Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hrana superpremium
Autor Mesaj
Killuminati Deconectat
Moderator

Alăturat: Sep 2012
Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 2
Multumiri primite: 2
Hrana superpremium
Stiu ca au fost multe discutii pe tema hranei industriale, si as vrea sa stiu si eu parerile voastre pls. Am auzit pe putin 10 pareri diferite legate de firme, continut proteic, etc. Eu momentan folosesc Royal Canin Maxi Junior Active si ai mei mananca mesele cu multa pofta si nu au avut probleme pana acum.

Dupa parerea mea, dintre cei mai apreciati / cunoscuti producatori din Romania pe categoria superpremium ar fi:
Royal Canin
Orijen
Acana
Belcando

Am mai auzit pe ici colo si de Eukanuba, Hills si altii, insa nu atat de populari aparent. M-am tot gandit sa trec pe Orijen, insa mi-e putin teama de continutul foarte ridicat de proteina. Stiu ca avantajul mare ar fi acel "Grain Free", insa nu stiu ce sa zic, imi e teama sa nu fac ceva gresit. Medicul veterinar mi-a recomandat sa continui cu Royal macar pana la 8-10 luni. Voi cam ce pareri aveti ? Si ce hrana folositi pentru cateii vostri ?

Mentionez ca banii nu ar fi o problema, pot sa achizitionez ce e mai scump, dar m-ar interesa ce ar fi cel mai sanatos / recomandat.
07-09-2012 12:57 AM
Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Google ADS
GoogleADS

Some ADS
07-09-2012 12:57 AM
Joker Deconectat
Administrator

Alăturat: Aug 2012
Reputaţie: 7
Multumiri acordate: 0
Multumiri primite: 1
RE: Hrana superpremium
Practic TOPUL este in felul următor :
-Orijen
-Acana
-Royal Canin
Dar dacă câinelui îi merge bine pe ProPlan sau pe Royal Canin nu îl muți pe alta hrană pentru faptul că așae topul.
07-09-2012 03:11 AM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Joker Deconectat
Administrator

Dacă mâncau cu aceiaș poftă si Orijen si le mergeau bine si pe Orijen eu îți recomand Orijen , este peste Royal Canin.Nu foarte semnificativ dar e peste... Si arâtându-ți topul nu am sugerat sa treci pe altă hrană , ci doar sa sti care este topul corect.
PS: Veterinarii au contract cu diferite companii , ( in cazul tau veterinaru are cu Royal Canin ) , si e normal sa îti recomande royal
07-09-2012 02:49 PM
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Ionut Deconectat
Junior
**

Reputaţie: 4
Multumiri primite: 4
In comentariul de mai sus il sustin 100% pe Joker,Royal Canin nu se ridica la numele companiei,sunt nume mare ... calitate MEDIOCRA.
07-09-2012 03:42 PM
nicolae Deconectat
Intermediara

Reputaţie: 2
eu nu folosesc hrana industriala in general.
07-09-2012 06:28 PM
Joker Deconectat
Administrator

Eu il stiu pe un om , este dresor si creste caini de 40 de ani.Iar el are un Terra Nova..Nu-i deloc micutSmile) si a fost crescut NUMAI cu Orijen
07-09-2012 10:29 PM
SasLeia Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Oct 2012
Multumiri primite: 0
(07-09-2012 03:11 AM)Joker a scris:  Practic TOPUL este in felul următor :
-Orijen
-Acana
-Royal Canin
Dar dacă câinelui îi merge bine pe ProPlan sau pe Royal Canin nu îl muți pe alta hrană pentru faptul că așae topul.

sincer merg pe eukanuba in locu la acana sau royal canin... royal canin stiu ca este foarte bun starter... atat restu... ma abtin, acum fiecare da ce vrea, eu nu investesc sume dastea in mancarea cainelui, cat timp e superpremium si ii merge foarte bine, nu are rost sa schimb
04-10-2012 05:19 PM
nicolae Deconectat
Intermediara

o sa pun un articol cu hrana industriala,daca aveti timp cititi ca este foarte interesant

Ingrediente

Grăsime animală
Probabil aţi observat mirosul unic, tăios atunci când desfaceţi o nouă pungă cu mâncare pentru animale – care este sursa acestui miros desfătător? Este în cele mai multe cazuri grăsime animală procesată termic, grăsime provenită de la restaurante sau alte uleiuri râncede sau necomestibile pentru oameni.
Grăsimea provenită de la restaurante a devenit o componentă majoră a sectorului de producţie în ultimii 15 ani. Această grăsime, adesea păstrată în butoaie de aprox. 190 litri, poate a fost ţinută afară cu săptămânile, expusa la temperaturi extreme fără a-i păsa cuiva cum va fi folosită în viitor. Anumite companii specializate în procesarea tehnologică a grăsimilor ridică butoaiele, amestecă diferitele tipuri de grăsime împreună, le stabilizează cu anti-oxidanţi puternici pentru a întârzia procesul de degradare si apoi vând produsele amestecate companiilor producătoare de mâncare pentru animalele de companie sau altor utilizatori ai acestor produse.
Aceste grăsimi sunt stropite direct pe „crontănele” pentru a le creste palatabilitatea unor produse. Grăsimea acţionează si ca element de legătură la care producătorii adaugă si alte substanţe cu scop de a le face mai aromate. Cei care lucrează în acest domeniu au descoperit că animalelor le place foarte mult acest gust al grăsimilor care sunt stropite pe mâncare. Producătorii sunt maeştrii în a face o pisică sau un câine să mănânce o mâncare pe care altfel ar refuza-o.

Proteine din grâu, soia, porumb, păstăile alunelor de pământ sau alte vegetale
Cantitatea de produse cerealiere utilizată în mâncarea pentru animalele de companie a crescut în ultimii 10 ani. Odată considerate elemente de “umpluturi” de către industria producătoare de mâncare pentru animalele de companie, produsele cerealiere înlocuiesc acum o mare parte din carnea ce era utilizată iniţial în mâncarea comercială pentru animale. Disponibilitatea nutrientilor în aceste produse depinde de digestibilitatea diferitelor tipuri de cereale. Cantitatea si tipul de carbohidraţi (proteine) din mâncarea pentru animale determină cantitatea cu valoare nutritivă pe care animalul o primeşte. Câinii si pisicile pot absorbi aproape complet carbohidraţii din anumite cereale, cum este orezul alb. O parte din valoarea nutritivă a altor cereale (care poate urca până la 20%) rămâne nedigerată. Disponibilitatea nutritivă pentru grâu, fasole si ovăz este scăzută. Nutrientii din cartofi si porumb au o disponibilitate mult mai scăzută decât cei din orez. Unele ingrediente, cum sunt păstăile alunelor de pământ, sunt folosite ca elemente de umplutură sau fibră si au o valoare nutritivă nesemnificativă.

Două dintre cele trei ingrediente de bază în mâncarea pentru animalele de companie, în special mâncare uscată, sunt aproape întotdeauna produse cerealiere sub o formă sau alta. Pedigree Performance Food pentru câini are în compoziţie porumb măcinat, produse auxiliare din pui si gluten din porumb, acestea fiind cele trei produse de bază. 9 Lives Crunchy Meal pentru pisici listează porumb măcinat, gluten din porumb si produse auxiliare din pui ca fiind cele trei produse de bază. De vreme ce pisicile sunt cu adevărat carnivore – ele trebuie să mănânce carne pentru a îndeplini anumite necesităţi fiziologice – unii s-ar întreba de ce le hrănim cu mâncare pe bază de porumb. Răspunsul este că porumbul este o „sursă de energie” mult mai ieftină decât carnea.

In 1995, Nature’s Recipe a retras de pe piaţă mii de tone de mâncare pentru câini după ce consumatorii s-au plâns că animalele lor vomitau si îşi pierduseră pofta de mâncare. Compania a pierdut în jur de 20 mil. de dolari. Problema a fost o ciupercă care produce vomitoxine (micotoxine, o substanţă toxică produsă de mucegai) ce infestează grâul. în 1999, o altă toxină produsă de ciuperci a declanşat retragerea de pe piaţă a mâncării uscate pentru câini produsă de Doane Pet Care, incluzând Ol’ Roy (o marcă a Wal-Mart) plus încă 53 de alte mărci. De data aceasta, toxina a ucis 25 de câini.
Deşi a cauzat la mulţi câini vomă, lipsa apetitului si diaree, vomitoxina este o toxină mai „blândă” decât altele.

Mycotoxinele mai periculoase pot cauza pierdere în greutate, afectarea ficatului si chiar moartea ca în cazul Doane. Incidentul de la compania Nature’s Recipe a dus la intervenţia Food and Drug Administration (FDA). Dina Butcher, Agriculture Policy Advisor pentru North Dakota Governor Ed Schafer, a concluzionat că descoperirea vomitoxinei în mâncarea provenind de la firma Nature’s Recipe nu a reprezentat o ameninţare la adresa populaţiei umane deoarece „cerealele care ajung în mâncarea pentru animalele de companie nu sunt cereale de calitate de calitate superioară”.
Soia reprezintă un alt ingredient care este utilizat ca sursă de proteine si energie în mâncarea pentru animalele de companie. Producătorii o folosesc de asemenea pentru a adăuga „substanţă” astfel încât atunci când un animal mănâncă un produs ce conţine soia acesta se va simţi mai sătul. Deşi s-a făcut legătura dintre soia si gaze la unii câini, alţi câini se comportă bine în prezenta acesteia. Hrana vegetariană pentru câini foloseşte soia ca sursă de proteine.

Aditivi si conservanţi
Multe substanţe chimice sunt adăugate în mâncarea pentru animale de companie cu scopul de a îmbunătăţi gustul, stabilitatea, caracteristicile sau felul în care arată mâncarea. Aditivii nu oferă nici un fel de valoare nutritivă. Aditivii includ emulsificatori pentru a preveni separarea grăsimii de apă, antioxidanţi pentru a preveni râncezirea grăsimii, coloranţi artificiali si arome pentru a face produsul mai atractiv pentru consumatori si mai „gustos” pentru animalele de companie.
Adăugarea de substanţe chimice mâncării datează cu mii de ani în urmă (condimente, conservanţi naturali si agenţi de maturizare). în ultimii 40 de ani numărul de aditiv alimentari a crescut foarte mult.
Toate tipurile de mâncare comercială pentru animalele de companie conţin aditivi pentru a le menţine proaspete si atrăgătoare pentru companionii nostri. Ambalarea lor în cutii de metal este un proces de conservare în el însuşi, astfel încât mâncarea de tip conservă conţine mai putini conservaţi decât mâncarea uscată. Unii conservanţi sunt adăugaţi ingredientelor sau materiilor prime de către furnizori, iar alţii pot fi adăugaţi de către producător. Deoarece producătorii trebuie să se asigure că hrana uscată are un termen de garanţie prelungit, grăsimile din mâncarea pentru animalele de companie sunt conservate fie cu conservanţi sintetici, fie cu conservanţi „naturali”. Conservanţii sintetici includ butylated hydroxyanisole (BHA) si butylated hydroxytoluene (BHT), propyl gallate, propylene glycol (de asemenea utilizat ca o versiune mai puţin toxică a antigelului), si ethoxyquin. Pentru aceşti antioxidanţi există puţine informaţii în ceea ce priveşte toxicitatea, siguranţa, interacţiunea si utilizarea lor frecventă în mâncarea pentru animalele de companie ce poate fi consumată în viata de zi cu zi a animalului.
Agenţi cu potenţial cancerigen cum sunt BHA, BHT si ethoxyquin sunt permişi la niveluri relativ reduse. Utilizarea acestor substanţe în mâncarea pentru animalele de companie nu a fost studiată în adâncime, iar acumularea pe termen lung a acestor agenţi poate fi nocivă. Datorită datelor îndoielnice din studiul original asupra siguranţei a substanţei ethoxyquin, producătorului acestei substanţe, Monsanto, i s-a cerut realizarea unui nou studiu, mult mai riguros. Acest studiu a fost realizat în 1996. deşi Monsanto nu a descoperit o toxicitate semnificativă asociată produsului, în iulie 1997 Centrul de Medicină Veterinară a FDA a cerut ca producătorii să reducă de bunăvoie nivelul maxim de ethoxyquin la jumătate, la 75 de părţi per milion. Deşi unii dintre criticii mâncării pentru animalele de companie si unii veterinari cred caethoxyquin reprezintă o cauză majoră pentru anumite boli, probleme de piele si infertilitate la câini, alţii susţin că această substanţă se numără printre cei mai siguri si mai stabili conservanţi disponibili pentru hrana animalelor de companie. Ethoxyquin este aprobată pentru consumul uman pentru conservarea condimentelor, cum sunt boiaua de ardei si cayenne, la un nivel de 100 parţi per milion – dar ar fi foarte dificil să se consume aceeaşi cantitate de boia de ardei în fiecare zi câtă mâncare uscată mănâncă un câine zilnic. Ethoxyquin nu a fost niciodată evaluat din punct de vedere al siguranţei pe pisici.
Unii producători au reacţionat la grijile consumatorilor si folosesc acum conservanţi „naturali” cum sunt vitamina C (ascorbat), vitamina E (un amestec de tocopheroli) si uleiuri de rozmarin, usturoi si alte condimente pentru a conserva grăsimile din produsele lor. Alte ingrediente, însă, pot fi conservate individual. Unele mâncăruri pe bază de peste si unele amestecuri de vitamine-minerale preparate conţin conservanţi chimici. Aceasta înseamnă că animalul dvs. consumă hrană ce conţine mai multe tipuri de conservanţi. Legea cere ca aceşti conservanţi sa fie trecuţi pe ambalaj; totuşi, companiile producătoare de hrană pentru animalele de companie au început sa respecte această lege numai de c*rând.

Ce s-a întâmplat cu elementele nutritive?
Dr. Randy L. Wysong este doctor veterinar si produce propriile tipuri de mâncare pentru animalele de companie. A criticat vreme îndelungata procedurile folosite in industria de producere a hranei pentru animalele de companie. El spune: "Procesarea este elementul din valoarea nutritiva care este, de cele mai multe ori, pur si simplu ignorat. Procese de genul încălzirii, fierberii, extragerii grăsimilor, congelării, dehidratarii, conservării in cutii de conserva si altele de genul acesta sunt atât de "normale" incat sunt văzute ca fiind sinonime cu mâncarea insasi". Procesarea cărnii si a produselor auxiliare folosite in mâncarea pentru animalele de companie poate diminua mult valoarea nutritiva, dar "gătirea" sporeşte digestibilitatea cerealelor”.

Pentru a mari valoarea nutritiva a mâncării destinata animalelor de companie, producătorii trebuie sa o "fortifice" cu vitamine si minerale. De ce? Deoarece ingredientele folosite nu sunt complete, calitatea lor variază foarte mult iar procesele tehnologice distrug multe din elementele nutritive conţinute iniţial.

Elemente contaminante
Hrana de tip comercial pe baza de carne si produse auxiliare este in mod frecvent contaminata cu bacterii deoarece sursa ei nu este întotdeauna animale sacrificate la abator. Animale care au murit din cauza bolilor, rănilor sau cauzelor naturale sunt sursa de materie prima pentru hrana destinata animalelor de companie. Animalele-sursa pentru carnea folosita in astfel de hrana uneori nu sunt procesate decât după câteva zile de la moarte. De aceea, cadavrul este de cele mai multe ori contaminat cu bacterii de genul Salmonella sau Escherichia coli. Se estimează ca aproximativ 50% din hrana destinata animalelor de companie este contaminata cu E. coli. In timp ce procesul de fierbere omoară bacteriile, aceasta nu elimina endotoxinele pe care unele bacterii le produc in timpul creşterii si pe care le elimina după moarte. Aceste toxine cauzează stări de rău si boli. Producătorii de hrana pentru animalele de companie nu-si testează produsele pentru endotoxine.

Mycotoxinele - Aceste toxine provin din mucegaiuri sau ciuperci, exemplu fiind vomitoxina din cazul Nature's Recipe si aflatoxina din mâncarea produsa de firma Doane. Metode improprii de cultivare a cerealelor, plus condiţii improprii de uscare si stocare a acestora pot cauza apariţia mucegaiurilor. Ingredientele care sunt cele mai susceptibile de contaminare cu mycotoxine sunt cerealele de tipul grâului, porumbului, seminţelor de bumbac, arahidelor si produselor pe baza de peste.

Mitul "100%" - probleme cauzate de o nutriţie inadecvata
Ideea ca un tip de mâncare furnizează toate elementele nutritive ale unui animale de companie de care acesta are nevoie pentru toata viata sa este un mit.
Cerealele reprezintă ingredientul principal in marea majoritate a tipurilor de hrana comerciala destinata animalelor de companie. Multe persoane aleg un anumit tip de mâncare si isi hrănesc câinii si pisicile lor cu acest tip pe perioade îndelungate. De aceea, câinii si pisicile au in principal o dieta bazata pe carbohidraţi cu foarte putina variaţie. In prezent, câinii si pisicile au o dieta mult diferita de dieta cu multe proteine si varietate pe care strămoşii lor o aveau. Problemele asociate cu o dieta comerciala pot fi văzute in fiecare zi in clinicile veterinare. Probleme digestive cronice, cum ar fi voma cronica, diareea si boli inflamatorii ale intestinelor se număra printre cele mai frecvent boli tratate. Acestea sunt de cele mai multe ori rezultatul unei alergii sau al unei intolerante la ingredientele mâncării. Piaţa de desfacere a produselor de tip "antigen limitat" sau "proteina noua" reprezintă o afacere in valoare de milioane de dolari. Aceste diete au fost concepute si se adresează intolerantei in creştere la mâncărurile comerciale pe care animalele de companie o prezintă. Ultima noutate in domeniu o reprezintă hrana cu adevărat "hipoalergenica" in care toate proteinele artificiale au fost "tăiate" in bucati mult mai mici decât cele care pot fi recunoscute de sistemul imunitar si la care acesta ar putea reacţiona.

Mâncarea uscata comerciala destinata animalelor de companie este de multe ori contaminata cu bacterii, fapt care poate cauza sau nu probleme. Condiţiile de stocare improprii si unele moduri de hrănire pot duce la multiplicarea (înmulţirea) acestor bacterii. De exemplu, adăugarea de lapte sau apa la hrana uscata pentru a o înmuia si apoi lăsarea acestui amestec la temperatura camerei poate duce la multiplicarea bacteriilor. Cu toate acestea, aceasta metoda este sugerata pe ambalajele unor anumite tipuri de mâncare pentru pisoi si caţei.
Compoziţia hranei destinate animalelor de companie si modurile de hrănire sugerate de unii producători au dus la agravarea unor probleme digestive. Hrănirea animalului o singura data pe zi poate cauza iritarea esofagului de către sucul gastric. Hrănirea animalului de doua ori pe zi in porţii mai mici este o metoda mai buna.

Recomandările sau instrucţiunile de hrănire de pe ambalaj sunt de multe ori "umflate" pentru a face consumatorii sa cumpere mai mult. Si totuşi, Procter&Gamble a adoptat o alta metoda cu liniile de produse Iams si Eukanuba, reducând cantitatea recomandata cu scopul de a susţine ca mâncărurile lor sunt mai ieftine. Studii independente realizate de un producător concurent au sugerat ca aceste niveluri reduse sunt inadecvate pentru a susţine sănătatea. De atunci, Procter&Gamble si concurentul respectiv s-au dat in judecata reciproc; de asemenea, a fost completata o plângere a consumatorilor in legătura cu daunele produse de instrucţiunile revizuite de hrănire.
Bolile tractului urinar sunt direct legate de dieta, atât la pisici, cat si la câini. Cristalele si pietrele in vezica urinara a pisicilor sunt de multe ori rezultatul sau sunt agravate de mâncarea comerciala. Un tip de piatra ce se regăsea la pisici este mai puţin întâlnit acum, dar un alt tip, mult mai periculos, a devenit mai comun. Manipularea compoziţiei mâncării comerciale pentru pisici pentru a modifica aciditatea urinei si cantităţile anumitor minerale din mâncare au afectat direct aceste boli. Câinii, de asemenea, au probleme cu pietrele in vezica tot ca rezultat al dietei.
"Istoria" a dovedit ca produsele comerciale (hrana) pot cauza boli. O boala de inima la pisici si la unii câini, care este de multe ori fatala, este cauzata de deficientul unui amino-acid, taurina. Orbirea este de asemenea un alt simptom al deficientei de taurina. Aceasta deficienta se datora cantităţilor inadecvate de taurina din mâncarea pentru pisici, care la rândul lor au apărut din cauza cantităţilor scăzute de proteine animale si a cantităţilor crescute de carbohidraţi. Mâncarea pentru pisici conţine acum un supliment de taurina. Noi cercetări sugerează ca suplementul de taurina poate fi benefic si pentru câini, dar deocamdată putini producători adaugă taurina in mâncarea pentru câini. Cantităţile inadecvate de potasiu din anumite tipuri de mâncare pentru pisici a cauzat blocaj renal la pisicile tinere; potasiul este adăugat acum in cantitati mai mari in mâncarea pentru pisici.
Creşterea rapida a cateilor din rase de talie mare contribuie la apariţia bolilor de oase si articulaţii. Caloriile si calciul in exces in unele tipuri de hrana pentru caţei cauzau o creştere a acestora mult prea rapida. Acum exista hrana special conceputa pentru cateii din rase de talie mare. Dar aceasta modificare recenta nu poate ajuta nenumăraţii câini care au trăit si au murit cu probleme de articulaţii.
Exista dovezi ca hipertiroidismul la pisici poate avea legătura directa cu excesul de iod din mâncarea comerciala pentru pisici. Aceasta este o boala noua, apăruta in anii '70, când mâncarea la conserva pentru pisici a apărut pe piaţa. Cauza exacta a acestei boli si efectele nu sunt inca cunoscute. Aceasta este o boala grava si in unele cazuri mortala, iar tratamentul este foarte costisitor.

Multe probleme de nutriţie au apărut o data cu comercializarea hranei pentru animalele de companie bazata pe cereale. Unele au apărut deoarece dieta era incompleta. Deşi multe dintre ingrediente sunt acum suplimentate, nu putem stii ce fel de ingrediente vor descoperi cercetătorii in viitor, ingrediente care ar fi trebuit suplimentate cu mult timp in urma. Alte probleme pot apărea din cauza reacţiilor la aditivi. Altele sunt rezultatul contaminării cu bacterii, mucegaiuri, substanţe chimice sau alte toxine. In unele boli, rolul jucat de mâncarea comerciala este deja cunoscut; in altele, nu. Concluzia este ca dietele compuse in principal din cereale de calitate slaba si carne procesata termic nu sunt atât de sigure si nu oferă elementele nutritive pe care ne-am aştepta noi sa le primească câinele sau pisica noastră.

Selectarea unui tip de mâncare comerciala
Producători renumiţi de mâncare pentru animalele de companie sunt de acord cu veterinarii si alţi experţi care susţin ca cea mai buna hrana pentru animalul tău este cea preparata de tine acasă. O dieta realizata acasă, echilibrata din punct de vedere nutriţional si utilizând ingrediente organice, este mult mai aproape de intenţiile Mamei Natura. Cu toate acestea, mulţi dintre noi nu dispun de timpul sau energia necesare pregătirii acestor produse, mai ales când este vorba de mai multe animale sau de câini de talie mare.
Pentru aceia dintre noi care se bazează, parţial sau in totalitate, pe produsele comerciale, API a pregătit o lista cu elemente ce trebuie verificate atunci când selectam o dieta de buna calitate.
Cercetările noastre au scos in evidenta faptul ca industria producătoare de mâncare pentru animalele de companie este foarte secretoasa. Producătorii nu vor face publice prea multe informaţii legate de sursele ingredientelor, modul in care acestea au fost procesate, standardele lor de calitate sau, in unele cazuri, nici măcar locaţia un hrana este produsa. Deoarece cele 40 si ceva de firme contactate de noi nu ne-au furnizat informaţii exacte, aceasta lista API iţi oferă ţie, consumatorului, cea mai buna şansa de a selecta cea mai buna mâncare dintre cele oferite pe piața.
atunci când selectezi o mâncare comerciala pentru animalul tău de companie, verifica daca eticheta conţine specificația "AAFCO guarantee", de preferat una care face referire la "teste de hrănire" sau "protocoale de hrănire" decât profiluri nutriţionale (n.t.: valabil pentru mâncarea produsa in SUA)
nu cumpăra niciodată produse ce produse auxiliare sau "meat-and-bone meal". Aceste produse procesate sunt cea mai ieftina sursa de proteina animala. Conţinutul si calitatea acestor ingrediente pot varia foarte mult de la un eșantion la altul si nu reprezintă o sursa nutritiva de încredere pentru animalul tău.
In general, evita mâncarea ce se bazează in principal pe produse auxiliare ca singura sursa de proteina animala. Aceste subproduse constau in organe sau alte parţi care fie nu sunt dorite fie nu sunt sănătoase pentru consumul uman. Hrănirea ocazionala cu o cutie de astfel de mâncare bazata pe produse auxiliare poate fi OK de vreme ce in sălbăticie carnivorele consuma prada cu organe cu tot, dar aceste tipuri de mâncare nu sunt recomandate pentru o dieta pe termen lung.
alege mâncare cu un anumit fel de carne, specificat (miel sau pui de exemplu, si nu termenul generic de carne) ca baza a acestei mâncări.
evita tipuri de mâncare generice sau cele produse de un anumit magazin (supermarket) (store brands). Este posibil ca acestea sa fie mâncare de tip refuz de la companii producătoare mari reambalate sub un alt nume si in general acestea conţin ingrediente mai ieftine - si in consecinţa de mai proasta calitate.
evita tipurile de mâncare cu următoarele specificaţii decât daca au fost recomandate de veterinar: "light formula", "senior formula", "special formula", "hairball formula". Aceste tipuri de mâncare pot conţine agenţi de acidifiere, fibre in exces sau grăsimi inadecvate care pot avea ca rezultat probleme de piele, blana sau altele.
în general, selectează mâncare de la firme promovate ca "naturale". In timp ce nu sunt perfecte, sunt mai bune decât celelalte. Anumite tipuri sunt conservate acum cu vitamina C si E in locul conservanţilor chimici (BHA, BHT, ethoxyquin si propil gallate). Conservanţii chimici pot totuşi apărea, insa cantitatea lor este mult diminuata.
verifica termenul de valabilitate al produsului pentru a fi sigur ca acesta este proaspăt.
atunci când deschizi o noua punga cu mâncare uscata, miroase-o mai intai, daca miroase a rânced returneaz-o imediat pentru a-ti lua banii înapoi sau pentru a primi o noua punga in schimb (n.t.: asta funcţionează tot in SUA, ca in Ro daca te duci cu ea înapoi la magazin probabil ca iţi da cu ea in cap sau ceva de genul asta Smile)
stochează hrana uscata intr-un container închis dintr-un material ne-poros (o cutie de metal ca cea folosita pentru păstrarea cafelei de ex. e numai buna).

Linii de ghidare in hrănirea animalelor de companie
schimba aroma sau tipul de mâncare uscata folosita la fiecare 3-4 luni pentru a evita deficientele sau excesele unor ingrediente ce ar putea cauza probleme animalului tău.
atunci când schimbi tipul de mâncare uscata, amesteca 1/4 din noul tip cu 3/4 din vechiul tip si măreşte cantitatea din noul tip cate puţin in fiecare zi. Unele animale mai pretenţioase necesita o perioada mai lunga de acomodare cu noul tip, de doua saptamani sau mai mult. Nu lăsa niciodată pisica sa "sară" peste mai multe de doua mese, se revine la vechiul tip de mâncare daca este necesar.
la fiecare nou tip de mâncare sau supliment, pisica sau câinele se tine sub observaţie in caz ca apar schimbări subtile in textura blănii, apetit, nivel de energie, comportament, mâncărimi, mirosuri, greutate, mărimea si consistenta fecalelor. Daca apar schimbări negative, încearcă alt tip de mâncare. Daca schimbările persista, consulta veterinarul.
daca animalul este la supus unui anumit regim alimentar prescris de veterinar, consulta-te cu veterinarul (cel puţin o data la 6 luni) daca regimul inca mai este corect. Multe dintre probleme se rezolva in timp, iar un regim ce a fost necesar unui animal tanar poate fi inadecvat atunci când acesta înaintează in vârsta.
este de preferat ca animalul sa primească 1-2 mese pe zi decât sa aibă mâncare la dispoziţie tot timpul. Cu toate acestea, in anumite cazuri când exista probleme medicale este necesar ca animalul sa primească mai multe mese pe zi. Cere veterinarului sa-ti dea recomandări de hrănire pentru animalul tău.
hrăneşte animalul si cu ceva mâncare din conserva, care in general conţine mai multa proteina animala si mai puţine cereale decât mâncarea uscata. Hrănirea numai cu mâncare uscata NU curata dinţii animalului si nu este esenţiala nici pentru câini nici pentru pisici. Pisicile in particular au nevoie ca cel puţin 50% din hrana lor sa fie sub forma de mâncare umeda pentru a reduce efortul depus de rinichi si pentru a menţine urina diluata. Pisicile care au avut probleme cu rinichii sau vezica urinara nu ar trebui sa fie hrănite cu nici un fel de mâncare uscata.
suplimentează mâncarea comerciala cu alte tipuri de mâncare cum ar fi carne organica (organic meats) si legume fierte la abur, făcute piure (cele mai multe dintre legume nu pot fi bine digerate crude de către carnivore). Hrana câinilor poate fi suplimentata cu tofu si cereale fierte; pisicile, insa, ar trebui sa primească un nivel minimal de carbohidraţi in dieta lor. Mâncarea comerciala tinde sa mărească PH-ul urinei si poate predispune pisicile la boli ale tractului urinar. Daca suplimentezi mai mult de 15-20% din dieta, va trebui sa te informezi mai intai despre cum sa echilibrezi vitaminele, mineralele si alte elemente nutritive.
alte suplimente de ajutor care sunt in mod special importante atunci hrăneşti animalul cu hrana comerciala includ elemente probiotice cum sunt acidophilus, enzime digestive si vitaminele antioxidante E (alfa tocopherol) si C (ester C, ascorbat de calciu sau ascorbat de sodiu).
încearcă sa hrăneşti animalele cu cel puţin o parte de mâncare făcuta de tine acasă. In felul acesta poţi avea control direct asupra calităţii ingredientelor. Chiar si 1-2 mese făcute de tine pe saptamana reprezintă o imbunatatire semnificativa a modului de hrănire a animalului, fata de hrănirea exclusiva cu mâncare comerciala.
Veterinarul are contact cu animalul tău o data pe an de cele mai multe ori. de vreme ce tu ai contact cu el in fiecare zi, monitorizează-i starea generala de sănătate si modul in care acesta reacţionează la mâncarea pe care o consuma. Schimbări survenite in apetit, calitatea blănii, greutate, fecale, urina, sau consumul de apa pot semnala o problema legata de mâncare sau probleme medicale mult mai serioase. Raportează veterinarului aceste schimbări sau altele neobişnuite sau de comportament.

Hrana vegetariana pentru animalele de companie
Câinii si pisicile sunt clasificate ca fiind carnivore, dar mulţi câini o duc bine cu o dieta vegetariana. Exista mai multe tipuri de hrana vegetariana pentru animalele de companie, care sunt suplimentate cu elemente nutritive ce nu se găsesc in plante. Câinele tău o poate duce foarte bine cu unul dintre aceste tipuri de mâncare sau cu o dieta vegetariana echilibrata compusa din mâncare preparata acasă. Cu toate acestea, ar trebui sa-ti urmăreşti câinele sa nu apară probleme cum ar fi o blana lipsita de luciu, mătreaţa, nivel redus de energie, diaree sau alte simptome.

Pisicile au cerinţe de metabolism specifice pentru mai multe elemente nutritive ce se regăsesc numai in produse de origine animala, cum sunt taurina, vitamina presintetizata A (ele nu pot sintetiza varianta regăsita in plante, beta-carotenul) si acid arachadonic. De asemenea, este posibil ca pisicile sa nu poată digera in mod adecvat anumite proteine regăsite in plante. Exista cel puţin un produs de suplimentare pe piaţa, dar aceste elemente nutritive sunt sintetizate chimic sau sunt foarte mult purificate si este posibil sa nu contina enzimele si alţi co-factori necesare unei absorbţii si funcţionari optime. Implicaţiile pe termen lung ale acestor suplimente nu sunt cunoscute. De aceea, API nu recomanda ca pisicile sa fie hrănite in mod exclusiv cu o dieta vegetariana.

sursa" http://www.bornfreeusa.org/downloads/pdf..._BFUSA.pdf
04-10-2012 06:09 PM
Killuminati Deconectat
Moderator

Reputaţie: 1
Multumiri acordate: 2
Multumiri primite: 2
@SasLeia perfect de acord. Royal e f bun ca si start ptr catel, la maturitate sunt altele care merg mai bine, chiar si ProPlan Hills Eukanuba si multe altele. Eu cu majoritatea crescatorilor cu, care tin legatura din tara si de peste hotare, mi-au zis ca folosesc 50% Royal Canin 50% hrana preparata acasa, cam asa. Majoritatea mi-au recomandat gen 3 mese boabe si 2 mese home - made Smile
04-10-2012 10:29 PM
SasLeia Deconectat
Puppy
*

Alăturat: Oct 2012
Multumiri primite: 0
nu e indicat sa amesteci hrana gatita cu hrana industriala, pentru ca una va fa sta mai mult timp in stomac. cel mai bine da-i boabe si pe langa boabe arunca-i si o bucata de inima ficat sau rinichi de vita ca este ieftin kg si ii mai dai 100 200 grame pe zi daia.

alta combinatie foarte buna daca vrei un caine musculos si mare, alegi 6 7 feluri de boabe cele mai bune le amesteci si ii dai intre 500 si 800 grame pe zi dupa varsta de 1 an cam asa ca pana la 1 an va face diaree. si sa vezi atunci caine. dar logic si multa sau foarte multa miscare, pentru ca va fi predispus obezitatii..
05-10-2012 01:09 PM
Postează răspuns 

[-]
Share/Bookmark (Arata tot)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri Vizualizări: Ultimul mesaj
  Hrana femela amstaff 5 luni hera 50 3,136 24-03-2014 05:06 PM
Ultimul mesaj: oxxy05
  Hrana uscata boabe FLORIN184 7 734 01-12-2013 01:31 PM
Ultimul mesaj: ANemona
  oferta hrana coltzescu 8 841 29-11-2013 10:11 AM
Ultimul mesaj: coolpets
  dozaj hrana la 6 luni calin 4 510 26-11-2013 02:01 PM
Ultimul mesaj: Alleexxa
  Ce parere aveti despre hrana Belcado? ioonut24 4 1,089 14-07-2013 11:58 PM
Ultimul mesaj: Perkele

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
▲ Reîntoarce-te SusContactează-ne Amstaff Romania Forum Mod (Arhivă) Uşor

Parteneri

AmStaff Romania © 2012-2014 Toate drepturile rezervate autorilor