior cu problemă lucaro 8 8,433 24-04-2014 10:09 PM
Ultimul mesaj: lucaro

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

AmStaff Romania © 2012-2019 Toate drepturile rezervate autorilor